Čerstvě vyučené řemeslníky verbují jako bílé koně. Nejde o podvod, brání se firma

Kauza
Na čerstvě vyučené řemeslníky bez hlubších odborných, ale i životních zkušeností cílí letáková „náborová akce“, která se před prázdninami zaměřila na odborná učiliště. Mladé lidi se snaží nalákat, aby se stali odpovědnými zástupci až čtyř firem a získali tak příjem bez práce. Důrazně je před tím varují řemeslné cechy a společenstva zapojené do projektu Fandíme řemeslu pod křídly Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Vy, jako člověk s určitým druhem vzdělání, pomůžete podnikateli, který není ve vašem oboru vzdělaný, ale chtěl by v něm začít podnikat,“ popisují firemní webové stránky www.reprea.cz, na které letáky odkazují.

„Podnikatel pak díky vám získá živnostenské oprávnění, aby mohl tuto činnost provozovat a vy tak budete dostávat měsíční odměnu, skutečný pasivní příjem, pouze za poskytnutí vašeho odborného vzdělání. Je to vlastně výhra pro obě strany. Navíc vám nehrozí žádné sankce, protože za dodržování zákonů a živnostenskoprávních předpisů si podnikatel ručí sám,“ líčí se na webu idylicky.

Den po zveřejnění tiskové zprávy AMSP přispěchala se svou reakcí i dotčená firma Reprea, založená letos v červnu se základním jměním ve výši pouhých tisíc korun: „Ačkoliv rozumíme obavám ze strany řemeslných cechů i Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR o budoucnost čerstvě vystudovaných řemeslníků, chtěli bychom všechny, které tato problematika zajímá, následujícím sdělením ujistit a zároveň vysvětlit, že se v žádném případě nejedná o podvodnou ani protiprávní činnost s úmyslem kohokoliv poškodit, nebo uvést v omyl.“ Celý text si můžete přečíst zde.

Redakci portálu FAEI.cz zaujal rozpor mezi tvrzením pětadvacetileté Zuzany Rudišové, jednatelky a majitelky firmy Reprea. Ta na firemním webu tvrdí, že „před pěti lety, když jsme začínali s podnikáním my, byli jsme na to tenkrát sami a jako začínající podnikatelé jsme udělali spoustu chyb, které nás stály peníze, čas i nervy“. Nepodařilo se nám ale dohledat ve veřejně dostupných rejstřících firem nebo živnostenském rejstříku, že by kdy Zuzana Rudišová před svým angažmá ve firmě Reprea od svých dvaceti let jakkoliv podnikala.

Reproforo: Reprea.cz

V pražské ulici Pod Višňovkou se „vrtí psem“

Na webu Reprea také stojí, že jejím majitelem a výkonným ředitelem je Michal Rudiš. Z úplného výpisu z obchodního rejstříku přitom ale jasně vyplývá, že jedinou majitelkou firmy byla a je Zuzana Rudišová. Proč ale to „vrtění psem“?

Není ale obtížné zjistit, že firma Reprea sídlí na stejné adrese – v pražské ulici Pod Višňovkou – jako jeden z jejích klientů uvedený v referencích na webových stránkách firmy. Jde o bezpečnostní agenturu Pro Security a u reference je uveden jako předseda představenstva firmy Vitaliy Leva. Dodejme pro přesnost, že společnost dle obchodního rejstříku žádného předsedu představenstva nemá, jen člena představenstva, a také to, že před rokem se u notáře prohlásila za jediného zástupce akcionáře již zmíněná Zuzana Rudišová.

Reproforo: Reprea.cz

Vymazaná Promurus Group

Michal Rudiš byl jediným členem představenstva této firmy v letech 2016-2018, po něm funkci převzal Vitaliy Leva. Oba přitom v minulosti figurovali jako jednatelé v letos z obchodního rejstříku vymazané obchodní společnosti Promurus Group, která se – podobně jako dnes Pro Security – zabývala ostrahou majetku a osob. Podle informací v rejstříku také oba bydlí na stejné adrese.

Další tři „reference“ na webu Reprea ale vyvolávají nepříjemné otazníky. Jako třeba Martin Rubeš z www.4workGmbH.de. Tato doména je u Forpsi nefunkční a záznamy naznačují, že byla založena z Čech. Nebo Miroslav Ondřejíček, který by měl mít vlastní minipivovar, či Kristiána Holubíková s její vysněnou pekárkou. Nikdo jménem Miroslav Ondřejíček ve sbírce listin či v živnostenském rejstříku jako majitel pivovaru nefiguruje a stejně tomu je u Kristiány Holubíkové. Svádí to k otázce: Uvádění nepravdivých informací není podvodným jednáním?

Reprofoto: Forpsi/FAEI.cz

Teď mu strhávají většinu mzdy

Na portálu Novinky.cz, který se nedávno tématem „bílých koní“ nedávno zabýval, se v diskusi objevil i tento příspěvek: „Můj nejstarší syn si myslel totéž a teď splácí čtyři miliony, musel vyhlásit osobní bankrot. Teď mu strhávají většinu mzdy… Proč si myslíte, že lákají mladé kluky po vyučení?“

„Při neplnění podmínek sice nevzniká odpovědnému zástupci možnost přímé sankce ze strany živnostenského úřadu, nicméně bude-li pokutován podnikatel, v případě zanedbání povinností zástupcem, může se na něm domáhat náhrady škody,“ upozorňuje Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny Apogeo.

V krajním případě je podle něj možné si představit, že v situaci, kdy například právnická osoba páchá trestnou činnost, kterou by páchat nemohla, pokud by živnostenské oprávnění či koncesi nezískala a zároveň by odpovědný zástupce svou funkci hrubě zanedbával, mohla by být posuzována i míra účasti zástupce na trestném činu a také míra jeho trestní odpovědnosti. „Hlavní riziko však vidím v tom, že se podnikatel po zástupci bude ‚vozit‘, pokud bude sám sankcionován,“ varuje Dobrovolný.

PSALI JSME:
Řemeslníci razantně zdražují, je jich totiž málo

Podle čeho se pozná dobrý řemeslník

Odpovědný zástupce by proto měl podnikatele ve vlastním zájmu vždy upozorňovat na zjištěné nedostatky, a to s ohledem k vlastnímu riziku odpovědnosti za škodu. Výkon této funkce by z toho důvodu měl být reálný, nikoli virtuální. Jenže čerstvě vyučený řemeslník nemusí být ještě schopen všechny nedostatky včas rozeznat, i kdyby skutečně kontroloval práci odvedenou někým jiným, a nebyl jen bílým koněm.

„Neustále připomínám, že dobrý řemeslník se pozná podle toho, že má znalosti, dovednosti a zkušenosti,“ komentuje tyto aktivity Drahoslav Matonoha, předseda Cechu zedníků ČR. „Znalosti a některé dovednosti získá ve škole, zbytek – hlavně zkušenosti – může přinést jedině praxe,“ vysvětluje Matonoha, který je zároveň ředitelem Akademie řemesel v Praze na Zeleném pruhu, jednoho z největších odborných učilišť v republice. Náborové letáky pro bílé koně se objevily i tam.

I proto patří Cech zedníků k řemeslným společenstvům, která se zapojila do projektu Fandíme řemeslu. Ten pod záštitou Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP ČR) prosazuje mimo jiné znovuzavedení mistrovské zkoušky. „Ta bude také zárukou, že řemeslník, který ji složil, plní všechna uvedená kritéria,“ říká generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.

PSALI JSME:
Dobrého zedníka skoro neseženete, je to nejvíce nedostatková profese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější typy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …