Ceny zemědělců v roce 2024 klesly o šest procent. Inflační tlaky v ekonomice odeznívají

Názor
Prosincový vývoj cen výrobců potvrzuje trend z minulých měsíců: Inflační tlaky na straně nabídky postupně odeznívají. Pro konečné spotřebitele se již několik měsíců velmi příznivě vyvíjejí ceny zemědělské produkce. V prosinci se ceny zemědělských výrobců snížily již poosmé za sebou a meziročně klesly o 19 procent.
Letošek už by konečně měl být obdobím, kdy po dlouhé době začnou opět růst reálné příjmy domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To je pádný argument, proč by se ceny potravin na pultech obchodů neměly již zvyšovat a spíše by měly začít klesat. O jasném trendu zlevňování cen potravin v loňském roce svědčí i jejich průměrná cena za celý rok 2023, která byla o šest procent nižší než v roce 2022.

Abychom si uvědomili, k jak zásadní změně ve vývoji cen potravin v uplynulém roce došlo, je dobré si připomenout, že za celý rok 2022 se naopak v průměru zvýšily o 31,8 procenta. Ceny průmyslových výrobců se v prosinci 2023 meziměsíčně snížily o 0,5 procenta, meziročně byly vyšší o 1,4 procenta.

PSALI JSME:
Zemědělci a potravináři nebývale zlevňují, ale obchody zatím ceny drží

V průměru za celý rok 2023 v porovnání s rokem 2022 byly ceny průmyslových výrobců vyšší o pět procent. I v průmyslu však můžeme vidět pokles inflačních tlaků.

V průmyslu se totiž na dezinflačním trendu podílí i stále utlumená domácí i zahraniční poptávka, na kterou musí výrobci reagovat. Nemohou si totiž za současné situace dovolit šroubovat ceny své produkce.

PSALI JSME:
Pád cen zemědělců nebere konce. Jaké ale budou ceny potravin v obchodech?

O odeznívání inflačních tlaků v ekonomice svědčí nejen vývoj cen výrobců, ale i samotné míry inflace. Ta v prosinci meziměsíčně klesla o 0,4procentního bodu na 6,9 procenta. Počátkem letošního roku se dá očekávat další skokové snížení.

Po třech letech, kdy jsme se museli naučit žít s vysokou inflací, by měl být letošní rok konečně obdobím, kdy po dlouhé době začnou opět růst reálné příjmy domácností. To by mělo stimulovat domácí poptávku, a tedy i postupné znovuoživení české ekonomiky.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vše hraje do karet dalšímu snižování cen potravin

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změna v důchodech čeká i nebožtíky

Poradna
Není to velká změna, spíše opakující se shoda okolností. Květnový státní svátek totiž mnoha seniorům mění termín vyplacení důchodu. První máj sice žádnou komplikaci neznamenal, protože ještě letos se penze vyplácejí od 2. do 24. sudého dne v měsíci, ale druhý svátek už změnu přinese.