Cena stříbra dnes prudce vylétla na mnohaleté maximum

Cena stříbra dnes prudce vylétla, o více než deset procent, na svoji nejvyšší cenovou úroveň za téměř osm let, tedy za celé období od února 2013. Na londýnské burze se cena drahého kovu vyšplhala až na třicet dolarů za unci. Už v minulém týdnu přitom stříbro zdražilo o šest procent. Přitom citelně nahoru šly také akcie některých ze společností, jež stříbro těží.
Významněji ovlivnit cenu kovu je obtížnější, protože s drahými kovy, včetně stříbra, se v nemalém rozsahu obchoduje i mimoburzovně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za nárůstem ceny stříbra stojí zejména drobní investoři, kteří se spojili prostřednictvím sociální sítě Reddit. A jako v případě akcií řetězce videoherních prodejen GameStop, který kulminoval koncem minulého týdne, nyní svojí koordinovanou spekulací tlačí cenu stříbra prudce vzhůru.

Celosvětově největší burzovně obchodovaný fond zaměřený na stříbro, iShares Silver Trust, zaznamenal v pátek příliv takřka jedné miliardy dolarů. Tento příliv nastal poté, co jeden z uživatelů sociální sítě Reddit vyzval další účastníky příslušného chatovacího fóra, WallStreetBets, k tomu, aby nakupovali akcie a opce na stříbro.

Drobní amatérští investoři se tak snaží skrze Reddit způsobit značné ztráty profesionálním investorům v čele s bankami a hedgeovými fondy, proti nimž jako v případě zmíněného GameStopu a dalších akciových titulů svým způsobem revoltují.  Zkušení obchodníci s drahými kovy označují tento postup drobných investorů za „finanční anarchii“.

Na sociální síti Reddit se spolčují zejména drobní investoři z řad takzvaných mileniálů, což je generace lidí narozených zhruba mezi lety 1980 a 2000. Mileniálové často ještě jako rozum beroucí dítka sledovali, jak po finanční krizi roku 2008 americká vláda a centrální banka – Fed – za peníze daňových poplatníků zachraňovaly bankéře, viníky krize.

Nyní mnozí z těchto mileniálů, účastníci zmíněného chatovacího fóra WallStreetBets, sdílí ve svém rozhořčení pocit, že Wall Street se se státem spikl zejména proti americké střední třídě. Nejde jen o sanace z doby finanční krize, ale i o to, co se dělo poté.

Centrální banka v posledních třinácti letech totiž extrémně expanzivní měnovou politikou – „tištěním bilionů dolarů“ – zaplavuje finanční trhy levnými penězi. Z této záplavy ale profituje předně právě Wall Street. Zato řadový Američan, zástupce střední třídy, mnohdy čelí trvaleji stagnujícímu reálnému příjmu.

Teď tedy mileniálové po svém berou osud do svých rukou. Na sociálních sítích, včetně právě Redditu, zveřejňují otevřené dopisy, v nichž kritizují poměry v USA za prezidentů Obamy a Trumpa a i nyní během pandemie. V chatovací místnosti WallStreetBets, v rámci sociální bubliny čítající miliony amatérských drobných investorů, přetavují vlastní hněv ve sjednocený postup.

Minulý týden vrcholil tedy jejich „spravedlivý boj“ proti hedgeovým fondům spekulujícím na pád GameStopu. Amatérští mileniální investoři začali koordinovaně spekulovat naopak na růst jeho akcií; a masivně je nakupovat.

Podobně nyní postupují v případě stříbra. Zatímco velcí profesionální hráči spekulují na pokles drahého kovu, investoři spolčení skrze Reddit se vydávají proti nim a drahý kov nakupují, například skrze zmíněný fond iShares Silver Trust. Tím právě vyhánějí cenu kovu na takřka osmileté maximum.

Spekulace na pokles znamená, že investor, jenž věří, že cena daných akcií nebo drahého kovu, včetně stříbra, klesne, si daná aktiva vypůjčí a obratem prodá. Počká, až cena dle očekávání poklesne, koupí je zpět ve slevě a vrátí původnímu majiteli i s úrokem.

Pokud jeho sázka vyšla, rozdíl ceny, za niž je prodával, a ceny, za kterou je kupoval zpět, výrazně překoná zaplacený úrok a on si tak z poklesu akcií nebo drahého kovu či jiného aktiva odnáší zisk. Problém nastává tehdy, když sázka nevyjde a akcie nebo drahý kov či jiné aktivum naopak zdražuje.

Při spekulaci na pokles totiž není procentuální rozsah možné ztráty nijak omezen. Není tedy tak omezen jako při nezdařené spekulaci na růst, kdy investor může přijít nejvýše o sto procent své investice, protože níže než na nulu se cena nikdy nepropadne.

Amatérští investoři, kteří se spojili na Redditu, si už v lednu uvědomili, že jestliže svými nákupy vyženou akcie GameStopu dostatečně vysoko, nenáviděné hedgeové fondy spekulující na jejich pokles utrpí těžkou ztrátu. Uspěli.

A tak zatímco akcie viodeoherního řetězce ještě letos 12. ledna uzavírala obchodování na ceně necelých dvaceti dolarů, v pátek už končila s cenovkou 325 dolarů. Jen díky „semknutí“ amatérů z Redditu. O podobný „kousek“ nyní usilují v případě stříbra.

Hedgeový fond Melvin Capital, který spekuloval na pokles GameStopu, přišel jen od začátku letošního roku o takřka třetinu hodnoty svých investic. Když si profesionální makléři fondu uvědomili, že proti nim stoji rozhořčený dav ze sociální sítě, jali se nouzově kupovat akcie, aby ztrátu omezili, než dav vyžene cenu akcie ještě výše. Pořád lepší mít ztrátu třeba 200 procent, než 2000 procent.

Tím, že nouzově nakupovali zdražující akcie, jen podpořili jejich další růst. I tak musel být tedy Melvin zachraňován. Hlavně dalším hedgeovým fondem, Citadel. Zajímavostí je, že jedním z poradců fondu Citadel je Ben Bernanke, šéf Fedu právě z doby finanční krize roku 2008. Citadel Melvinu poskytl finanční pomoc za dvě miliardy dolarů.

Podobný příběh se nyní může opakovat právě na trhu se stříbrem. Páteční nárůst podílových listů fondu iShares Silver Trust, přesahující 37 milionů kusů, představuje největší jednodenní nárůst jejich počtu od dubna 2006, kdy fond zahájil obchodování.

Koordinované spekulace investičních amatérů na GameStop a další tituly či nyní na stříbro jsou z velké části zcela novou záležitostí, protože jsou umožněny rozmachem sociálních sítí, chatových místností a bezpoplatkových investorských aplikací, jako je Robinhood.

Roli kromě revolty a vzdoru vůči Wall Streetu a profesionálním finančníkům obecně rovněž sehrává covidová nuda a „dlouhá chvíle“ drobných mileniálních investorů, kteří na sítích hledají zábavu a v jednoduchém a levném investování skrze aplikace pak adrenalin. Formují se specifické sociální bubliny v míře, jaká tu nikdy v minulosti nebyla, resp. neměla takový vliv na profesionální investiční svět.

Je ale otázkou, zda si v případě stříbra investoři z Reddit neberou až příliš velké sousto. Významněji ovlivnit cenu kovu je totiž obtížnější, než tak učinit s konkrétním akciovým titulem typu GameStopu, neboť se drahými kovy, včetně stříbra, se v nemalém rozsahu obchoduje i mimoburzovně. Na mimoburzovním trhu obchodují jménem svých klientů institucionální hráči typu bank.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 1. Misot

  na této akci mi není jasné jenom jedno : jaktože mohl MelvinCapital poslat na trh 140 % fyzicky existujících akcií GameStopu, když údajně prodával „vypůjčené“ akcie…?..kde se vzalo těch 40% akcií navíc ?

  • Bohuslav.

   Sakra. Ten článek jsem tady četl dvakrát a nikde jsem si nevšiml, že by se tu psalo o 140 procentech akcií Gamestoru. Snad jsem se nepřehlédl a potřetí to už číst nebudu. Ale je to docela hezký, když ovce ohryžou vlka až na kost. Ale jsou to jen takové perličky. Nejhorší na tom všem je, že centrální banky likvidují měnu ničím nepodloženým dalším a dalším tisknutím nekrytých peněz. A je jedno, zda je to dolar, Euro a nebo nějaká jiná měna.

 2. Bohuslav.

  Sakra. Ten článek jsem tady četl dvakrát a nikde jsem si nevšiml, že by se tu psalo o 140 procentech akcií Gamestoru. Snad jsem se nepřehlédl a potřetí to už číst nebudu. Ale je to docela hezký, když ovce ohryžou vlka až na kost. Ale jsou to jen takové perličky. Nejhorší na tom všem je, že centrální banky likvidují měnu ničím nepodloženým dalším a dalším tisknutím nekrytých peněz. A je jedno, zda je to dolar, Euro a nebo nějaká jiná měna.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB