ČNB základní úrokovou sazbu nemění

Názor
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém středečním zasedání rozhodla základní úrokovou sazbu ponechat na stávající úrovni sedmi procent, na níž je už bezmála rok. Většina bankovní rady tak nevyšla vstříc jestřábím hlasům, aby přistoupila k signálnímu zvýšení sazeb.
Bankovní rada ČNB na svém středečním zasedání rozhodla základní úrokovou sazbu ponechat na stávající úrovni sedmi procent. Ilustrační foto: FAEI.cz

Svůj boj s inflací prostřednictvím verbální intervence za silnou korunu, v níž bude pokračovat i po dnešku, má při dané úrovni základní sazby za dostatečný. Někteří experti totiž spekulovali, že ČNB může chtít vyslat trhům signál, navýšením úroku na 7,25 procenta, že to se svým bojem s inflací myslí opravdu vážně a nechce dopustit její trvalejší vzedmutí.

Inflační tlaky jsou stále citelné na tuzemském trhu práce a podporuje je také lepší než očekávaný výkon české ekonomiky, jež se podle dat zveřejněných v úterý v letošním prvním čtvrtletí vymanila z technické recese. Přitom hlubší útlum ekonomiky a výraznější recese, nejen technického rázu, by působily dezinflačně.

PSALI JSME:
Zamrazilová: Úrokové sazby zůstanou vyšší po delší dobu

Jestliže se však nedostavují, je ne místě úvaha právě o signálním zpřísnění měnové politiky. Ani pro takové zpřísnění se však na dnešním zasedání bankovní rady nenašla většina. Koruna na to reagovala jen velmi mírným oslabením, což znamená, že trh s dnešním rozhodnutím z naprosté většiny počítal.

Předpokládáme, že ČNB bude držet sazby nadále na nynější úrovni. Prvním pohybem základním sazby by měl být ten směrem dolů, k němuž ovšem dojde nejpravděpodobněji v posledním letošním čtvrtletí. Ke konci roku by tak základní úroková sazba centrální banky měla činit 6,75 procenta. Výraznější snižování úroků lze pak čekat příští rok, kdy významněji klesne také samotná inflace.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Miroslav Singer: Inflace klesne zpět k jednociferným číslům, jasněji bude v polovině roku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Hypotéky a dotace. Chudí sponzorují bohaté

Lidé obvykle kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.