Češi raději jen spoří, pokud mají co

Banky se snaží přimět české obyvatelstvo k investicím, ale moc se jim to nedaří. Podle výzkumu agentury Ipsos v kombinaci s finančními toky Banky Creditas se o dluhopisy, podílové fondy nebo akcie začalo zajímat asi pět procent lidí.
ČSOB, nabízející výhodné spoření v kombinaci s investicemi, na zájem o tuto službu po několika vytáčkách svého tiskového oddělení neodpověděla. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle dat Air Bank je to ještě mnohem míň. Investiční platformu Portu, kterou Air Bank nabízí, využívá něco přes 23 tisíc klientů, což z jednoho milionu klientů, jimiž se Air Bank nedávno pochlubila, jsou zhruba dvě procenta.

ČSOB, nabízející výhodné spoření v kombinaci s investicemi, na zájem o tuto službu po několika vytáčkách svého tiskového oddělení neodpověděla, což vypadá, že ani tato banka se nemá v tomto směru čím chlubit.

Výzkum marketingové agentury IBRS, která ve svém Barometru spoření uvádí, že akcie a obligace má v oblibě 30 procent lidí, ve světle reálných čísel z bank vypadá jak z jiné planety. Podle zmíněného barometru lidé z finančních instrumentů upřednostňují spořicí účty, kde úrokové sazby vystoupaly nad pět procent, ale ty nejsou jedinou možností obrany proti inflaci.

PSALI JSME:
Creditas zvedá sazby spoření až na 6 % ročně

Již zmíněný investiční portál Portu přišel s nabídkou spoření nazvaného Investiční rezerva se sazbou 6,5 procenta. Výše úroku se odvíjí od úrokové sazby České národní banky a průběžně se tak může měnit.

Vložená hotovost je uložena u té české banky, kde se povede vyjednat nejlepší podmínky, a je proto podle Zákona o bankách pojištěna do výše 100 tisíc eur. Nevýhodou je poplatek 0,25 procenta ročně.

Vychytávka tohoto produktu je v tom, že pokud by bankovní úrok spadl pod 3,5 procenta, přesune se část vkladu do investic, aby se podařilo naplnit cílový výnos.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Už i velké banky zvedají úročení spořicích účtů

Sólokaprem Portu, za kterým stojí finanční skupina Wood & Company, je však nejnovější nabídka čtyřletého dluhopisu pojišťovny Direct s úrokem 9,5 procenta.

Z konzervativních produktů se jeví jako nejlepší roční termínovaný vklad Max banky se sazbou 6,11 procenta pro minimálně 100 tisíc korun, případně její běžný účet s úrokem 6,01 procenta. Zhodnocení ve výši šesti procent nabízí ČSOB u ročního vkladu do tří milionů korun a Banka Creditas u vkladu do půl milionu vázaného na pouhých 33 dnů.

Jenže, jak vyplynulo z průzkumu společnosti Ipsos, 35 procent tuzemských domácností nespoří, protože nemá z čeho, a dalších 13 procent nejenže nespoří, ale naopak musí kvůli výdajům sahat do rezerv.

PSALI JSME:
Úspory českých domácností letos už podruhé klesly

Zavřít reklamu ×
  1. Jak máte investovat, když vám investice pořád padají, zatím co spoření přináší aspoň nějaké příjmy. A to mám zkušenosti z obojího.

  2. A bude jich min a min když je riziko že si vláda usmysli že firma je moc ziskova tak ji to sebereme a akcie srazime dolů a připravíme investujici o úspory. V banana Republic je to riziko. Ještě nedávno vláda nabádala jak mají ovcane investovat do akcií energetika a že si z Dividend a vzestupu akcií proplati energie a budou mít na stáří, no a co udělali s čez? Potažmo z pražskou burzou? Celý svět se ČR vyhne s investicemi obloukem a ovcani ČR totéž. Burza kaput

    • Potřeboval bych nějaký bankomat jako měl korupčník Pospisil paní Medu – klidně bych ji taky vyprávěl pohadky

  3. Investice od začátku roku 2022 padají a to jak akcie tak dluhopisy s delší délkou do splatnosti. Je to asi5 pokles za posledních 20 let. Bohužel investice jsou dlouhodobá záležitost na 6 let a více, takže pro někoho kdo má co odkládat a na peníze nešáhne. A na to nemá nervy 80% občanů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které minulý pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB