Ježíšek bude letos bohatší, Black Friday rekordní, Čechům se vrací víra

Šetřit na vánočních dárcích letos plánuje zhruba pětina Čechů, ukázal jeden aktuální průzkum. To je výrazně méně než v předchozích letech. Za Vánoce tak letos „padne“ nejspíše kolem 65 miliard korun, z toho jen v pátek, během „Black Friday“, a jen na internetu rekordních odhadem osm miliard.
Šetřit na vánočních dárcích letos plánuje zhruba pětina Čechů, ukázal jeden aktuální průzkum. To je výrazně méně než v předchozích letech. Za Vánoce tak letos „padne“ nejspíše kolem 65 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Šetřit na vánočních dárcích letos plánuje zhruba pětina Čechů, ukázal jeden aktuální průzkum. To je výrazně méně než v předchozích letech. Za Vánoce tak letos „padne“ nejspíše kolem 65 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Čechům se totiž postupně vrací víra. Víra, že ekonomika teď alespoň po nějaký čas pojede bez otřesů, vyvolaných světodějnými okolnostmi, jako pandemie či válka. Nejde o víru slepou. Například ceny energií budou v příštím roce znatelně nižší než letos.

Příznivý vývoj neregulované složky ceny elektřiny i plynu v příštím roce nezvrátí ani nárůst ceny složky regulované – ten by ani u elektřiny, ani u plynu zpravidla neměl být tak výrazný, aby vymazal příznivý efekt zmíněné redukce neregulované složky.

Odběratelé z řad domácností i podniků se tak v roce 2025 dočkají snížení své celkové platby za dané energie, tedy platby zahrnující regulovanou a neregulovanou složku. Celková cena elektřiny pro domácnosti v průměru klesne o zhruba desetinu v porovnání s letoškem. Řadoví odběratelé z řad domácností v příštím roce tak ušetří za elektřinu nejčastěji od jednoho tisíce do osmi tisíců korun.

Regulovaná složka ceny plynu sice stoupne výrazněji než u elektřiny, avšak ani tak nesmaže příznivý efekt pokles burzovních cen plynu, tedy složky neregulované. Úspora na celkové platbě za plyn se v příštím roce bude u domácností pohybovat nejčastěji od několika desítek korun po opět do osmi tisíc korun.

Příznivý vývoj cen energií v příštím roce, který včera stvrdil svým rozhodnutím Energetický regulační úřad, znatelně přispěje k tomu, že v příštím roce spotřebitelská inflace zůstane v tolerančním pásmu cílování inflace České národní banky.

Inflace tedy průměrně celoročně zůstane pod úrovní tří procent, což by mělo přispět k dalšímu oživení spotřeby domácností, tedy v důsledku k zajištění výraznějšího hospodářského růstu, než jaký registrujeme letos. Tato vyhlídka se se promítne slabšími letošními zábranami Čechů při adventním na kupování, které právě začíná.

Víra v českou ekonomiku tak i díky levnějším energiím dále vzroste, což dláždí cestu bohatšímu Ježíškovi již letos. Důvěra v českou ekonomiku, jak ji měří statistici, letos v listopadu vzrostla a vyrovnala tak svůj vůbec nejlepší výsledek za celou dobu od poloviny roku 2022.

V polovině roku 2022 přitom Češi začali plně pociťovat nepříznivé dopady války na Ukrajině, zejména pak právě dramaticky stoupající ceny energií a mimořádně vysokou obecnou inflaci. Letos v listopadu dosáhla důvěra v českou ekonomiku úrovně 98 procent svého dlouhodobého průměru uplynulých dvaceti let.

Oproti říjnu se zlepšila nálada jak v segmentu spotřebitelském, tak podnikatelském. V podnikatelském se přitom meziměsíčně zlepšovala nálada ve všech klíčových sledovaných sektorech s výjimkou průmyslu, tedy ve stavebnictví, obchodě i vybraných službách.

Spotřebitelský sentiment se zlepšuje, protože díky loňskému odeznění vysoké inflace a přetrvávající nízké míře nezaměstnanosti pokračuje obnovený růst reálných mezd. Kupní síla spotřebitelů tedy narůstá a ti se proto postupně osmělují k vyšší spotřebě.

Náladu jim zlepšuje i to, že mnozí z nich mají nastřádány poměrně vysoké úspory, neboť míra úspor v tuzemské ekonomice je nadále výrazně vyšší než v letech před válkou na Ukrajině a před covidem. Vyšší ochota Čechů utrácet se pak příznivě projevuje i ve zmíněné podnikatelské sféře služeb a obchodu. To je vidět i v číslech k celkovému výkonu ekonomiky.

Český statistický úřad v pátek zpřesnil údaje o výkonu tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí letošního roku. Zlepšil mezičtvrtletní růst, z 0,3 na 0,4 procenta, zatímco potvrdil růst meziroční, na úrovni 1,3 procenta.

Celkově je tak zpřesnění mírně příznivější, než analytici očekávali. Ekonomiku táhl nahoru sektor služeb, zatímco ji dolů stahoval průmysl a stavebnictví. Sektor služeb těží z obnovující se ochoty Čechů více utrácet.

Vánoce ovšem budou letos nejen bohatší, ale též dražší, což odráží nejen vracející se ochotu utrácet, leč i velkou inflaci uplynulých let. Za takovou štědrovečerní hostinu pro čtyři osoby si Češi ovšem letos připlatí výrazně více dokonce i v porovnání s loňskem, a to zhruba devět procent.

Zdražení štědrovečerní hostiny tak vícenásobně překoná obecnou inflace, zejména kvůli zdražení másla a vajec. Jde tak o její citelně výraznější cenový nárůst, než jakému čelili loni, kdy se souhrnná cena meziročně zvýšila pouze o 0,4 procenta. Štědrovečerní hostina pro čtyři osoby letos celkově vyjde na zhruba 1 387 korun. Loni to bylo ještě 1 278 korun a roku 2022 jen o pět korun méně.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

  1. Pa Pavel

    s čím jedině mohu souhlasit že budou dražší a o hodně a pokud lempl kovandů si myslí že když se utratí více peněz za mnohem méně zboží – dárků že je to fajn a dobře kam pán bůh s námi a zlé pryč

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB