Kam Češi schovávají zlato? Třeba do pračky či pod kurník

Zlato je hotovost, která nepodléhá inflační erozi. Řada střadatelů ho přikupuje na horší časy. Jenže, kam s ním? Z rozhovorů s obchodníky se zlatem, kterým se občas svěří jejich klienti, mi vyšlo několik tradičních i vskutku neotřelých námětů.
Některé „schovky“ pro zlato jsou opravdu zajímavé – psí bouda, nebo pod tenkou vrstvou betonu v základové desce kurníku nebo kůlny. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jeden klient, více schovávaček: Pračka, police s kompoty, něco pod parapetem, a jedna pod kobercem. Další jsou rovněž zajímavé: Psí bouda či pod tenkou vrstvou betonu v základové desce kurníku nebo kůlny.

Toto rodinné tajemství ale může doslova skončit v hrobě, aniž dědicové cokoliv tuší. Pak se to třeba dozví, ale nemovitost už může být dávno prodána. Věřte nebo ne, ale i to stalo. Na severu Čech. Nejlepší je, že současný vlastník o pokladu pod kůlnou nemá ani potuchy.

Mrazák, plyšoví medvídci, duté knihy nebo skrývačka za nimi, to jsou profláknuté skrývačky, kam případný zloděj půjde nejdříve.

Naši předkové schovávali šperky či kousky zlata ve dvojitém dně masivních skříní nebo v zákoutích kamen či za trámy na půdě. Jenže, kam dnes s cihličkou? Do lehoučké skříně z Ikea? Nebo že bychom ho schovali do tepelného čerpadla?

PSALI JSME:
Anonymizace vlastnictví: Daňový ráj můžete mít i doma

Pro úkryt zlata jsou vždy lepší menší cihličky nebo více slitků než jeden větší kus. Schovají se na více míst a v případě potřeby oběživa se lépe prodávají.

Zlato se každopádně běžně ukládá do domácího trezoru, bankovní bezpečnostní schránky nebo u úschovních firem. Většina střadatelů má zlato v pojištěných bezpečnostních schránkách.

To vyžaduje podpis smlouvu o úschově a poučení o zákonu proti praní špinavých peněz. Uložení pak není anonymní. Schránka v bance stojí od 1 500 do tří tisíc korun ročně. Dvojnásobek pak u sejfových společností.

Pokud je zlato uloženo ve Švýcarsku (sice je v schengenské zóně, ale není členem Evropské unie, pozn. aut.) a vyváží se ze země, měl by se převoz hlásit celníkům. Zlato je totiž v EU považováno za hotovost. Při vstupu do Evropské unie navíc existuje povinnost oznámit hotovost vyšší než 10 tisíc eur.

PSALI JSME:
Češi si za poslední dva roky pořídili přes pět tun investičního zlata

Zavřít reklamu ×
  1. Autor asi žije na jiné planetě.Lidi upadají do chudoby a tady se spekuluje kde schovat zlato! Neuvěřitelné…

  2. Chápu vaše rozpoložení a v případě střední třídy máte nepochybně pravdu. Ale divil byste se, že je dost střadatelů, kteří se ve strachu z inflace rozhodují postupně část úspor přetavovat ve zlato. A jen podotýkám: u mne ho rozhodně nehledejte, nemám tolik úspor, abych je přetavoval ve zlato. To spíše vidím v pevných vztazích.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Saxo: Nálada investorů ladí s nejistotou na trhu

Saxo, globální lídr v oblasti on-line obchodování a investic, zveřejnil tento týden výsledky svého průzkumu mezi klienty, který osvětluje očekávání investorů a náladu na finančních trzích pro letošní druhé čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB