Česko v tichosti obnovilo dovoz ruského plynu

Proklamace tuzemských politiků, že se Česko zbavilo své závislosti na ruském plynu, jsou od minulého měsíce poněkud v rozporu s údaji z předávací stanice v Lanžhotu. Od začátku října totiž plyn na této hraniční stanici už neteče z Česka na Slovensko jako předtím, ale ze Slovenska do Česka. 
Česko bez výraznějšího zájmu médií obnovilo svůj dovoz ruského plynu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Plyn do Česka teče v objemu až 100 gigawatthodin denně. Znamená to tedy, že Česko bez výraznějšího zájmu médií obnovilo svůj dovoz ruského plynu. Výrazných až čtyřicet procent do Česka dováženého plynu je nyní právě ruského původu. Prohlubuje se přitom současně také závislost Česka na ruské ropě. V letošním první pololetí dovezla ČR největší objem ruské ropy za všechna první pololetí v celém období od roku 2010, jak plyne z dat ČSÚ.

Od října se obnovil dovoz ruského plynu do Česka, a to v objemu až 100 gigawatthodin denně. Zdroj: Lukáš Kovanda

Přesto je třeba vnímat daný vývoj v širším kontextu. Česká republika má nyní lépe než před invazí Ruska na Ukrajinu zajištěné alternativní cesty – cesty pro dovoz neruských energií –, případně od loňska výrazně pokročila v budování takových cest.

Takže v případě plynu sice Česko jeho dovoz z Ruska letos v říjnu obnovilo, ale je nyní snazší než vlastně kdykoli v minulosti se zcela přeorientovat na dodávky plynu takové, jež by byly zcela ne-ruského plynu. To ostatně příznivě kvituje také ratingová agentura Moody’s, která Česku, resp. jeho veřejnému dluhu včera z velké části právě díky uskutečněnému nebo potenciálně uskutečnitelnému snížení objemu dovozu energií z Ruska zlepšila ratingový výhled. 

Česko nyní může snáze než kdykoli v minulosti dovážet plyn z Norska a z dalších částí světa mimo Rusko, a to zejména díky získání kapacity v terminálu na zkapalněný plyn v Nizozemsku, resp. pro příští léta dále pak v Německu.

Rovněž v případě dovozu ropy činí Česko od loňska kroky, které v příštích letech umožní zcela eliminovat její import z Ruska. Zejména se jedná o rozšíření přepravní kapacity transalpinského plynovodu TAL, jenž ropu vede z italského Terstu do Bavorska, kde se napojuje potrubí vedoucí ji do Česka.   

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 19
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Si Sam idiot

  Škoda,že nevím jaký plyn mně proudí do mého kotlíku. Teď si představte, že možná o Vystrčí s Pekarová to neví. Nebo, že by Vystrčil topil dřevem s Pekarová uhlím?

  • Ja Jan

   Zase kašpar s pětikolkou, alespoň se něco děje, čekáte, že se zbavíme závislosti z roku na rok?

 2. pr prem

  Ruský plyn Česko nedováží, a dokonce ani tajně. Dováží ho někteří soukromí obchodníci, a Síkela na to upozornil. Tento web, tvrdím již dlouho, by se měl jmenovat FAEP ( finanční a ekonomické plky )

  • Lu Lubajs

   Chvála bohu, že aspoň byznysmeni mají rozum a neřidí se nenávistnými ideologiemi a ani tím co si přeje americký protektor, jako zaprodaní politici.

    • Lu Lubajs

     A proč? Vždyť to izolování od Ruska dodržujeme akorát my a neskutečně na to doplácíme. I přes proklamace o nutnosti odstřihnutí se od Ruska s ním furt obchoduje celý západ, včetně samotných USA. Vypatlanci jsou ti, co chtějí být tzv. papežštější než papež. Třeba se držet zdravého rozumu a ne hloupých dogmat.

   • pr prem

    Ruského plynu, nakoupeného těmi soukromníky je 1,2% z celkového dovozu, to nás opravdu vytrhne.

 3. Ol Oldřich

  Přátelé, buďme prozápadní vlastenci a stopněme ten dovoz! Když tu pro podporu Ukrajiny umrzneme, tak to určitě Rusko ekonomicky položí a zvítězí pravda a láska.

 4. PT Pavel Tureček

  Dobrý den, ten graf ale jasně ukazuje jen cenu a ne objem v GWh. Prosím o korekci článku, dovoz plynu (bez rozlišení zdroje) je např. zde: https://agsi.gie.eu/
  Děkuji.

 5. 11 11pa

  používám naftu z ruské ropy jak v BMW tak i v Mercedesu a motory šlapou bez problémů. Cenově to také jde. Za mě je to Ok.

 6. Zd Zdeněk

  To je v pořádku.
  Tak to má být.
  Konečně to někoho napadlo.
  S Ruským svazem na věčné časy a nikdy jinak*

 7. Pa Pavel

  A kam přišly peníze za nákup terminálů a zásobníků v Holandsku a v Polsku?
  Že by malá domů politiků, nebo politických stran?

 8. st stan

  zásadní je nebýt na ruském plynu závislý, protože pak nás může rus vydírat. Pokud máme jiné alternativy, tak máme silnější pozici zase my. Rus prodat musí, protože kdyby těžbu zastavil, tak bude krvácet a čína mu za to platí almužnu. Takže pro nás vlastně docela výhodná situace.

 9. JH Jiří Holovčák

  No a cena je stejná jako z jakoby amerického LNG.Tak tady někdo nehorázně rýžuje a ještě se vůbec nestydí dovážet krvavý ruský plyn.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB