Češi si chtějí elektřinu vyrábět sami. Čeká se další solární rekord

Republika míří k dalšímu rekordnímu roku ve střešních solárních systémech. Například společnost E.ON informovala týdně instaluje pětkrát více fotovoltaických elektráren než před rokem. Výrazný nárůst eviduje rovněž společnost ČEZ Prodej. Údaje obou firem má redakce FAEI.cz k dispozici.
Zájem o instalace solárních elektráren opět trhá rekordy. Ilustrační foto: E.ON

V uplynulém roce bylo podle Solární asociace připojeno celkem 33 760 solárních elektráren o celkovém výkonu 288,8 megawatt-peak (MWp). Oproti roku 2021, kdy bylo postaveno 9 321 elektráren s výkonem 62 MWp, to představovalo nárůst o 262 procent co do počtu a o 366 procent co do výkonu elektráren.

Letošek bude ovšem nejspíš opět rekordní. Například E.ON, respektive její společnost EG.D připojila od ledna do konce března téměř 7 tisíc obnovitelných zdrojů, což je více než polovina celkového loňského ročního počtu. Jen za březen přitom bylo připojeno zhruba 3,5 tisíce elektráren.

Posílená instalační kapacita

Vzhledem k ohromnému zájmu domácností o vlastní zdroj elektřiny posílil E.ON instalační kapacitu a přešel na nový systém, který dokáže odbavit mnohem větší počet poptávek než dříve. Díky tomu nainstaluje týdně okolo stovky solárních systémů.

„Stále ale evidujeme zhruba dvanáct procent marných výjezdů k instalacím, které nemají připravené odpovídající připojovací podmínky stanovené ve smlouvě o připojení. Nejčastějším problémem jsou například zdroje s chybějícími bateriemi, anebo nesprávně připravená zapojení elektroměrových rozvaděčů. Na tato místa se tak musíme opakovaně vracet,“ uvedl Martin Marada, vedoucí oddělení měření společnosti EG.D.

Velký zájem o instalaci střešních solárních elektráren eviduje rovněž společnost ČEZ Prodej. Do konce května její pracovníci namontovali o 50 procent více fotovoltaických elektráren než za stejné období loni. V absolutním čísle jde o 2,1 tisíce instalací.

Generální ředitel společnosti ČEZ Prodej Tomáš Kadlec předpokládá, že za celý letošní rok připojí na střechách rodinných domů pět až šest tisíc fotovoltaických elektráren. Loni to byly 4 102 instalace.

Česko dohání Evropu

Jak zaznělo na letošním ročníku Solární konference, největší tuzemské akce svého druhu, Česko enormním zájmem o solární energetiku vlastně dohání zbytek Evropy. Například v Polsku, ale i dalších zemích se fotovoltaických elektráren instaluje výrazně více.

Česko se navíc musí vypořádávat s různými technickými potížemi, jako je například dostatečná kapacita sítě v některých regionech. Je zapotřebí proto energetické sítě posilovat a využívat bateriová úložiště a další podpůrné nástroje.

„Česko začíná obrovským tempem dohánět více než desetiletí nečinnosti v rozvoji fotovoltaiky, což je skvělá zpráva,“ řekl Jan Fousek, předseda představenstva Solární asociace a současně ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT.

„Aby byl tento bleskový rozvoj bezpečný z pohledu bezpečnosti dodávek a stability soustavy, je zcela nezbytné, aby spolu s ním docházelo k rozvoji i dalších souvisejících oblastí – akumulace energie všech typů, agregace a poskytování flexibility či posilování distribučních sítí a přenosové soustavy,“ dodal Fousek.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB