Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale šlo nejspíše jen o marketingový efekt zohlednění nižší DPH do cen.
Nová bytová výstavba je i nadále v útlumu, takže nabídka nových dostupných nemovitostí bude v letos spíše slabší. Ilustrační foto: FAEI.cz

Meziročně sice byly byty v České republice na konci čtvrtého kvartálu v průměru o jedno procento levnější, avšak bylo zřetelně vidět, že trend poklesu cen se už v podstatě zastavil.

Za celý loňský rok se ceny bytů v ČR snížily o 1,7 procenta, což je ovšem vzhledem k předchozím nárůstům vlastně jen drobná korekce. Za posledních pět nebo deset let se totiž tyto ceny zvýšily o 62 procent, respektive o 125 procent.

Ani předchozí útlum hypoték, ani recese ekonomiky nepřinesly takové zlevnění bytů, aby se vlastní bydlení stalo skutečně dostupnějším. Vlastní bydlení, které využívá cca 78 procent obyvatel, je stále hlavním cílem bez ohledu na generace.

Byty se navíc staly investiční komoditou, která je s ohledem na předchozí růst cen stále atraktivní pro tuzemské i zahraniční investory. A ti je zatím nevyprodávají.

Vzhledem k tomu, že nová bytová výstavba je i nadále spíše v útlumu a stále větší část nových projektů míří do oblasti nájemního bydlení, bude nabídka nových dostupných nemovitostí v letošním roce spíše slabší. Naproti tomu, s poklesem úrokových sazeb u hypoték i všeobecné nejistoty lze očekávat opětovné zvýšení poptávky po bydlení.

Otázkou pouze je, kolik přijde na trh starších nemovitostí, které jejich majitelé hodlají prodat. V každém případě je spíše pravděpodobný opětovný růst cen než jejich pokles.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB