Celková inflace opět zpomalila, ta jádrová však oproti očekávání méně

Názor
Česká inflace v červenci klesla z 9,7 procenta meziměsíčně na 8,8 procenta. To bylo plně v souladu s naší prognózou a tržním konsensem. Česká národní banka čekala inflaci ve výši 8,9 procenta meziměsíčně. V meziročním vyjádření nadále působila vyšší srovnávací základna loňského roku.
Tuzemská inflace v červenci klesla z 9,7 procenta meziměsíčně na 8,8 procenta. Česká národní banka čekala inflaci ve výši 8,9 procenta meziměsíčně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hlavním zdrojem meziročního růstu spotřebitelských cen zůstávají vyšší náklady na bydlení včetně energií (příspěvek +3,7 procentního bodu) a potraviny (+1,7 p.b.). S výjimkou pohonných hmot však k meziročnímu růstu spotřebitelských cen přispěly téměř všechny složky.

Meziměsíčně byly spotřebitelské ceny v průměru vyšší o 0,5 procenta po červnovém růstu o 0,3 procenta. K tomu přispěl zejména sezonní nárůst cen dovolených (o 22,8 % m/m) a dražší pohonné hmoty (o 1,8 % m/m). Zároveň výrazně zrychlil růst skutečně placeného nájemného, a to z červnových 0,2 procenta meziměsíčně na 1,5 procenta v červenci.

PSALI JSME:
Náklady na bydlení rostou, přestože inflace pokračuje v poklesu

Naopak vývoj váhově významnějšího imputovaného nájemného, odrážející náklady vlastnického bydlení, zůstal v červenci utlumený (zpomalení meziměsíčního růstu z 0,5 % na 0,3 %). Tato kombinace je odrazem významného poklesu dostupnosti vlastnického bydlení v Česku.

Elektřina nadále meziměsíčně mírně zdražovala (o 0,5 %; stejně jako v červnu). Kvůli končícím fixacím z předchozích let někteří zákazníci zřejmě až nyní pociťují zvýšené ceny energií. Naopak v případě zákazníků platících ceny na úrovni vládních stropů zatím nedochází k zohlednění nižších cen na velkoobchodních trzích. K tomu pravděpodobně dojde buď letos na podzim, či na začátku příštího roku. Ceny energií jako celek však v červenci meziměsíčně klesly v průměru o 0,4 procenta.

PSALI JSME:
Inflace je stále vysoká a letos už moc klesat nebude

Jádrová inflace byla oproti naší prognóze pravděpodobně vyšší. Podle našeho předběžného odhadu se snížila ze 7,5 procenta v červnu na 7,1 procenta v červenci. To by v anualizovaném sezonně očištěném vyjádření implikovalo zrychlení meziměsíční jádrové inflace ze zhruba dvou procent nad pět procent.

Důvodem by mohlo být částečné oživení poptávky, které však ke konci druhého čtvrtletí bylo podle objemu tržeb v maloobchodu a službách zatím poměrně slabé. Na vině ale může být i vyšší datová nejistota spojená se sezonním očištěním vlivu dražších dovolených. Mírně vyšší ve srovnání s naší prognózou byl v červenci i růst cen pohonných hmot. Naopak mírně nižší dynamiku vykázaly regulované ceny a ceny potravin. Potraviny byly meziměsíčně levnější o 0,8 procenta.

PSALI JSME:
Meziroční inflace na 8,8 %, ale pozor na meziměsíční přírůstky

Za celý letošní rok očekáváme inflaci v průměru na 11 procent a příští rok její výrazné zpomalení na 1,3 procenta. Do září letošního roku by měla meziroční inflace nadále pozvolna klesat do blízkosti sedmi procent, v říjnu by ale vlivem nižší srovnávací základny dané zavedením úsporného tarifu v loňském roce měla dočasně zrychlit k devíti procentům.

Na konci letošního roku by pak měla opět klesnout k osmi procentům. Začátkem příštího roku předpovídáme strmý pokles meziroční inflace pod dvě procenta, a to v souvislosti s námi očekávaným zlevněním energií pro konečné spotřebitele. Samotné načasování dlouho očekávaného výraznějšího zlevnění energií a jeho zachycení v cenových statistikách Českého statistického úřadu je však spojeno s velkou mírou nejistoty.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pokles inflace je zatím jen hrou čísel

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.