Nájemní bydlení je tam mnohem rozšířenější než v Česku. A nikomu to nepřipadá jako ekonomický nerozum. Jestliže tuto mentalitu Češi postupně přijmou za svoji také, usnadní jim to život. Navíc učiní věc v mnoha ohledech rozumnou i ryze z ekonomického hlediska.
Při dnešní ceně nemovitostí zejména ve městech, jako je Praha nebo Brno, je – a bude – jejich investiční výnos poměrně nízký. Nabízí se řada výnosnějších investičních alternativ.
Roční výnos u nemovitosti v zásadě znamená poměr ročního výnosu z nájemného, které majitel inkasuje jejím pronájmem, a celkových investičních výdajů (zejména nákladů na pořízení dané nemovitostí, ale i na jejích případné rekonstrukce či renovace, pozn. aut.).
Čím vyšší cenu nemovitosti tedy mají, tím méně výnosné jsou, jestliže nájmy nerostou srovnatelným tempem jako právě ceny nemovitostí. Což v posledních letech vskutku nerostou.
Pokud člověk pořizuje nemovitost jako svoji střechu nad hlavou, nikoli jako investici, představuje vlastnictví jistě výhodu, která se projeví zejména v důchodovém věku.
O vysokém podílu nemovitostí v osobním vlastnictví, jenž je pro Česko charakteristický, lze tedy uvažovat jako o svého druhu čtvrtém pilíři důchodového systému. Jenže dnešní důchodci se k vlastním nemovitostem dostali často „za hubičku“ zejména v 90. letech. V rámci restitucí nebo tehdejších extrémně výhodných privatizací bytového fondu.
Právě zde spočívá ústřední příčina české obsese vlastněním nemovitosti. Češi se zkrátka namlsali v mimořádné transformační etapě. Jenže ta už se nebude opakovat.
Dnešní mladé lidí, kteří zblízka pozorovali, jak se jejich rodiče nebo prarodiče dostávají levně k velmi hodnotnému a rychle zhodnocujícímu majetku, podobná přízeň osudu už nepotká. Měli by proto dvakrát zvažovat, zda jim vyplatí uvazovat k noze kouli v podobě třicetiletého zadlužení a splácení.
Rozumnější než nákup bytu v Praze či Brně může být třeba bydlení v pronájmu v těchto městech a koupě nemovitosti k pronájmu v levnějších městech typu Ústí nad Labem nebo Ostravy. I tam však v uplynulé době ceny realit mohutně rostly.
Proto rozhodně není nerozumem, když člověk zůstane v pronájmu a uspořené prostředky bude investovat třeba do akcií. Pokud začne investovat do akcií v poměrně mladém věku třeba kolem 35 let, za celý život mu i přes propady burz akcie vynesou mnohonásobně více než vlastněná nemovitost.
Z akciových výnosů pak nebude potíž zaplatit si velmi důstojné stáří, byť půjde o stáří v pronájmu. Případně si z výnosů z akcií nakonec pořídí nemovitost na důchod, aniž by se musel zadlužit jedinou korunou.
V Česku, stejně jako v západní Evropě, bude podíl lidí, kteří bydlí v nájmu, narůstat. Je tedy žádoucí, aby neměli pocit, že jsou z toho důvodu jakkoli stigmatizování. I inflační vlna, jež se právě přehání Českou republikou, vede k velkému přerozdělení bohatství ve společnosti.
Bohatí lidé – často již majitelé nemovitostí – dále zbohatnou, zatímco za inflaci zaplatí hlavně střední vrstva. Dále se tak rozevřou nůžky bohatství ve společnosti. Střední třída bude muset častěji do nájmu, protože na vlastní nemovitost nebude mít dost peněz, zatímco „rentiéři“ budou rozšiřovat okruh svého pronajímaného majetku.
Za inflační vlnu platí hlavně běžní spotřebitelé a řadoví občané z řad střední třídy, zatímco majitelé firem, jejich akcionáři i management není inflací poškozen, ba na ní vydělává. I proto se střední třída bude muset stále častěji smiřovat s tím, že si může dovolit nejvýše jen bydlení v nájmu. V nemovitosti vlastněné majitelem z okruhu dále bohatnoucí vrstvy bohatých.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com
Za mě bude vždy lepší mít vlastní bydlení.Energie musím platit tak i tak. A cena nájmu a hypoteky je stejná.Proč celý život teda cpát peníze někomu cizimu ? Aby měl na svoje bydleni ? U hypoteky jsem sice zavázan na 30let (už jen 20) ,ale v 50 letech to bude moje.A děckám po nás něco zůstane. Nevím co je na to špatného a co za fetiš ?? Kdo to píše? Ten kdo je v nájmu ? 🙂
100%! Hypotéku jsme si vzali jako 45letý, za 10let zaplaceno a máme vystaráno! Hezky ve svým.
Dokud bude existovat dědické právo, budou mít majitelé nemovitostí vždy navrch – vidím to u vrstevníků (je mi 40), kteří buď dědili, či dostali od rodičů nemovitost k 18 letům – takoví lidé ušetří dost peněz na nájmech, jejich životní úroveň už od mladého věku jde dost vysoko, mají volné peníze na cestování, apod. oproti lidem, co dají půlku výplaty za nájmy a energie.
Sociální nerovnost v USA pro obyvatele tmavé pleti vznikla úplně přesně stejně – nemovitosti dříve vlastnili víceméně jen bílí obyvatelé a skrz dědění to došlo do bodu, kdy se nůžky rozevírají už moc.
A jestli mám teď platit 15k hypotéku, či 20k nájem za něco, kde se ani nemůžu cítit svobodně a upravit si to podle sebe – nevidím v nájmu takovou výhodu..
Třeba v Praze ale je poměr hypotéka/nájem úplně jinde. Místo 15/20 je to tak 40/20, což výhodu bydlení „ve vlastním“ úplně otočí.
V USA je většina pozemku ladem (patří obcím) . Mužete si cokoliv koupit a něco tam vybudovat .
Je asi logické , že VIP místa jsou drahá a tam platíte za adresu .
Nechapu proc se nam vnucuje vlastni bydleni jako „Fetis“?
To ze politici udelali vlastne bydleni nedostupne pro dalsi generace je problem zkorumpovanosti politiku ktery kaslou na vlastni lid. To jako ze v Nemecku lide ziji jen v pronajmu? Ani nahodou. V pronajmu se zije predevsim v velcich mestech a lukrativnych lokalitach(more, jezera atd). Jinak jinde lide normalne nemovistosti kupuji. Akorat ze tam kam smeruje cela EU tak se soukromy majetek nenosi. Dle nazoru EU by bylo idealne kdyby lide bydleli v korporatnem pronajmu meli prazdne byti a byli stastni ze muzou makat a ze maji aspon stechu nad hlavou. A to by se lide meli pak zamyslet jakou a hlavne s kym chteji svoji bodoucnost.
Autor trpí fetišem placení nájemného od 20 tis. měsíčně a výš. My co bydlíme ve svém trpíme vlastním rozumem. Ideální rada je kupte si byt v Ústí (nejlépe v paneláku na Severní terase vedle Lakatošů) a dojíždějte do práce do Brna.
Tyto články mi vždycky pobaví, v Řecku, v Itálii, v dalších zemích je podíl vlastnického bydlení ještě větší než u nás. V Německu má nájemník daleko větší práva, u některých smluv ho nelze do smrti téměř vystěhovat a není možné mu neúměrně zvyšovat nájem co děje u nás a o tom to celé je. Nájem lze v těchto zemích zaplatit z penze. Akcie v posledních 40 letech rostou, ale v případě krachu USA nebo globálního konfliktu, budou bez hodnoty i toto se může stát, hondotu bude mít akorát to co si můžete odnést, zlato šperky.
ano pokud to řekl odborník jako je pan kovanda tak je to na 110 % lež
Vlastní bydlení je jediná jistota při odchodu do důchodu. Naspořené peníze ve fondech sežere inflace. Kdo má vlastní bydlení, ten přežije i z malého důchodu. Aby se pan expert Kovanda na stáří nedivil.
Už se vidím jak budu neustále hlídat stav na akciovém trhu.
Zaplatit nájem a to co zbyde investovat do akcií.
Panečku to mě fakt nenapadlo.
Za mě selský rozum našetřit si, vzít hypotéku a platit si za to co bude moje. To je snad jasné.
Až půjdu do důchodu a celou dobu platil nájem, tak z čeho bych ho potom platil, když se budou důchody do budoucnosti jen velmi mírně valirizovat?
Jo, aha, vlastně z těch akcií.
Kdepak já zůstanu u fetiše a odporně budu vlastnit nemovitost.
Chtít mít kde bydlet je fetiš? ProBoha odkdy? To je ta nejzákladnější ze základních lidských potřeb. Spíše se musíme zbavit gigafetiše bydlení u někoho jiného.
Tento „odborník“ Kovanda je stejně kvalitní jako ta hloupá nána co tady v minulosti napsala že : „100% potravinová soběstačnost je cestou do pekel“ . Stejně ubohý blábol, stejný čmáral od Seznamu. Vidím, že kvalitu vůbec neřešej, jenom jak zaplácnout mediální prostor – a je jim jedno co tam naházejí.
By mě zajímala bublina ve které autor žije. Až půjdou Husákovi děti do důchodu tak od státu dostanou ekvivalent dnešních cca 12 000 kč. Dovedeš si představit že z takový rachejtle se zvládnou uživit, absolvovat veškerej amštábl se zdravotnictvím a do toho platit nájem ?
K podobnému tématu jsem se již jednou vyjádřila v jiném článku, budu se tedy možná i opakovat. Moje životní zkušenost je taková, že splátka hypotéky mi vždy vyšla levnější než nájem bytu. Bydlím na Moravě a platí to i teď při vysokých úrocích hypoték. Moji rodiče postavili domek a část tohoto dědictví mi pomohla postavit se na vlastní nohy. Chci udělat totéž pro své potomky. Proč vyhodit milion za nájem cizího bytu, když mohu za tytéž peníze mít slušný domek na stáří? Je mi jedno, jestli si ho děti po mé smrti nechají nebo ho prodají a peníze si rozdělí. Ale budu mít dobrý pocit, že jsem jim neodkázala jen holou p×del. Naši předkové budovali majetek, který sloužil jim i jejich potomkům, mnohdy několik generací. A teď bude někdo tvrdit, že je to fetiš? To snad může udělat jen někdo, kdo tím zakrývá vlastní neschopnost něco takového v životě dokázat. Až se vrátíme k filozofii našich předků, možná přestaneme strkat rodiče do domova důchodců a budeme si i více rozumět s vlastními dětmi. Nebo si opravdu někdo myslí, že se o něj děti ke stáru postarají, když si celý život jen užíval a po odchodu do důchodu se diví, že ho nikdo nechce vzít k sobě, když nikdy dětem nepomohl a jediné co má, je kufřík s oblečením? Mít vlastní bydlení je v dnešní době snad jediná jistota. Jak jednou zaplatíte hypotéku a platíte pouze energie, v tom okamžiku začnete bydlet 3-4× levněji než v nájmu. Tohle si pan ekonom nedokáže spočítat? Já si to spočítala u plotny… Přeji hezký den všem.
To, co jsme dělali my a naší předci bylo perfektní. Dnes směřujeme k bídě a krachu.
S obsahem se dá souhlasit, je zajisté i sousta majitelů investičních bytů, kteří by si rádi starosti s nájemníky ušetřili, jenže, jaká je alternativní bezpečná investice v dnešní době, která zabrání znehodnocení peněz ? Sám autor zmiňuje nutnost investovat do akcií do 35 let, ale co když je člověku 60 a žije na otřásajících se základech naší společnosti ?
Češi trpí fetišem vlastnického bydlení…. Nejde spíš o to, aby byty, domy, půdu, lesy, vodu, vzduch vlastnilo pár lidí, ostatní za to platili, byli vděční a dělali, co se jim řekne?
Komouš Kovanda promluvil. Zbavte se soukromého vlastnictví nemovitostí a plaťte nájem…soukromému vlastníkovi bytové jednotky…jo, to dává smysl