Kolik si vloni vydělal guvernér České národní banky? Téměř čtyři miliony čistého

Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok si loni ve své funkci vydělal 3,93 milionu korun čistého, tedy takřka 328 tisíc korun měsíčně. To je více než jedenáctinásobek průměrné mzdy v České republice v roce 2017 (29 504 Kč).

Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok si loni ve své funkci vydělal 3,93 milionu korun čistého, tedy takřka 328 tisíc korun měsíčně. Foto: ČNB

Česká národní banka to uvedla ve své roční zprávě o výsledku hospodaření za rok 2017, kterou poskytla poslancům a o níž informoval server České noviny. Podle webu deníku E15 si devět členů Bankovní rady ČNB si vloni přišlo na 21,5 milionu korun, tedy o necelý milion korun více než předloni.

Nejméně si vloni vydělali Lubomír Lízal a Pavel Řežábek, jejichž pracovní poměr v centrální bance skončil v březnu 2017. Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl loni vydělal 3,16 milionu korun čistého a druhý viceguvernér Vladimír Tomšík 3,09 milionu korun. Dva noví členové rady, jimiž se od loňského února stali Oldřich Dědek a Marek Mora, si vydělali zhruba 2,4 milionu korun. Čistá mzda dalších dvou členů, Vojtěcha Bendy a Tomáše Nidetzkého dosáhla 2,66 milionu korun.

Centrální banka podle zprávy pro poslance ke konci loňského roku zaměstnávala 1417 lidí. To představuje meziroční nárůst o 52 zaměstnance. Osobní náklady na zaměstnance, včetně výdajů na vzdělávání nebo zaměstnanecké benefity, loni vzrostly meziročně o víc než šest procent na téměř 1,5 miliardy korun. Na základní mzdy, příplatky nebo náhrady vynaložila ČNB 1,04 miliardy korun. Navyšování peněz na mzdy pramenilo podle výroční zprávy z výsledků kolektivního vyjednávání i z obsazování nových pracovních pozic hlavně v dohledu nad finančním trhem, konstatoval server.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

„Investiční životní pojištění je hra pro střední třídu,“ říká respektovaný ekonom, profesor Jaroslav Vostatek

RozhovorTéma týdne
V poslední době se hodně mluví a píše o investičním životním pojištění. Požádali jsme proto o rozhovor jednoho z předních českých odborníků, profesora Jaroslava Vostatka. „Investiční životní pojištění není nic jiného, než investiční fond zabalený jako pojištění. To říkám svým studentům dlouhodobě. A kdyby se takové pojištění státu nelíbilo, tak je může zakázat,“ říká v rozhovoru, kterým dnes zahajujeme Téma …
Rolovat nahoru