Ceny zemědělců v roce 2024 klesly o šest procent. Inflační tlaky v ekonomice odeznívají

Prosincový vývoj cen výrobců potvrzuje trend z minulých měsíců: Inflační tlaky na straně nabídky postupně odeznívají. Pro konečné spotřebitele se již několik měsíců velmi příznivě vyvíjejí ceny zemědělské produkce. V prosinci se ceny zemědělských výrobců snížily již poosmé za sebou a meziročně klesly o 19 procent.
Letošek už by konečně měl být obdobím, kdy po dlouhé době začnou opět růst reálné příjmy domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To je pádný argument, proč by se ceny potravin na pultech obchodů neměly již zvyšovat a spíše by měly začít klesat. O jasném trendu zlevňování cen potravin v loňském roce svědčí i jejich průměrná cena za celý rok 2023, která byla o šest procent nižší než v roce 2022.

Abychom si uvědomili, k jak zásadní změně ve vývoji cen potravin v uplynulém roce došlo, je dobré si připomenout, že za celý rok 2022 se naopak v průměru zvýšily o 31,8 procenta. Ceny průmyslových výrobců se v prosinci 2023 meziměsíčně snížily o 0,5 procenta, meziročně byly vyšší o 1,4 procenta.

V průměru za celý rok 2023 v porovnání s rokem 2022 byly ceny průmyslových výrobců vyšší o pět procent. I v průmyslu však můžeme vidět pokles inflačních tlaků.

V průmyslu se totiž na dezinflačním trendu podílí i stále utlumená domácí i zahraniční poptávka, na kterou musí výrobci reagovat. Nemohou si totiž za současné situace dovolit šroubovat ceny své produkce.

O odeznívání inflačních tlaků v ekonomice svědčí nejen vývoj cen výrobců, ale i samotné míry inflace. Ta v prosinci meziměsíčně klesla o 0,4procentního bodu na 6,9 procenta. Počátkem letošního roku se dá očekávat další skokové snížení.

Po třech letech, kdy jsme se museli naučit žít s vysokou inflací, by měl být letošní rok konečně obdobím, kdy po dlouhé době začnou opět růst reálné příjmy domácností. To by mělo stimulovat domácí poptávku, a tedy i postupné znovuoživení české ekonomiky.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB