
Základní scénář nové prognózy z dílny tuzemské centrální banky doporučuje v letošním závěrečném čtvrtletí úrokové sazby zvýšit a následně zřejmě již v prvním čtvrtletí 2023 začít s jejich snižováním. Většina členů bankovní rady ale preferuje trajektorii úrokových sazeb „vyhladit“, tedy nyní je nezvyšovat a zároveň v horizontu jednoho či dvou čtvrtletí nespěchat s jejich snížením.
Pro stabilitu úroků tak opět hlasovalo pět členů bankovní rady, zbylí dva členové volali po zvýšení úroků o tři čtvrtiny procentního bodu, což bylo stejné rozložení, jako při hlasování na předchozím měnovém zasedání koncem září.
Podrobnější pohled na čerstvou prognózu HDP ukazuje, že ČNB očekává pro letošní závěrečné čtvrtletí výrazný mezikvartální pokles HDP, téměř o 1,5 procenta. Ekonomika by dle čerstvé prognózy centrální banky měla mezikvartálně klesnout i v prvním čtvrtletí 2023 zhruba o 0,5 procenta.
Pro zbytek roku 2023, tedy počínaje druhým čtvrtletím, prognóza ČNB předpokládá obnovení mezikvartálního růstu HDP (v průměru přibližně tempem 0,5 % za každé kalendářní čtvrtletí, pozn. aut.), přesto ale za celý rok 2023 vykáže dle této prognózy HDP pokles o 0,7 procenta.
Tahounem poklesu ekonomiky bude slabší spotřeba domácností s tím, jak vysoká inflace povede k poklesu reálných příjmů s nepříznivým dopadem na spotřební výdaje. U firem se předpokládá, že růst nákladů na energie a další suroviny povede k poklesu investic, což bude další faktor svazující domácí poptávku v české ekonomice.
Lze říci, že pro celoroční výkon HDP v roce 2023 bude důležité jednak, to, zda výkon ekonomiky bude mezikvartálně klesat i v prvním čtvrtletí 2023 a jak silné bude následné oživení mezikvartálního výkonu HDP.
Předpokládaný základní scénář výkonu české ekonomiky, tak jak jej čerstvá prognóza z dílny ČNB předestírá, představuje argument pro snahu stabilizovat podmínky v české ekonomice prostřednictvím stability úrokových sazeb jak nyní, tak v nejbližších měsících a zřejmě i čtvrtletích.
Osobně vidím šanci, že si česká ekonomika v roce 2023 uchová mírný celoroční růst HDP, což ale předpokládá zhruba stagnaci HDP v mezikvartálním vyjádření v prvním čtvrtletí 2023 a následné o něco silnější oživení, než s jakým pracuje prognóza centrální banky.
I tak bych ve výhledu na rok 2023 ale hovořil o možnosti jen mírného růstu HDP, zhruba do úrovně jednoho procenta (s převažujícími riziky slabšího růstu). Prognóza ČNB dále předpokládá zhruba stabilitu anebo mírné oslabení kurzu koruny vůči euru s tím, že centrální banka bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu české měny.
Celkově lze konstatovat, že debata o snížení úrokových sazeb není v centrální bance zatím rozhodně na stole. Na prosincovém zasedání ČNB může být diskutováno zvýšení úroků, nicméně předpokládám, že růst úroků bude mít v bankovní radě opět jen menšinovou podporu a úroky zůstanou beze změny i letos v prosinci.
Pro rok 2023 dle mého názoru zůstává ve hře zahájení cyklu snižování úrokových sazeb české centrální banky, a pokud se naplní scénář souběhu technické recese a zmírnění inflace v prvních měsících letošního roku, tak by se diskuse o snížení úroků mohla dostat na pořad v průběhu druhého čtvrtletí 2023.
Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)
Svou příležitost jak zachránit průmysl a občany v ČR už vláda zaspala. Stačilo znárodnit ČEZ a poskytnout všem elektřinu za 2 kč/kwh. Snaha kolem zemního plynu byla zbytečná a jenom zdržela vládu od jiných a účinných kroků. Plyn je z Ruska a to neovlivníme,kdežto elektřina je naše a tam šlo zapracovat. Byl na to skoro celý rok. Nyní je pozdě. Firmy(hlavně velké) půjdou tak kde jsou levnější energie a to je skoro všude jenom ne tady. Snahy kolem benzínu a nafty připomínalo spíš parodii. Tam vláda snížila daň o 1.5 kč a to si nechaly pumpaři jako marži.Tato vláda je neuvěřitelná neschopnost…