Centrální banka volí cestu opatrnosti

Názor
V souladu s naší prognózou i mediánovým odhadem analytiků poklesly úrokové sazby po středečním zasedání České národní banky (ČNB) o 50 bazických bodů a základní úroková sazba se tak dostala na 5,75 procenta, což představuje nejnižší úroveň od května 2022.
Pro aktuální rozhodnutí ČNB hlasovalo pět ze sedmi členů její bankovní rady, zbylé dva hlasy patřily snížení sazeb o 75 bazických bodů. Na základě předcházejících vyjádření lze předpokládat, že pro akceleraci tempa hlasoval viceguvernér Jan Frait a člen bankovní rady Tomáš Holub. Ilustrační foto: ČNB

Pro rozhodnutí hlasovalo pět ze sedmi členů bankovní rady, zbylé dva hlasy patřily snížení sazeb o 75 bazických bodů. Lze očekávat, že snižování bude v obdobném tempu pokračovat i na následujících zasedáních, pro květnové zasedání předběžně očekáváme další snížení o 50 bazických bodů.

Tisková konference nenabídla žádné zásadní překvapení, byť mírné posílení koruny k 25,20 EUR/CZK v průběhu konference naznačuje, že trh patrně očekával ještě těsnější poměr hlasování. Na základě předcházejících vyjádření lze předpokládat, že pro akceleraci tempa hlasoval viceguvernér Jan Frait a člen bankovní rady Tomáš Holub.

PSALI JSME:
Česká národní banka opět snížila své úrokové sazby

Bankovní rada rizika i nadále hodnotí jako mírně proinflační, kdy se obává zejména pomalejšího odeznívání zvýšených inflačních očekávání, vyšší setrvačnosti růstu cen služeb a negativního vlivu ze strany slabší koruny.

V delším horizontu pak riziko dle guvernéra Aleše Michla tvoři i zrychlení tvorby peněz v případě výraznějšího oživení úvěrové aktivity. Na druhou stranu bankovní rada ČNB vnímá slabší ekonomický vývoj, a to jak domácí, tak i možnost pomalejšího oživení v eurozóně, zejména pak v případě Německa.

PSALI JSME:
Výraznější redukci úrokových sazeb brání slabší koruna

Celkově aktuální rozhodnutí potvrzuje opatrnější přístup, kdy po zveřejnění únorového výsledku inflace (2,0 %) trh začal předpokládat snížení sazeb o 75 bazických bodů, tato očekávání ale v minulém týdnu korigovaly svými komentáři někteří členové bankovní rady a analytici, stejně jako investoři zacenili 50bodové snížení do svých odhadů.

V současné chvíli se zdá, že bankovní rada bude chtít postupovat tímto tempem i na dalších zasedáních, byť i nadále nevylučujeme možnost zrychlení tempa po začátku snižování sazeb u Evropské centrální banky. Zde by první „cut“ (snížení úrokových sazeb, pozn. red.) dle naší prognózy měl přijít na červnovém zasedání.

PSALI JSME:
Centrální bankéři pokračují ve snižování sazeb, hypoteční trh reaguje oživením

Pro konec roku očekáváme u ČNB pokles základní sazby na 3,5 procenta, případný další postup pak bude ovlivněn diskuzí na poli tuzemské centrální banky ohledně výše neutrálních úrokových sazeb.

Pro příští zasedání (2. května 2024, pozn. aut.) by měla mít bankovní rada k dispozici materiály týkající se tohoto tématu a naznačit tak trhu svoji představu o terminální sazbě. Naše prognóza počítá s poklesem základní úrokové sazby až na tři procenta ke konci roku 2025 a následným setrváním na této hodnotě.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Po vyjádření viceguvernérky Zamrazilové koruna mírně posílila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB