Ceny komodit rostou kvůli vysokým sazbám i omezené nabídce (4.)

Téma týdne
Celosvětově se sice ceny potravin podle Indexu cen potravin UN FAO meziročně o 12 procent snížily, ale ve třetím čtvrtletí docházelo v zemědělském sektoru k výrazným výkonnostním rozdílům. Obilí a sójové boby se sice obchodovaly níž, ale ceny měkkých komodit rostly jen o něco pomaleji než ceny energií.
V nadcházejících měsících začnou postupně všichni sledovat vývoj počasí na jižní polokouli, zejména v Austrálii, kde už stoupají obavy z veder způsobených La Niñou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Futures na kukuřici a pšenici se v Chicagu obchodovaly níž, protože poslední sklizeň přinesla vyšší výnosy, než se trhy původně obávaly. Pomohla tak zmírnit přetrvávající obavy ohledně dodávek pšenice z Ukrajiny.

PSALI JSME:
Ceny komodit rostou kvůli vysokým sazbám i omezené nabídce (1.)

V nadcházejících měsících začnou postupně všichni sledovat vývoj počasí na jižní polokouli, zejména v Austrálii, kde už stoupají obavy z veder způsobených La Niñou, a v Jižní Americe, která postupně vytlačuje Spojené státy z pozice hlavního dodavatele kukuřice a sóji pro největšího světového dovozce, Čínu.

PSALI JSME:
Ceny komodit rostou kvůli vysokým sazbám i omezené nabídce (2.)

Ceny měkkých komodit budou patrně dál stoupat nejen kvůli obavám z horkého počasí po celé Asii, které už vedly k omezení vývozu cukru a rýže, ale i kvůli letošní extrémně nízké produkci pomerančové šťávy na Floridě.

Dokončení

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ceny komodit rostou kvůli vysokým sazbám i omezené nabídce (3.)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.