Centrální bankéři si už potřetí zmrazili platy

Sedmičlenná Bankovní rada České národní banky (ČNB) bojuje s inflací, jak může. V první řadě zvyšováním úrokových sazeb a posilováním koruny, v druhé pak, na poslední stránce výroční zprávy, kde tuzemská centrální banka oznámila zmrazení základních mezd a odměn bankovní rady pro rok 2022 na úrovni roku 2020, tedy již třetím rokem v řadě.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok si loni přišel na více než čtyři miliony korun. Ilustrační foto: ČNB

Bankovní rada se na rozdíl od některých jiných institucí nestydí za zveřejňování svých příjmů a ani se o ně nehandrkuje, jako například parlamentní sněmovna. V přehledné tabulce je tuzemská centrální banka zveřejňuje ve svých výročních zprávách. A kolik čistého to bylo za loňský rok?

Po odečtení zdravotního pojištění, pojistného na sociální zabezpečení, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, daně z příjmu a připočtení slevy na dani a daňového zvýhodnění na vyživované děti u těch členů bankovní rady, kteří o uplatnění slev požádali, jsou čísla následující:

Jiří Rusnok 4 307 871 Kč
Marek Mora 3 480 456 Kč
Tomáš Nidetzký 3 494 764 Kč
Aleš Michl 2 999 922 Kč
Tomáš Holub 2 979 530 Kč
Vojtěch Benda 2 972 082 Kč
Oldřich Dědek 2 938 465 Kč

Zdroj: ČNB

Jak vyplývá z tabulky, i ten nejhůře placený člen bankovní rady si přijde měsíčně skoro na čtvrt milionu korun. Celkově se však jejich příjmy nijak nevymykají příjmům vrcholných manažerů z komerční sféry.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB