Ceny elektřiny i plynu výrazně klesají

Cena elektřiny výrazně klesá. Burzovní cena nejžádanějšího kontraktu na dodávku elektřiny pro příští rok klesla na 93 eur za MWh. Jde o nejnižší cenu od září 2021. Hlavním důvodem tohoto poklesu jsou nižší ceny emisních povolenek, které se nyní obchodují za 70 eur za tunu CO2 (oxidu uhličitého, pozn. red.). Na začátku roku cena těchto povolenek překračovala 100 eur.
Jelikož obchodní složka plynu tvoří přibližně 80 procent celkové ceny plynu, pak změna dodavatele u plynu může přinést znatelné úspory i v řádech nižších desítek tisíc korun ročně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokud se současný trend snižování cen elektřiny udrží, je pravděpodobné, že dodavatelé tuto změnu promítnou do cen pro příští rok. To by mohlo vést k tomu, že veřejné akviziční nabídky elektřiny dosáhnou úrovně současných neveřejných nabídek, kde je možné získat elektřinu za cenu pod 3 300 Kč za MWh bez DPH.

U běžných ceníků zatím žádné změny neočekáváme, neboť se obvykle promítají se zpožděním šesti až dvanácti měsíců. Proto je důležité, aby ceny zůstaly na podobných úrovních po delší dobu. Je však třeba poznamenat, že průměrná cena obchodní složky elektřiny podle našeho indexu v roce 2021 činila přibližně 1 350 korun za MWh bez DPH.

K těmto cenám se už nevrátíme a nová realita by mohla představovat cenu silové elektřiny u dodavatelů maximálně v rozmezí 3 000 až 3 500 korun za MWh bez DPHv závislosti na produktové řadě dodavatele. Nižší cena silové elektřiny by v příštím roce mohla zmírnit očekávaný růst regulovaných poplatků o 68 procent u elektřiny.

Prudký pokles cen zaznamenáváme také u plynu. Kontrakt na dodání plynu v roce 2024 v České republice se nyní obchoduje za 39 eur, zatímco na počátku listopadu cena přesahovala 50 eur za MWh. K poklesu došlo díky plným zásobníkům při mírné zimě a vysoké konkurenci mezi dovozci plynu. V Česku rovněž stoupá podíl dovezeného ruského plynu.

Z těchto důvodů lze očekávat podobný vývoj cen i u plynu. Opět je třeba poznamenat, že v roce 2021 bylo možné získat silový plyn s cenou kolem 550 Kč za MWh bez DPH, v příštím roce budou atraktivní nabídky kolem úrovně 1000-1300 Kč za MWh.

U plynu ale spíše očekáváme návrat burzovních cen kolem úrovně 40 eur za MWh vzhledem k vysokým nákladům producentů plynu. Jelikož obchodní (silová) složka plynu tvoří přibližně 80 procent celkové ceny plynu (u elektřiny je to přibližně 60 %, pozn. aut.), pak změna dodavatele u plynu může přinést znatelné úspory i v řádech nižších desítek tisíc korun ročně.

Autor je energetický analytik společnosti Ušetřeno
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB