Češi dál šetří s elektřinou, rodiny plánují další investice do úspor

Za tři čtvrtletí letošního roku snížili Češi meziročně spotřebu o bezmála pět procent. Vyplývá to z údajů, které redakci FAEI.cz poskytl Energetický regulační úřad. Podle průzkumu, který si nechala vypracovat společnost ČEZ, je více než 80 procent domácností připraveno investovat do dalších úsporných opatření.
Domácnosti šetří elektřinu například výměnou žárovek za úspornější. Ilustrační foto: Pixabay

Cena elektřiny sice letos výrazně klesla, ale nevrátila se na úroveň před energetickou krizí. Podle expertů přitom není pravděpodobné, že se v dohledné době dostane zpět na cenu před ruskou agresí na Ukrajině. Češi na to reagují tím, že se snaží s elektřinou šetřit.

Podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se spotřeba elektřiny naposledy zvýšila v posledním kvartálu roku 2021, od té doby ERÚ zaznamenává její pokles. Úspory jsou patrné téměř u všech odběratelů.

Klesá i výroba

Nejinak tomu bylo ve třetím čtvrtletí letošního roku, kdy spotřeba meziročně klesla o takřka čtyři procenta – nejvýrazněji u domácností, které překročily pětiprocentní hranici úspor. Česko ve třetím kvartálu spotřebovalo 12,9 terawatthodin (TWh), což bylo o 3,7 procenta méně než v loňském roce. 

„Kromě velkoodběratelů na hladině velmi vysokého napětí se ve třetím čtvrtletí meziročně snížila spotřeba ve všech kategoriích odběratelů, nejvíce u domácností. To bylo způsobeno jak velmi vysokými teplotami ovzduší v září, tak dlouhodobými úspornými opatřeními na straně zákazníků,“ řekl Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Vedle spotřeby klesla ve třetím čtvrtletí také její výroba, a to ještě výraznějším způsobem. V České republice se vyrobilo celkem 16,2 TWh elektřiny, meziročně o 13,2 procenta méně. Nejvíce elektřiny se vyrobilo v jaderných a parních elektrárnách. Česká republika i ve třetím čtvrtletí zůstala vývozcem elektrické energie.

Investice do úspor

Podle nedávného průzkumu agentury Ipsos pro ČEZ polovina české populace očekává, že ceny energií v následujícím období porostou, přičemž 14 procent očekává výrazný růst a 35 procent mírný růst. Domácnosti proto nadále plánují, že budou šetřit.

Nějaká opatření již provedla polovina domácností, nejčastěji šlo o výměnu spotřebičů a žárovek za úspornější, ale například i o stavební úpravy. Pětina rodin má již jasnou představu, jaká konkrétní úsporná opatření budou nadále realizovat. Více než 80 procent domácností je připraveno do úsporných opatření investovat. 

„Z průzkumu i z požadavků našich zákazníků vyplývá, že se lidé úsporným opatřením stále věnují a zajímají se o ně. Zákazníci začínají zvažovat také náročnější investice do systematických řešení, která zajistí dlouhodobou úsporu.  Od dodavatelů očekávají cílené poradenství, které je celým procesem provede,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Lu Lubajs

    A šetření domácností bude zase odměněno dalším růstem cen elektřiny. To známe už v případě vody. Čím víc lidi vodou šetřili, tím víc za ní platili.

  2. Pe Petr

    Pokud nechce člověk platit přemrštěné částky za elektřinu tak není jiné cesty než snížit spotřebu elektřiny…..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB