Centrální bankéři pokračují ve snižování sazeb, hypoteční trh reaguje oživením

Názor
Snižování základních úrokových sazeb nekončí. Centrální bankéři na svém středečním zasedání navázali na svá předchozí rozhodnutí a opět posunuli tyto sazby o něco níže. Konkrétně opět o půl procentního bodu. Dvoutýdenní repo sazba nově činí 5,75 procenta.
Jakékoliv snížení úrokových sazeb je dobrou zprávou pro všechny zájemce o vlastní bydlení, protože hypoteční úvěr díky tomu získají za výhodnějších podmínek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, klesla na 6,75 procenta. Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, poklesla na 4,75 procenta. Hypotéky a ostatní komerční úvěry pro lidi i firmy tak opět o něco zlevní.

Hypoteční trh reagoval už na předchozí dvě snížení základních úrokových sazeb. Od začátku letošního roku pozorujeme výrazné oživení. Zájem o hypotéky je letos výrazně vyšší než loni. Banky a stavební spořitelny v únoru podle dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA) poskytly hypotéky za celkem 15,8 miliardy korun, což je ve srovnání se stejným měsícem loňského roku dvojnásobek.

PSALI JSME:
Česká národní banka opět snížila své úrokové sazby

Hypotéku ve druhém měsíci roku nově získalo 3 850 klientů, což je meziročně o 68 procent více. Vliv na to mělo právě zahájení snižování základních úrokových sazeb a na něj nevázané zlevňování hypoték.

Průměrná úroková sazba hypoték v únoru klesla na 5,36 procenta, tedy na nejnižší úroveň od přelomu let 2021 a 2022. Nadobro se tak odpoutaly od šestiprocentní hranice a míří pomalu k té pětiprocentní.

Realitní trh to zaznamenal prakticky okamžitě. Prodeje bytů i domů se po předchozím výrazném propadu opět oživily a porostou i v dalším období. Jak rychle bude záležet jen na tempu, jakým centrální bankéři budou pokračovat ve snižování základních úrokových sazeb.

PSALI JSME:
Index: Ceny bytů i rodinných domů loni klesly. Realitní trh ožívá

Inflace podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhla dvouprocentního inflačního cíle ČNB, čímž překonala i její prognózy. Není proto už žádný důvod pro zachovávání sazeb na stávajících vysokých úrovních. Naopak vývoj spotřebitelských cen dává centrální bance velký prostor pro ještě zásadnější snížení základních úrokových sazeb.

Jejich jakékoliv snížení je dobrou zprávou pro všechny zájemce o vlastní bydlení, protože hypoteční úvěr díky tomu získají za výhodnějších podmínek. Čím více ČNB sazby sníží, tím více hypotéky zlevní. Pro rodiny s hypotečním úvěrem to znamená, že na splátkách ročně ušetří i desítky tisíc korun. Ty pak mohou utratit jinde, což jen dále podpoří ekonomický růst.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Index: Další zlevnění hypoték přijde na jaře

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB