Podle údajů z USA opět roste také preference nakupování přes internet, přičemž dominují zejména nákupy přes mobilní zařízení. Zároveň klesá zájem o návštěvy kamenných obchodů, které musejí hledat nové způsoby, jak zákazníky zaujmout.
Popularita on-line prodeje roste také díky mobilním telefonům. Podle odhadů Mastercard SpendingPulse vzrostly letošní on-line prodeje na Černý pátek v USA o 14,6 procenta, zatímco prodeje v kamenných obchodech jen o 0,7 procenta. Po započtení inflace byl navíc rozdíl ještě větší. Společnost Adobe vyčíslila on-line prodeje v USA v tento den na rekordních 10,8 miliardy dolarů.
Z údajů Adobe Analytics vyplývá, že ve Spojených státech jsou stále častěji na denním pořádku nákupy prostřednictvím mobilních aplikací, které se používají na chytrých telefonech nebo tabletech. Nákupy přes mobilní zařízení dosáhnou v listopadu a prosinci rekordní hodnoty 128,1 miliardy dolarů, což je o 12,8 procenta více než loni.
Na mobilní zařízení již připadá více než polovina (53 %) on-line nákupů a tento podíl neustále roste. Jen za prvních 24 listopadových dní Američané tímto způsobem utratili 39,9 miliardy dolarů, což je meziročně o 13,3 procenta více.
Moderní nákupní aplikace nabízejí snadné platební metody (Apple Pay, Google Pay), personalizovaná doporučení a možnost správy věrnostních programů. Prodejci, jako třeba Amazon, dokonce zákazníky motivují exkluzivními nabídkami dostupnými pouze prostřednictvím aplikace.
Na letošní Černý pátek se maloobchodníci snažili přilákat zákazníky většími slevami, protože jsou stále v situaci, která je kvůli vysoké inflaci nutí šetřit. Slevy Black Friday se zdaleka neomezují jen na jeden pátek, ale trvají několik dní nebo týdnů.
Očekává se, že giganti, jako Amazon a Walmart budou svými tržbami opět trhat rekordy, ale některé obchody zaznamenaly v předchozích účetních obdobích oslabení, zejména Macy’s a další obchody, které nenabízejí tak široký sortiment.
Společnost Salesforce odhaduje, že celosvětové tržby se během Cyberweeku, který následuje po Černém pátku, vyšplhají na přibližně 311 miliard dolarů. Podle zpráv americké Národní maloobchodní federace (National Retail Federation), které nezávisle potvrdila společnost Deloitte, však předvánoční tržby porostou nejnižším meziročním tempem za posledních šest let.
Vedle rostoucího nakupování přes internet klesá ochota zákazníků navštěvovat kamenné prodejny. Navíc ve dnech, jako je Černý pátek, bývají přeplněné a často vyprodané. Kamenné obchody se proto snaží zákazníky kromě slev přilákat i na různé atrakce nebo akce.
Letos si například v prodejně spotřební elektroniky Best Buy mohli zákazníci vyzkoušet brýle Ray-Ban s rozšířenou realitou nebo obří televizní obrazovky. Někteří dokonce ve svých provozovnách nabízeli lázeňské služby. To naznačuje strategii poskytovat zákazníkům stále více zážitků, které jim zpříjemní nakupování a motivují je k návštěvě prodejen.
Nákupní sezóna Black Friday odráží nejen měnící se spotřebitelské návyky, ale také důsledky nejistých ekonomických podmínek. Maloobchodníci bojují o zákazníky rozsáhlými slevami, zatímco technologický pokrok v on-line nakupování posouvá hranice. Nárožní prodejny se snaží přizpůsobit nové realitě. Z hlediska trendů je zřejmé, že digitální transformace je klíčem k přežití v oboru.
Autor je hlavní analytik InvestingFox
(Redakčně upraveno)