Ceny nemovitostí v Česku se stabilizují, v Německu ale stále výrazně padají

Názor
Pokles kupních cen rezidenčních nemovitostí v Česku v posledním loňském čtvrtletí zpomalil, vyplývá z dat Eurostatu zveřejněných tento týden. Meziročně totiž činil jen rovné jedno procento. To je slabší pokles cen, než jaký nastal loni ve druhém i třetím kvartále.
Německo se stále vypořádává se splasknutím tamní realitní bubliny. Více než mnohé jiné země tak nyní doplácí na poměrně uvolněné standardy ve financování nemovitostí v uplynulé dekádě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Signalizuje, že se předchozí propad koncem loňska začal stabilizovat, zejména díky odeznívání mimořádně vysoké inflace a související vyhlídce snížení úrokových sazeb, včetně těch na hypotékách. V letošním roce lze očekávat mírný růst cen nemovitostí, v rozsahu nižších jednotek procent.

Zejména díky stabilizaci inflace a dalšímu poklesu úrokových sazeb hypoték. Ty by letos v průměru mohly klesnout o zhruba jeden procentní bod, na 4,6 procenta. To však bude pro řadu domácností nadále prohibitivně vysoká cena hypotéky, takže oživení nemovitostní trhu bude ještě jen mírné.

Stále výrazný propad vykazovaly loni v posledním čtvrtletí německé nemovitosti, které meziročně klesaly na ceně o 7,1 procenta, jak plyne rovněž z dat Eurostatu.

PSALI JSME:
Německo je patrně v recesi

Přitom v EU jako celku ceny rostly, i když jen mírně, o 0,2 procenta. Německo se vypořádává se splasknutím tamní realitní bubliny, jež je ještě bolestivější v segmentu komerčních nemovitostí.

Například v Mnichově nejsou výjimkou propady cen komerčních realit o zhruba 40 procent za poslední dva roky. Německu se totiž vyhnul závažný nemovitostní otřes v době světové finanční krize před patnácti lety.

Nedošlo však ke změně přístupu k vyhodnocování rizika v oblasti financování realit, jaká nastala například v USA a dalších zemích, které tehdejší krize vážně zasáhla. Jako například Irsko. Německo tak nyní více než mnohé jiné země doplácí na poměrně uvolněné standardy ve financování nemovitostí v uplynulé dekádě.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Realitní trh? Čeká nás rok plný výzev

Zavřít reklamu ×
  1. Při inflaci 16 %klesly ceny nabídky o 1%a prodejní realizované ceny o 25%…takže kdo tady lže? Nemovitosti spalily 38%vkladů investorů. Naučte se počítat.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB