Čeká tuzemskou gastronomii vlna krachů? Vláda na hospody a restaurace zapomněla, tvrdí asociace

Vláda veřejně slíbila, že nebude přijímat nová plošná opatření a tento slib teď porušila plošným omezením provozní doby hospod a restaurací, tvrdí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Vláda podle asociace neprezentovala žádná data, která by ukazovala, že konkrétně hospody a restaurace (tedy ne kluby a noční bary – pozn. red.) představují zvýšené epidemiologické riziko.
Pohostinství potřebuje pomoc, obdobně jako hotely nebo lázně, kterým vláda připravila speciální podpůrné programy. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Jako zástupci podnikatelů chápeme vážnost současné epidemiologické situace, nicméně musíme apelovat na ministerstvo zdravotnictví, aby začalo neprodleně diskutovat připravovaná restriktivní opatření se zástupci firem a podnikatelů,“ říká generální ředitelka asociace Eva Svobodová.

Podle garanta projektu AMSP „Moje restaurace“ a spolumajitele skupiny Hospodska Luboše Kastnera bude mít jakékoliv další výrazné omezení provozu gastronomických zařízení na tento již tak tvrdě zasažený sektor fatální dopady. „Proto je třeba diskutovat, jaká míra opatření je pro tuzemskou gastronomii ještě únosná. Nabízíme naše odborníky do poradních orgánů ministerstva, které řeší proticovidová opatření,“ říká.

Velkou část podniků drží nad vodou vládní programy na podporu zaměstnanosti, ty ale za pár týdnů končí. Pokud se situace nezmění, na přelomu roku přijde první vlna krachů hospod a restaurací, varuje asociace. Pohostinství stále potřebuje pomoc, obdobně jako hotely nebo lázně, kterým vláda připravila speciální podpůrné programy. Na pohostinství ale, jak se zdá, trochu zapomněla, dodávají lidé z AMSP.

Pandemie onemocnění covid-19 trvá již šest měsíců. Jak uvádějí představitelé asociace, není v silách drobných podnikatelů, kterých v gastronomii působí na 40 000, aby takto dlouhou krizi ekonomicky ustáli. Dopady na obor tuzemské gastronomie tak podle AMPS budou fatální a dlouhodobé.

PSALI JSME:
Čtvrtina restaurací už zřejmě neotevře

Zavřít reklamu ×
  1. Hospody jen produkují zástupy mladých invalidních důchodců,kteří nezvládají démon alkohol.Tady v mém okolí je několik chlapů kolem 40 let a jsou propití a mají invalidní důchody na tvrdé játra.Zakázat hospody,zakázat alkohol a cigarety.Ušetří zdravotnictví,ušetří stát pokud nebudou invalidé,bude více lidí pracovat.Z hospod se mají dobře jen páni hospodští,kteří se mají jako prasata v žitě.

  2. Já jen nechápu jedno- jak má vláda zachraňovat hospody, když do nich nechodí hosté??? To má být něco jako Potěmkinova vesnice? Nebo má vláda rozkázat „každý Čech 4x měsíčně do hospy?“ fakt mi uniká, jak má vláda zachraňovat hospody? Navíc, lidé šetří, tak do hospod nechodí nejen z důvodu strachu z nákazy, ale kvůli penězům. V naší dědině 1500 lidí jsou 4 hospody+ cukrárna kde čepují i pivo, to je pak div, že se neuživí, že? Dříve stačily 2.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.