
Cena elektřiny sice letos výrazně klesla, ale nevrátila se na úroveň před energetickou krizí. Podle expertů přitom není pravděpodobné, že se v dohledné době dostane zpět na cenu před ruskou agresí na Ukrajině. Češi na to reagují tím, že se snaží s elektřinou šetřit.
Podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se spotřeba elektřiny naposledy zvýšila v posledním kvartálu roku 2021, od té doby ERÚ zaznamenává její pokles. Úspory jsou patrné téměř u všech odběratelů.
Klesá i výroba
Nejinak tomu bylo ve třetím čtvrtletí letošního roku, kdy spotřeba meziročně klesla o takřka čtyři procenta – nejvýrazněji u domácností, které překročily pětiprocentní hranici úspor. Česko ve třetím kvartálu spotřebovalo 12,9 terawatthodin (TWh), což bylo o 3,7 procenta méně než v loňském roce.
„Kromě velkoodběratelů na hladině velmi vysokého napětí se ve třetím čtvrtletí meziročně snížila spotřeba ve všech kategoriích odběratelů, nejvíce u domácností. To bylo způsobeno jak velmi vysokými teplotami ovzduší v září, tak dlouhodobými úspornými opatřeními na straně zákazníků,“ řekl Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.
Vedle spotřeby klesla ve třetím čtvrtletí také její výroba, a to ještě výraznějším způsobem. V České republice se vyrobilo celkem 16,2 TWh elektřiny, meziročně o 13,2 procenta méně. Nejvíce elektřiny se vyrobilo v jaderných a parních elektrárnách. Česká republika i ve třetím čtvrtletí zůstala vývozcem elektrické energie.
Investice do úspor
Podle nedávného průzkumu agentury Ipsos pro ČEZ polovina české populace očekává, že ceny energií v následujícím období porostou, přičemž 14 procent očekává výrazný růst a 35 procent mírný růst. Domácnosti proto nadále plánují, že budou šetřit.
Nějaká opatření již provedla polovina domácností, nejčastěji šlo o výměnu spotřebičů a žárovek za úspornější, ale například i o stavební úpravy. Pětina rodin má již jasnou představu, jaká konkrétní úsporná opatření budou nadále realizovat. Více než 80 procent domácností je připraveno do úsporných opatření investovat.
„Z průzkumu i z požadavků našich zákazníků vyplývá, že se lidé úsporným opatřením stále věnují a zajímají se o ně. Zákazníci začínají zvažovat také náročnější investice do systematických řešení, která zajistí dlouhodobou úsporu. Od dodavatelů očekávají cílené poradenství, které je celým procesem provede,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
A šetření domácností bude zase odměněno dalším růstem cen elektřiny. To známe už v případě vody. Čím víc lidi vodou šetřili, tím víc za ní platili.
Pokud nechce člověk platit přemrštěné částky za elektřinu tak není jiné cesty než snížit spotřebu elektřiny…..