Realitní trh? Čeká nás rok plný výzev

Poslední čtvrtletí minulého roku se na pražském realitním trhu neslo v duchu oživení, které bylo podpořeno slevami a promítnutím nižší sazby DPH. S obnoveným zájmem o koupi nové nemovitosti souvisí také probuzení hypotečního trhu, což je patrné z nárůstu nově sjednaných hypotečních úvěrů.
Poslední čtvrtletí minulého roku se na pražském realitním trhu neslo v duchu oživení, které bylo podpořeno slevami a promítnutím nižší sazby DPH. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Akutním problémem však podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) i nadále zůstává nedostatečná výstavba, která omezuje nabídku a vede k růstu cen nemovitostí. V posledním čtvrtletí minulého roku klesly podle analýzy developerů ceny nových bytů v Praze v porovnání s předchozím obdobím o necelá tři procenta, meziročně pak o šest procent.

Důvodem byly četnější pobídky ve formě slev, svou roli pak sehrálo předčasné promítnutí snížené sazby DPH z 15 na 12 procent, které platí pro novostavby od začátku letošního roku. Někteří developeři nečekali na konec roku a promítli toto snížení do svých cen již v průběhu podzimu a zimy.

Této situace využili kupující. Prodeje nových bytů v Praze v závěru roku výrazně stouply. Celkem 1 300 prodaných bytů za poslední čtvrtletí představuje meziročně 136% nárůst, kvartálně téměř o čtvrtinu. Je zřejmé, že Čechům se po více než roční pauze vrací chuť řešit vlastní bydlení. Akceptují stávající ceny a jsou více ochotni investovat do koupě nové nemovitosti.

Totéž platí i v případě hypoték. Hypoteční trh v Česku se postupně probouzí. Oproti poslednímu čtvrtletí roku 2022, kdy banky podle Č poskytly 6 565 nových hypoték, se poslední kvartál loňského roku nesl v duchu více než 80% nárůstu nově sjednaných hypotečních úvěrů. Celkem klienti uzavřeli 12 024 nových smluv. Navíc i výhled do dalších měsíců je pozitivní.

Jen během posledního roku se delší úrokové sazby na mezibankovním trhu snížily o čtvrtinu a vzhledem k vývoji inflace lze očekávat razantnější snížení úrokových sazeb již na dalším zasedání rady České národní banky (ČNB) v únoru, a to o více než prosincových 25 bazických bodů. To s největší pravděpodobností nadále podnítí zájem Čechů, Moravanů a Slezanů o koupi nové nemovitosti.

Rozvoj realitního trhu limituje nedostatečná výstavba

Velkým problémem, který vrhá stín na realitní trh, je nedostatečná výstavba. Stavební produkce v Česku zažila podle Eurostatu v listopadu minulého roku meziroční pokles o 6,5 procenta, což bylo nejvíce mezi měřenými členskými státy EU. ČR se v oblasti stavebnictví zařazuje mezi nejhorší členské státy EU dlouhodobě. Jen v sousedním Polsku se za minulý rok postavilo šestkrát více bytů než u nás.

A poslední data z ČSÚ tento dlouhodobý trend poklesu potvrzují. Za uplynulé čtvrtletí bylo vydáno 2 743 stavebních povolení. Takto nízký počet jsme u nás zaznamenali naposledy v roce 2016. Hlavní příčinou omezené výstavby je především nejasná legislativa a s ní spojené extrémně složité schvalovací procesy. Navzdory přijetí nového stavebního zákona je zlepšení v nedohlednu.

Právě nedostatečná výstavba žene ceny nemovitostí nahoru. Za posledních deset let ceny nových bytů vzrostly více než dva a půl násobně. Doufejme, že se zlepšením ekonomiky a snižováním úrokových sazeb ČNB může dojít k postupnému oživení stavebního sektoru a tím i bytové výstavby. Bude to však stačit?

Autor je obchodní ředitel společnosti Creditas Real Estate
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB