Centrum Prahy už není jen pro cizince, byty si pronajímá stále více Čechů

Analýza
Nájemní bydlení v hlavním městě zažívá dramatické změny. Jedním z trendů je, že movití zahraniční manažeři hledají bydlení nedaleko mezinárodních škol, kam chodí jejich děti. Centrum Prahy proto už pro ně není tak atraktivní. Jejich místo tak „obsazují“ čeští nájemníci. Vyplývá to z analýzy, kterou redakci FAEI.cz poskytla renomovaná realitní kancelář Lexxus Norton.
Nájemní bydlení v centru Prahy už není jen výsadou bohatých cizinců. Ilustrační foto: Pixabay.com

Trh s pronájmy v centru Prahy se podle zkušeností této zavedené realitní kanceláře, která se soustředí zejména na prémiový segment nájemního bydlení, mění už posledních několik let. Nejde pouze o následek covidové pandemie, jak by se mohlo nabízet, ale o souhru několika různých trendů.

Výrazný posun zaznamenalo právě bydlení v centru metropole, přičemž jedním z důvodů je i generační obměna u klientů. „Je to trend, který trvá už přibližně pět let,“ uvedla Martina Uhnavá, realitní agentka s více než patnácti lety zkušeností v oboru.

Mladí manažeři s dětmi

Dřív podle jejích slov přijížděli do Česka pracovat seniorní zahraniční manažeři ve středním věku, kteří měli odrostlejší a samostatnější děti. Chtěli si proto užívat život v historickém centru hlavního města. To už ale neplatí.

„Teď jsou to spíše mladší rodiny, které chtějí mít zázemí v těsném okolí bytu nebo domu. Lokalitu si proto vybírají především podle toho, kde najdou mezinárodní školu pro své děti, centrum Prahy je pro ně v tomto směru nekomfortní,“ vysvětlila Uhnavá.

PSALI JSME:
Praha se dostala mezi nejdražší evropská města, tvrdí Deloitte

Mění se ale také to, z jakých zemí se zájemci o nájemní byty rekrutují. Zatímco před pandemií přijížděla velká část klientů ze Spojených států a Češi tvořili v prémiových nájemních bytech pouze asi 10 až 15 procent klientely, v současnosti je poměr cizinců a tuzemských nájemníků prakticky 50 na 50.

„Všímáme si, že Češi jsou nyní ochotnější si byty v centru Prahy několik let pronajímat a až po čase si vzít hypotéku na vlastní bydlení – ať už v centru, nebo v jiné části města,“ poznamenal Peter Višňovský, Operations Director společnosti Lexxus Norton.

Požadavky náročnější klientely

Citelně také vzrostly nároky klientů na to, jaký komfort by mělo prémiové nájemní bydlení poskytovat. „Stále významnější roli hraje požadavek na pohodlné parkování přímo v domě, kde lidé bydlí,“ řekl Višňovský. „To je bohužel v případě historických domů v centru Prahy většinou nedostupné.“

Podle zkušené realitní agentky Martiny Uhnavé je rovněž nezbytná atraktivní a kvalitní rekonstrukce bytu. „Zejména to platí o koupelnách a kuchyních,“ řekla Uhnavá. Ze zkušenosti její a jejích kolegů také vyplývá, že výrazně snáze se v současnosti pronajímají zařízené nemovitosti – komfort klienti vyžadují i v tomto ohledu.

PSALI JSME:
Češi trpí fetišem vlastnického bydlení, které je a bude stále hůře dostupné

Zatímco střed Prahy zažívá znatelný útlum poptávky, zájem roste o nový segment – nájemní rezidenční projekty, tedy domy, které developeři stavějí od začátku s úmyslem byty pronajímat.

„Dříve šlo o spíše okrajový fenomén. Dnes se nájemní projekty počítají na desítky, přičemž další jsou právě teď ve výstavbě,“ konstatoval Peter Višňovský. Mezi ně patří i holešovický projekt Mozaika od společnosti Heimstaden, největšího pronajímatele bytů v Evropské unii. Lexxus Norton zde pronajímá celkem 178 bytů.

Nabídka a poptávka v rovnováze

Oproti předchozím třem letům se také mění poměr nabídky a poptávky. Původní mohutný převis poptávky vedl k tomu, že byli majitelé nemovitostí při výběru nájemníků mnohem náročnější a mohli si klást celou řadu požadavků. Omezení se tak týkala třeba domácích zvířat, která mnozí majitelé vnímají jako potenciální problém.

„Během pandemie si mnohé rodiny pořídily domácí mazlíčky, takže se mnohem častěji setkáváme s klienty, kteří hledají byty, kam se mohou nastěhovat se psem nebo kočkou,“ poznamenala Martina Uhnavá.  Tato okolnost se dá snadno ošetřit například zvýšením kauce nebo speciálním pojištěním.

PSALI JSME:
Nenechte se oholit ani od domácího

Celkově lze podle realitní kanceláře Lexxus Norton pozorovat na prémiovém nájemním trhu jisté uklidnění. Majitelé již nemají přehnaná očekávání, vědí, že mohou nájemce hledat déle, než byli zvyklí, a jsou vůči potenciálním nájemcům vstřícnější.

Nájemné nadále roste

Z analýzy investičně poradenské společnosti Knight Frank, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici, vyplynulo, že nájemné bydlení ve většině míst hlavního města v posledních měsících nadále rostlo – v průměru o pět procent. Nejvýraznější byl vzestup cen v osmém, šestém a sedmém pražském obvodu. Zdražování nejspíš bude pokračovat i v následujících měsících.

Co se týče nových pražských bytů, jejich průměrná nabídková cena v druhém až třetím čtvrtletí oproti předešlému půlroku stagnovala na 9,5 milionu korunách. Starší byty v hlavním městě podražily o necelé jedno procento, jejich cena se tak průměrně pohybovala kolem 8,4 milionu korun.

„Nabídková cena nových bytů se oproti předešlému období téměř nezměnila. Vstupní parametry nové výstavby jednoduše neumožňují developerským společnostem nabízet své produkty za nižší ceny,“ uvedla vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí v Knight Frank Kateřina Poláková. Dodala, že na trhu se ale konečně znovu objevují nové developerské projekty.

PSALI JSME:
Nemovitosti v historických centrech českých měst kupují investoři kvůli krátkodobým pronájmům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.