Špatná zpráva pro lidi bez vlastního bydlení: Nájemné stále zdražuje

Analýza
Růst nájmů v Česku pokračuje. Nejvíce zdražilo v Brně, Pardubicích a v několika pražských obvodech. Vyplývá to z posledních dat Deloitte Rent Indexu, který má redakce FAEI.cz k dispozici. Nájemné přitom s velkou pravděpodobností poroste i v následujících měsících.
Ceny nájemného rostou a zatím to nevypadá, že by se měl trend otočit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průměrná cena za metr čtvereční nájemního bydlení se v České republice ve třetím čtvrtletí letošního roku pohybovala na 293 korunách. Pronájem sedmdesátimetrového bytu tak vyšel na zhruba 20,5 tisíce korun. Podle Deloite Rent Indexu je to o 4,6 procenta více než ve druhém kvartálu.

V Praze nájemníci zaplatili v letošním létě za metr čtvereční v průměru 388 korun, což je ve srovnání s předchozím kvartálem nárůst o 4,3 procenta. V několika městských částech byl ale růst výrazně vyšší, téměř dvojnásobný.

V Praze 1 to bylo o 8,2 procenta na průměrných 475 korun za metr čtvereční, v Praze 6 o 7,7 procenta na 365 korun, v Praze 8 o 7,3 procenta na 397 korun a v Praze 7 o 7,2 procenta na 402 korun za metr.

PSALI JSME:
Zdvojnásobení daně z nemovitosti je chybou, zaplatí ho nájemníci. Správné by bylo tuto daň zrušit

Na opačné straně žebříčku je Praha 3, kde bylo zvýšení nulové a zůstalo na průměrných 410 korunách za metr čtvereční. V devátém pražském obvodu zdražilo nájemné o 1,6 procenta na 371 korun za metr.

Poměrně vysoký růst

„V létě pokračoval trend, který vidíme už takřka rok. Trvající vysoké úrokové sazby komplikují lidem pořízení vlastního bydlení, proto mají o nájemní bydlení tak vysoký zájem. A všude tam, kde poptávka převyšuje nabídku, obvykle roste i cena,“ konstatoval Petr Hána, ředitel oddělení zaměřeného na nemovitosti a stavebnictví v poradenské společnosti Deloitte.

„Průměrná činže tak v Česku poskočila o více jak čtyři procenta, což je ve srovnání s předchozími obdobími poměrně vysoký růst,” dodal Hána. Cenu přes čtyři sta korun za metr čtvereční zaplatí nájemci vedle Prahy 1 také v Praze 2, Praze 3 nebo Praze 7.

PSALI JSME:
Eurostat: Obytné nemovitosti v Česku zlevňují nejvýrazněji za posledních více než třináct let

Nejnižší pronájmy jsou naopak ve čtvrtém pražském obvodu (352 Kč za metr čtvereční), v Praze 10 (359 Kč) a Praze 6 (365 Kč za metr).

Ani Brno není levné

Po metropoli jsou nejvyšší ceny nájmů napříč v Brně, kde si nájemníci zaplatí v průměru 350 korun za metr čtvereční. Na dalších místech jsou Pardubice s 266 korunami, Středočeský kraj s 262 korunami, Zlín s 260 korunami a Hradec Králové s 258 korunami.

Právě Brno je přitom městem, kde nájemné rostlo nejrychleji, a to o 10,8 procenta. Výrazně poskočila cena nájemního bydlení také v Pardubicích (7,3 %), Libereckém kraji (6,5 %) a v Českých Budějovicích (6,1 %).

PSALI JSME:
Nedostupné bydlení. Ceny nájmů stále rostou dvouciferným tempem

Pokud by si někdo vybíral své další působiště právě podle výše nájemního bydlení, nejlevnějšími regiony jsou z tohoto pohledu Karlovarský kraj (184 Kč za metr čtvereční), Moravskoslezský kraj (185 Kč) a Ústeckém kraji (189 Kč za metr).

Ačkoliv jednoznačně převažují regiony, kde nájemné rostlo, ve čtyřech oblastech průměrná cena klesla, byť jen v rozmezí dvou až půl procenta. Šlo o Karlovarský kraj, Jihlavu, Středočeský a Pardubický kraj.

Praha prohrává s Varšavou

„Další vývoj na trhu nemovitostí a v oblasti nájemního bydlení bude záviset především na vývoji ekonomiky i postupu České národní banky,“ řekl Petr Hána z Deloitte. Nejvyšší nájmy jsou přitom podle Deloitte Rent Indexu v novostavbách a projektech developerů.

PSALI JSME:
Rvačka o nájemní bydlení, na některé nemovitosti jsou pořadníky

Právě v tomto segmentu je zajímavé srovnání Prahy a Varšavy, které na konci října při setkání s novináři zveřejnili zástupci největšího provozovatele nájemného bydlení Heimstaden ve spolupráci s developerskou skupinou Finep a Asociací nájemného bydlení ČR.

Zatímco v českém hlavním městě bylo v letošním prvním pololetí v nabídce zhruba 2,5 tisíce nových bytů, v polské metropoli to byl čtyřnásobek. Průměrná cena v pražském bytu přesahuje 140 tisíc korun za metr čtvereční, ve Varšavě to je 90 tisíc korun.

„Srovnáme-li dvě hlavní města s podobným počtem obyvatel, tak v polském hlavním městě se za poslední dekádu postavilo o 150 tisíc bytů více než v Praze. To je obrovský rozdíl,“ řekl investiční ředitel společnosti Heimstaden pro střední a východní Evropu Stanislav Kubáček. Právě počet bytů na trhu má významný vliv i na výši nájemného.

PSALI JSME:
Z Prahy se stal skanzen, nové výškové budovy v ní na rozdíl od Varšavy, Bratislavy i Budapešti nevznikají

Zavřít reklamu ×
  1. ČR = stát plný paradoxů…. Ceny západní a platy východní. Přesto to nějak funguje. Vláda je štědrá pouze k cizincům kdy rozhazuje peníze na Ukrajinu,vlastní občané jsou této vládě u (_!_) . Poslední vláda „pětikolka“ vyhrála díky podvodu kdy se spojilo 5 slovy pět stran. Pokud to zajde do krajnosti tak se spojí všechny strany a budeme opět před rokem 1989 kdy nebyla jiná volba než volit jednu stranu. Demokracie už tady dávno není…..Podvodník a lhář Petr Fiala vrátil tento stát opět do totality kdy vládne jedna strana a ta prosadí všechno. Přesně jak pětikolka,má většinu v parlamentu,v senátu,prezident je jejich sluha,Rychetský poslouchá na slovo….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.