Ceny komodit rostou kvůli vysokým sazbám i omezené nabídce (3.)

Téma týdne
K riziku stagflace, které podle nás nově pomůže investičním kovům, přispívají i úspěšné snahy kartelu OPEC+ prudce zvýšit ceny energií. Klíčoví producenti ropy v čele se Saúdskou Arábií měli pocit, že jsou ceny příliš nízké, a tak už od dubna omezováním produkce úmyslně zvyšují napětí na energetických trzích.
Klíčoví producenti ropy v čele se Saúdskou Arábií mají pocit, že ceny jsou příliš nízké, a tak už od dubna omezováním produkce úmyslně zvyšují napětí na energetických trzích. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ačkoli zpočátku tvrdili, že je důvodem potřeba stabilního a vyrovnaného trhu, trh si postupně uvědomil, že hlavním cílem je zvýšení cen a optimalizace tržeb.

K zatím poslednímu přiblížení ceny ropy Brent ke 100 amerických dolarů došlo v okamžiku, když Rusko i Saúdská Arábie oznámily prodloužení dobrovolných omezení produkce do konce roku a kartel OPEC ve své měsíční zprávě prohlásil, že může světový trh s ropou ve 4. čtvrtletí očekávat schodek ve výši 3,3 milionu barelů denně.

IEA (Mezinárodní agentura pro energii, pozn. red.) sice předpokládá mírnější, ale přesto znepokojivý nabídkový deficit, a tak jsou ceny ropy rozhodně na vzestupu. Za současnou neveselou situaci mohou velmi nízké zásoby nafty poté, co výrobci z Ruska a Středního východu snížili dodávky své ropy.

PSALI JSME:
Ceny komodit rostou kvůli vysokým sazbám i omezené nabídce (1.)

Riziko dalšího zvýšení cen v posledním čtvrtletí nelze vyloučit a je třeba zohlednit také skutečnost, že kartelu OPEC+ nejde o stabilitu cen, ale o jejich optimalizaci. Nelze vyloučit ani krátkodobé riziko, že Brent dosáhne hladiny 100 dolarů a nakrátko ji i překročí.

OPEC sice může kontrolovat nabídku, a mimoděk tak zvyšovat volnou skladovací kapacitu (která jde jen málokdy ruku v ruce s vyššími cenami, pozn. aut.), ale má jen omezený vliv na poptávku.

Vzhledem k obnoveným inflačním tlakům kvůli vyšším cenám energií a k problematickým ekonomickým vyhlídkám podle nás nakonec znovu přijdou obavy z poklesu poptávky. Teprve tehdy začne trh znovu hledat dno (patrně někde kolem 85 dolarů), které bude čím dál asertivnější kartel ze všech sil bránit.

Pokračování zítra

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ceny komodit rostou kvůli vysokým sazbám i omezené nabídce (2.)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB