Češi raději jen spoří, pokud mají co

Banky se snaží přimět české obyvatelstvo k investicím, ale moc se jim to nedaří. Podle výzkumu agentury Ipsos v kombinaci s finančními toky Banky Creditas se o dluhopisy, podílové fondy nebo akcie začalo zajímat asi pět procent lidí.
ČSOB, nabízející výhodné spoření v kombinaci s investicemi, na zájem o tuto službu po několika vytáčkách svého tiskového oddělení neodpověděla. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle dat Air Bank je to ještě mnohem míň. Investiční platformu Portu, kterou Air Bank nabízí, využívá něco přes 23 tisíc klientů, což z jednoho milionu klientů, jimiž se Air Bank nedávno pochlubila, jsou zhruba dvě procenta.

ČSOB, nabízející výhodné spoření v kombinaci s investicemi, na zájem o tuto službu po několika vytáčkách svého tiskového oddělení neodpověděla, což vypadá, že ani tato banka se nemá v tomto směru čím chlubit.

Výzkum marketingové agentury IBRS, která ve svém Barometru spoření uvádí, že akcie a obligace má v oblibě 30 procent lidí, ve světle reálných čísel z bank vypadá jak z jiné planety. Podle zmíněného barometru lidé z finančních instrumentů upřednostňují spořicí účty, kde úrokové sazby vystoupaly nad pět procent, ale ty nejsou jedinou možností obrany proti inflaci.

PSALI JSME:
Creditas zvedá sazby spoření až na 6 % ročně

Již zmíněný investiční portál Portu přišel s nabídkou spoření nazvaného Investiční rezerva se sazbou 6,5 procenta. Výše úroku se odvíjí od úrokové sazby České národní banky a průběžně se tak může měnit.

Vložená hotovost je uložena u té české banky, kde se povede vyjednat nejlepší podmínky, a je proto podle Zákona o bankách pojištěna do výše 100 tisíc eur. Nevýhodou je poplatek 0,25 procenta ročně.

Vychytávka tohoto produktu je v tom, že pokud by bankovní úrok spadl pod 3,5 procenta, přesune se část vkladu do investic, aby se podařilo naplnit cílový výnos.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Už i velké banky zvedají úročení spořicích účtů

Sólokaprem Portu, za kterým stojí finanční skupina Wood & Company, je však nejnovější nabídka čtyřletého dluhopisu pojišťovny Direct s úrokem 9,5 procenta.

Z konzervativních produktů se jeví jako nejlepší roční termínovaný vklad Max banky se sazbou 6,11 procenta pro minimálně 100 tisíc korun, případně její běžný účet s úrokem 6,01 procenta. Zhodnocení ve výši šesti procent nabízí ČSOB u ročního vkladu do tří milionů korun a Banka Creditas u vkladu do půl milionu vázaného na pouhých 33 dnů.

Jenže, jak vyplynulo z průzkumu společnosti Ipsos, 35 procent tuzemských domácností nespoří, protože nemá z čeho, a dalších 13 procent nejenže nespoří, ale naopak musí kvůli výdajům sahat do rezerv.

PSALI JSME:
Úspory českých domácností letos už podruhé klesly

Zavřít reklamu ×
  1. Jak máte investovat, když vám investice pořád padají, zatím co spoření přináší aspoň nějaké příjmy. A to mám zkušenosti z obojího.

  2. A bude jich min a min když je riziko že si vláda usmysli že firma je moc ziskova tak ji to sebereme a akcie srazime dolů a připravíme investujici o úspory. V banana Republic je to riziko. Ještě nedávno vláda nabádala jak mají ovcane investovat do akcií energetika a že si z Dividend a vzestupu akcií proplati energie a budou mít na stáří, no a co udělali s čez? Potažmo z pražskou burzou? Celý svět se ČR vyhne s investicemi obloukem a ovcani ČR totéž. Burza kaput

    • Potřeboval bych nějaký bankomat jako měl korupčník Pospisil paní Medu – klidně bych ji taky vyprávěl pohadky

  3. Investice od začátku roku 2022 padají a to jak akcie tak dluhopisy s delší délkou do splatnosti. Je to asi5 pokles za posledních 20 let. Bohužel investice jsou dlouhodobá záležitost na 6 let a více, takže pro někoho kdo má co odkládat a na peníze nešáhne. A na to nemá nervy 80% občanů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …