Češi mají zájem o delší fixace hypoték, obávají se růstu sazeb

Průzkum
Téměř dvě třetiny (63 %) Čechů čekají, že za pět let budou sazby hypoték vyšší než dnes, jen kolem čtyř procent si myslí, že budou nižší. Kdyby si dnes brali novou či refixovali starší hypotéku, volili by delší fixace sazeb: 30 % lidí by chtělo fixaci na deset a víc let, téměř pětina by volila sedm až devět let. Vyplývá to z průzkumu Banky Creditas, který provedla společnost Ipsos.
Po fixaci úrokové sazby hypotéky nad sedm let by dnes sáhl každý druhý. Ilustrační foto: Pixabay.com

Lidé si často myslí, že u delších fixací je automaticky vyšší sazba, což ovšem u řady menších bank neplatí. Například u Creditas, Sberbank nebo Equa bank. Proto se i mění preference délky fixací, byť se tradiční česká skepse stále projevuje.

Zatímco v současnosti má podle průzkumu víc než polovina lidí (56 %) fixaci 4-6 let a nad sedm let je to jen čtvrtina, při rozhodování o refinancování nebo zřízení nové hypotéky by dnes už volili jinak. Nyní by si kratší fixaci na čtyři až šest let vzalo necelých 39 procent lidí, delší fixaci na 7-9 let 17 procent a na deset a více let by si sazbu hypotéky zafixovala téměř třetina dotázaných.

„V souhrnu by tak po fixaci nad sedm let sáhl každý druhý (47 % lidí). Zajímavostí je, že nejdelší fixace by volili nejčastěji domácnosti s vyššími příjmy, a to nad 60 tisíc korun čistého měsíčně,“ uvedla ředitelka komunikace Banky Creditas Lucie Brunclíková.

Z průzkumu podle ní také vyplývá, že lidé vnímají dnešní sazby pod dvěma procenty jako atraktivní a domnívají se, že za pět let budou vyšší.

„Logicky by si tak raději fixovali sazbu na delší dobu,“ okomentovala výsledky ankety, které se zúčastnilo 550 majitelů hypoték, ředitelka komunikace Banky Creditas Lucie Brunclíková.

PSALI JSME:
Dvě třetiny lidí letos fixují sazby hypoték na sedm až deset let

Průzkum ale odhalil dvě bariéry: Za prvé téměř dvě třetiny dotázaných (61 %) si myslí, že při delší fixaci by jim banka dala vyšší sazbu, což je u většiny bank na trhu i pravda.

Za druhé průzkum ukázal, že drtivé většině lidí (80 %) vadí podmiňování nízké úrokové sazby sjednáním dalších, zejména pojistných produktů.

Výrazně kritičtější k této praxi přitom byli muži než ženy. Celkově zájem o delší fixaci souvisí s očekáváním, že za pět let budou sazby o něco vyšší (46 %) nebo výrazně vyšší (18 %) než dnes.

Zhruba třetina lidí si myslí, že sazby budou zhruba stejné. Jen čtyři procenta lidí očekávají mírný pokles a pouhá 0,2 procenta výrazný pokles.

PSALI JSME:
Nejlepší sazby u nejdelších fixací

Zavřít reklamu ×
  1. Já jsem si nově zažádala o přerefinancování hypotéky u Equa bank s fixací z 5 na 7 let. Myslím, že je to vstřícný krok v této nelehké době.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru