Průměrná cena za metr čtvereční nájemního bydlení se v České republice ve třetím čtvrtletí letošního roku pohybovala na 293 korunách. Pronájem sedmdesátimetrového bytu tak vyšel na zhruba 20,5 tisíce korun. Podle Deloite Rent Indexu je to o 4,6 procenta více než ve druhém kvartálu.
V Praze nájemníci zaplatili v letošním létě za metr čtvereční v průměru 388 korun, což je ve srovnání s předchozím kvartálem nárůst o 4,3 procenta. V několika městských částech byl ale růst výrazně vyšší, téměř dvojnásobný.
V Praze 1 to bylo o 8,2 procenta na průměrných 475 korun za metr čtvereční, v Praze 6 o 7,7 procenta na 365 korun, v Praze 8 o 7,3 procenta na 397 korun a v Praze 7 o 7,2 procenta na 402 korun za metr.
Na opačné straně žebříčku je Praha 3, kde bylo zvýšení nulové a zůstalo na průměrných 410 korunách za metr čtvereční. V devátém pražském obvodu zdražilo nájemné o 1,6 procenta na 371 korun za metr.
Poměrně vysoký růst
„V létě pokračoval trend, který vidíme už takřka rok. Trvající vysoké úrokové sazby komplikují lidem pořízení vlastního bydlení, proto mají o nájemní bydlení tak vysoký zájem. A všude tam, kde poptávka převyšuje nabídku, obvykle roste i cena,“ konstatoval Petr Hána, ředitel oddělení zaměřeného na nemovitosti a stavebnictví v poradenské společnosti Deloitte.
„Průměrná činže tak v Česku poskočila o více jak čtyři procenta, což je ve srovnání s předchozími obdobími poměrně vysoký růst,” dodal Hána. Cenu přes čtyři sta korun za metr čtvereční zaplatí nájemci vedle Prahy 1 také v Praze 2, Praze 3 nebo Praze 7.
Nejnižší pronájmy jsou naopak ve čtvrtém pražském obvodu (352 Kč za metr čtvereční), v Praze 10 (359 Kč) a Praze 6 (365 Kč za metr).
Ani Brno není levné
Po metropoli jsou nejvyšší ceny nájmů napříč v Brně, kde si nájemníci zaplatí v průměru 350 korun za metr čtvereční. Na dalších místech jsou Pardubice s 266 korunami, Středočeský kraj s 262 korunami, Zlín s 260 korunami a Hradec Králové s 258 korunami.
Právě Brno je přitom městem, kde nájemné rostlo nejrychleji, a to o 10,8 procenta. Výrazně poskočila cena nájemního bydlení také v Pardubicích (7,3 %), Libereckém kraji (6,5 %) a v Českých Budějovicích (6,1 %).
Pokud by si někdo vybíral své další působiště právě podle výše nájemního bydlení, nejlevnějšími regiony jsou z tohoto pohledu Karlovarský kraj (184 Kč za metr čtvereční), Moravskoslezský kraj (185 Kč) a Ústeckém kraji (189 Kč za metr).
Ačkoliv jednoznačně převažují regiony, kde nájemné rostlo, ve čtyřech oblastech průměrná cena klesla, byť jen v rozmezí dvou až půl procenta. Šlo o Karlovarský kraj, Jihlavu, Středočeský a Pardubický kraj.
Praha prohrává s Varšavou
„Další vývoj na trhu nemovitostí a v oblasti nájemního bydlení bude záviset především na vývoji ekonomiky i postupu České národní banky,“ řekl Petr Hána z Deloitte. Nejvyšší nájmy jsou přitom podle Deloitte Rent Indexu v novostavbách a projektech developerů.
Právě v tomto segmentu je zajímavé srovnání Prahy a Varšavy, které na konci října při setkání s novináři zveřejnili zástupci největšího provozovatele nájemného bydlení Heimstaden ve spolupráci s developerskou skupinou Finep a Asociací nájemného bydlení ČR.
Zatímco v českém hlavním městě bylo v letošním prvním pololetí v nabídce zhruba 2,5 tisíce nových bytů, v polské metropoli to byl čtyřnásobek. Průměrná cena v pražském bytu přesahuje 140 tisíc korun za metr čtvereční, ve Varšavě to je 90 tisíc korun.
„Srovnáme-li dvě hlavní města s podobným počtem obyvatel, tak v polském hlavním městě se za poslední dekádu postavilo o 150 tisíc bytů více než v Praze. To je obrovský rozdíl,“ řekl investiční ředitel společnosti Heimstaden pro střední a východní Evropu Stanislav Kubáček. Právě počet bytů na trhu má významný vliv i na výši nájemného.
ČR = stát plný paradoxů…. Ceny západní a platy východní. Přesto to nějak funguje. Vláda je štědrá pouze k cizincům kdy rozhazuje peníze na Ukrajinu,vlastní občané jsou této vládě u (_!_) . Poslední vláda „pětikolka“ vyhrála díky podvodu kdy se spojilo 5 slovy pět stran. Pokud to zajde do krajnosti tak se spojí všechny strany a budeme opět před rokem 1989 kdy nebyla jiná volba než volit jednu stranu. Demokracie už tady dávno není…..Podvodník a lhář Petr Fiala vrátil tento stát opět do totality kdy vládne jedna strana a ta prosadí všechno. Přesně jak pětikolka,má většinu v parlamentu,v senátu,prezident je jejich sluha,Rychetský poslouchá na slovo….