Praha se dostala mezi nejdražší evropská města, tvrdí Deloitte

Do trojice nejdražších evropských metropolí se kromě Amsterodamu a Bratislavy dostala i Praha. Zároveň průměrná transakční cena nových bytů v ČR stoupla za rok 2022 o více než 12 procent na 3 753 eur/m2. Uvedla to společnost Deloitte.
Aby se Češi mohli stát majiteli bytu, potřebují ekvivalent 13,3 hrubé roční mzdy, což je stejná hodnota jako před rokem.

Nutno dodat, že ve většině českých měst nyní už i nabídkové ceny klesají už od loňska a dostaly se pod cenovou úroveň roku 2021. V Praze i o více než milion korun. Důvodem je úbytek kupujících kvůli drahým hypotékám.

Byt se nyní prodává i tři čtvrtě roku. Pokles nabídkových cen za druhé čtvrtletí v meziročním srovnání obvykle o pět až dokonce dvacet procent u jednotlivých měst je dobře viditelný například v analýze portálu Sreality.cz.

PSALI JSME:
Pražané mají nejdražší bydlení ve střední Evropě

Podle odhadů například serveru Bezrealitky.cz ale ceny i u starších bytů v nejbližší době zase začnou růst. Kdo z vlastníků totiž není ve finanční nouzi, spíše si na prodej počká ještě rok, dva. Stejně tak developeři odkládají některé své projekty.

Vůbec nejdražší novostavby jsou podle Deloitte v Izraeli a Rakousku. Izraelci v roce 2022 za novostavby utratili v průměru 5 701 eur za metr čtvereční. Druhé místo obhájilo Rakousko s transakčními cenami nových bytů ve výši 4 925 eur za metr čtvereční.

V Německu se průměrná cena novostavby pohybuje kolem 4 800 eur/m2, ve Francii 4 639 eur/m2 a první pětku uzavírá Norsko (4 204 eur/m2). Naopak nejlevnější nové byty jsou v Bosně a Hercegovině (1 237 eur/ m2), Řecku (1 330 eur/ m2) a Rumunsku (1 417 eur/ m2).

PSALI JSME:
Pražané vydělávají na byt 17 let, déle než v Berlíně nebo Vídni

Aby se Češi mohli stát majiteli bytu, potřebují ekvivalent 13,3 hrubé roční mzdy, což je stejná hodnota jako před rokem. Třetí místo zůstává Srbsku (11,8 průměrných hrubých ročních platů). Následuje Estonsko, Izrael, Maďarsko, Litva, Irsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, a Polsko.

Naopak nejdostupnější vlastní bydlení mezi státy EU je aktuálně v Belgii a Norsku, kde obyvatelé potřebují ekvivalent méně než pěti hrubých ročních platů. Za nimi jsou Dánsko a Slovinsko.

PSALI JSME:
Průměrný Pražan šetří na průměrný byt 14,6 roku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB