Ceny nájmů meziročně zdražily, ale poslední měsíce už ukázaly zpomalení

Za pronájem bytu dispozice 2+kk dají lidé v hlavním městě aktuálně 20 300 korun. Jednopokojový byt pak vychází zhruba na 14,5 tisíce a třípokojový pak mezi 25 a 29 tisíci korunami. Před rokem byly ceny pronájmů v řádu jednotek procent nižší, nahoru je loni táhla především nedostupnost vlastního bydlení, jak vyplývá z dat naší společnosti.
Ceny nájmů rostly loni v Praze od jednoho do osmi procent. Nejvíce se nájmy zvýšily u bytů 2+kk, což lze vysvětlit značnou oblíbeností této dispozice. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z naší širší analýzy trhu s bydlením dále vyplývá, že s cenami nájmů vzrostla zároveň i cena za metr čtvereční u starších bytů. Ceny za pronájem meziročně narostly v nejvíce případech o jedno až šest procent. Našly se ale i dispozice bytů, případně krajská města, která z průměru vybočovala. Analýza ukázala v Praze růst od jednoho do osmi procent. V absolutních číslech jde o navýšení od 340 do 1 490 korun.

Z průměru vyčnívá osmiprocentní meziroční růst u dispozice 2+kk, což si vysvětlujeme značnou oblíbeností této dispozice. Cenový růst nájmů, který se loni odehrál nejčastěji v řádech stovek korun, nelze považovat za nijak dramatický. Ceny nájmů táhla nahoru především nedostupnost vlastního bydlení, kdy hypotéky nezlevnily a ceny některých bytů se už odrazily ode dna a začaly opět růst.

Pronájem bytu dispozice 2+kk vychází v Praze aktuálně na 20 300 korun. Na začátku podzimu to bylo 19 150 korun. Cena šla mezi kvartály u některých dispozic už i dolů. Konkrétně u dispozice 3+1 o čtyři procenta a u dispozice 1+kk o jedno procento. Cenové korekce u některých dispozic směrem dolů si vysvětlujeme fluktuacemi. Obecně vnímáme vývoj cen jako zpomalování cenového růstu.

V Brně byl vývoj obdobný. Meziročně pronájmy zdražily od dvou do devíti procent, cenové korekce dolů zaznamenaly dispozice 1+1 a 3+1. V Ostravě si aktuálně pronajmete byt dispozice 2+kk za zhruba 11 300 korun. Ostravské byty na zkoumaném vzorku meziročně také zdražovaly, ale v kvartálním pohledu nájmy spíše stagnovaly.

Autor je CEO společnosti UlovDomov.cz
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB