Centrální banka nepřekvapila

Názor
Česká národní banka (ČNB) ve středu v souladu s očekáváními opět ponechala úrokové sazby beze změny. Základní repo sazba tak zůstává na sedmi procentech. Nad rámec toho bankovní rada ve svém prohlášení i nadále uvádí, že je připravena zasáhnout proti nadměrným výkyvům české koruny. Nic se tedy nemění ani na politice „silné koruny“, kterou centrální banka již delší dobu prosazuje.
ČNB v souladu s očekáváními opět ponechala úrokové sazby beze změny. Základní repo sazba tak zůstává na sedmi procentech. Ilustrační foto: ČNB

Ačkoliv podle nás dojde k naplnění proinflačních rizik, tak v další zvýšení úrokových sazeb nevěříme. Jde především o dvojciferný růst nominálních mezd, oživení spotřeby domácností a celé ekonomiky, stejně tak i pokračující expanzivní charakter fiskální politiky.

To jsou okolnosti, které centrální bankéři zmiňují, že by mohly být důvodem pro to, aby o dalším zvýšení sazeb uvažovali. S každým dalším měsícem stabilních úrokových sazeb hraje stále významnější roli i skutečnost, že bankovní rada již promeškala vhodný okamžik, kdy měla sazby dále zvýšit.

PSALI JSME:
ČNB základní úrokovou sazbu nemění

Úrokové sazby ČNB zůstanou podle naší prognózy na současné úrovni až do letošního září, kdy by mohlo dojít k jejich prvnímu snížení. Naplnění výše uvedených proinflačních rizik pravděpodobně nepřinutí bankovní radu úrokové sazby dále zvýšit, ale povede k tomu, že sazby zůstanou vyšší po delší dobu.

To je hlavní motto téměř všech vyjádření členů bankovní rady. Ve výsledku tak čekáme pouze pozvolné snižování úrokových sazeb. Ještě na konci letošního roku by tak repo sazba podle naší prognózy měla činit 6,25 procenta, ke konci příštího roku by měla klesnout na 4,25 procenta a politicky neutrální hladinu tři procent by měla dosáhnout až na konci roku 2025.

PSALI JSME:
Zamrazilová: Úrokové sazby zůstanou vyšší po delší dobu

Důvodem pro vyšší sazby po delší dobu bude pozvolné odeznívání jádrové inflace. Zatímco celková inflace by vlivem výrazného zlevnění energií pro konečné spotřebitele měla v příštím roce klesnout v průměru na dvě procenta, jádrová inflace podle nás zůstane vysoko nad dvěma procenty, a to jak v roce 2023 tak i 2024.

Přispět by k tomu měl vyšší růst mezd, oživení ekonomiky a nadále zvýšená inflační očekávání. Vyšší sazby po delší dobu a politika silné koruny podle nás v příštím roce omezí tempo růstu ekonomiky. Ta by letos podle naší prognózy měla vzrůst o 0,6 procenta a v příštím roce zrychlit na 1,8 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vysoké sazby ČNB zdražují firmám úvěry a lidem znepřístupňují bydlení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.