Zemědělci a potravináři nebývale zlevňují, ale obchody zatím ceny drží

Analýza
Ceny, za které svým odběratelům zemědělci prodávají produkci, jak rostlinnou, tak živočišnou, klesaly loni v prosinci meziročně o zcela mimořádných 19 procent. Jde o nejvýraznější meziroční zlevnění zemědělské produkce minimálně od roku 2010, a pravděpodobně v celé historii ČR od roku 1993.
Obchodníci reagují na tlak veřejnosti a médií například nastavováním cen s přesností na jednotky haléřů, aby tak demonstrovali své zlevňování. Ilustrační foto: FAEI.cz

Potravináři pak zlevňovali rovněž, i když méně výrazně. Potravinářské výrobky, včetně souvisejících služeb a prací, zlevňovaly v prosinci meziročně o 4,1 procenta. Nutno však říci, že loni v prosinci šlo o vůbec první, byť nepatrné, meziroční zlevnění potravin v obchodech od června 2021. Všechna tato data vycházejí z údajů Českého statistického úřadu.

Výše citované pohyby se týkají cen, za něž zemědělci a potravináři dodávají svoji produkci do obchodní sítě. Jenže potraviny v obchodech v prosinci meziročně sice zlevňovaly, ale jen o 0,3 procenta, tedy prakticky neznatelně. Ceny v obchodech tudíž v podstatě stagnují, zatímco zemědělci o celou pětinu zlevňují.

PSALI JSME:
Pád cen zemědělců nebere konce. Jaké ale budou ceny potravin v obchodech?

Je patrné, že i přes první zlevnění od června 2021 existuje na straně obchodníků stále prostor ke zlevnění, zejména vzhledem k historicky ojedinělému zlevnění zemědělců. V uplynulých měsících totiž obchodníci své ceny snižovali pomaleji, než tak činili zemědělci a potravináři.

Přitom podobnému cenovému vývoji v oblasti energií nebo obecně vstupů a vyšším nákladům na pracovní sílu a různé služby čelí celá ekonomika: Tedy jak zemědělci, tak potravináři, tak obchodníci.

Trh obchodníků a je však více koncentrovaný než trh potravinářů, a hlavně než trh zemědělců, pročež jsou na trhu potravinářů ceny nejvíce strnulé a nejméně pružně tak reagují na aktuální změny skutečné nabídky a poptávky.

PSALI JSME:
Vše hraje do karet dalšímu snižování cen potravin

To obchodníkům vytváří relativně největší prostor ke svévolnému navyšování si vlastních marží, alespoň tedy na přechodnou dobu, a současně k úpravám marží a cen dle momentálních potřeb, například marketingově motivovaných.

Svědky těchto úprav jsme ostatně i nyní začátkem roku, kdy obchodníci reagují na tlak veřejnosti a médií například nastavováním cen s přesností na jednotky haléřů, aby tak demonstrovali své zlevňování. Zda však bude trvalé a odpovídající poklesu cen zemědělců a potravinářů, to ukáží teprve následující měsíce.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Levnější potraviny? Supermarkety bojují o svou pověst, ale i zisk

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika roste již dva kvartály za sebou

Česká ekonomika opět roste. V loňském roce klesla o 0,2 procenta, nicméně již v posledním čtvrtletí roku 2023 se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 0,2 procenta a mezičtvrtletně vzrostl o 0,4 procenta.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB