Češi trhají turistické rekordy. Nebojí se ani dlouhých letů do exotiky

Analýza
Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu-19. Uskutečnilo se 7,8 milionu zahraničních cest, což přestavuje 15procentní meziroční nárůst a o šest procent více než v roce 2019. Češi si za dovolenou připlatili, v průměru o deset procent.
Stále více Čechů si dopřává dovolenou v exotických zemích. Ilustrační foto: Pixabay.com

S odvoláním na data Českého statistického úřadu to redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) sdělila ERV Evropská pojišťovna, která spolupracuje s osmi z deseti největších cestovních kanceláří. Právě cestovky svou pozici posílily, protože podíl Čechů, kteří na delší cesty vyrážejí na vlastní pěst, se snížil.

Nejvíce se cestovalo tradičně do Chorvatska, na Slovensko a do Itálie. Velmi oblíbené bylo loni i Španělsko, naopak Egypt se o čtvrtinu propadl. Podle údajů, které FAEI.cz sdělila společnost Student Agency Travel, výrazně přibývá také Čechů cestujících na dlouhé vzdálenosti do exotiky.

Čtvrtina cest do zahraničí

Podle aktuálních dat Češi loni celkem podnikli 28 milionů delších i kratších cest. Více než čtvrtina (27,8 %) z nich byla do zahraničí, přičemž o rok dříve to byla pouhá pětina (20,5 %). Delších pobytů – na čtyři a více nocí – se loni uskutečnilo 12,5 milionu, z nich 45,3 procenta (5,7 milionů) bylo do zahraničí.

PSALI JSME:
Rodiny mění plány na letní dovolenou v Česku. Nemají peníze

Oproti roku 2022 jde o 7,7procentní nárůst a podíl delších zahraničních cest se dostal zpět na úroveň před pandemií, respektive nad 40 procent. V loňském roce současně razantně vzrostl zájem o kratší zahraniční cesty na jednu až tři noci. Celkem jich Češi podnikli 1,8 milionu, což je o 33 procent více než v roce 2022.

Na vlastní pěst vyrazily na delší pobyty necelé tři miliony lidí, což je sice o 3,5 procenta více než v roce 2022, i tak ale podíl individuálních cest klesl. V roce 2022 byl 58 procent proti 42 procentům ve prospěch individuálních cest, loni 56,3 procenta proti 43,7 procenta.

„Výrazně však přibylo lidí, kteří na delší pobyty do zahraničí využili služeb cestovních kanceláří. Celkem jich bylo 2,3 milionu, tedy o 10,2 procenta více než v roce 2022 a o 5,8 procenta více než v roce 2019,“ informoval Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

PSALI JSME:
Statisíce Čechů opět vyrážejí do exotiky, jedničkou je Thajsko

Dovolená za téměř 17 tisíc korun

Průměrná délka jedné delší zahraniční dovolené se blíží osmi dnům. O něco delší bývají individuální cesty. V loňském roce vyšla jedna delší zahraniční dovolená průměrně na 16 802 koruny, což je o bezmála pět procent více než o rok dříve.

Ještě větší nárůst průměrné ceny zaznamenaly kratší zahraniční cesty na jednu až tři noci, za něž Češi zaplatili dokonce o více než desetinu více než rok předtím (5 898 korun). Výdaje na jeden den kratší zahraniční cesty vzrostly dokonce o 12,3 procenta z 1 567 na 1 759 korun.

Do Chorvatska loni vyrazilo na delší dovolenou v roce 2023 celkem 815 tisíc Čechů, meziročně o 3,7 procenta méně. Druhé místo obhájilo Slovensko, kam se podívalo 698 tisíc Čechů. Třetí nejnavštěvovanější zemí byla loni Itálie, do níž zamířilo dokonce ještě o 22,7 procenta Čechů více než předloni – dohromady 637 tisíc.

PSALI JSME:
Do Chorvatska letos zamíří rekordní počet Čechů

„Velký zájem byl o Španělsko, kam vyrazilo 327 tisíc Čechů, což je o 19,8 procenta více než v roce 2022 a dokonce téměř dvakrát více než v roce 2019. Největší propad naopak zaznamenal Egypt, kam vyrazilo o 23 procent lidí méně než v roce 2022,“ uvedl Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Skokanem roku je Nepál

Podle společnosti Student Agency Travel, která je jedním z největších poskytovatelů cestovních služeb v zemi, v tomto roce výrazně přibývá zájem o dlouhé lety do exotických zemí. Do začátku dubna tak meziročně narostl prodej letenek do vzdálených destinací o téměř sedm procent.

Z celkového počtu letenek zakoupených v letošním roce volí dlouhé lety do exotických oblastí 45 procent klientů, do Evropy směřuje 40 procent cestovatelů a zbývajících 15 procent zákazníků preferuje region blízkého a středního východu.

PSALI JSME:
Statisíce Čechů opět vyrážejí do exotiky, jedničkou je Thajsko

Mezi vzdálené destinace, které si výrazně polepšily, patří Spojené státy s nárůstem o 28 procent, Vietnam (+35 %), Srí Lanka (+70 %), Japonsko (+29 %), Maledivy (+28 %), Kanada (+28 %), Omán (+40 %) nebo Kostarika (+27 %). Za skokana roku by se dal označit Nepál s nárůstem o 155 procent.

Výrazný nárůst zaznamenala i Čína, což souvisí s jejím postupným otevíráním světu. Naopak méně se cestuje například do Thajska (-7 %), Indonésie (-2 %), Mexiko (-36 %), na Mauricius (-23 %), do Jižní Afriky (-18 %), Keni (-7 %), Tanzanie (-49 %) nebo do Singapuru (-30 %).

„Co se týče délky pobytů, pozorujeme rozmanitost: Od krátkodobých pobytů přes několikadenní dovolené až po dlouhodobé pobyty trvající tři měsíce,“ uvedla Martina Hrnčířová, ředitelka prodeje Student Agency Travel.

PSALI JSME:
Číňané přestávají cestovat do České republiky

New York pod 10 tisíc korun

Změnil se i způsob nákupu letenek: Až 27 procent cestujících je kupuje s více než tříměsíčním předstihem, téměř 35 procent v rozmezí jednoho až dvou měsíců před plánovaným odletem a 17 procent do měsíce před odletem. Zajímavé je i to, že pětina cestujících si pořizuje letenky až krátce před odletem.

Průměrná cena letenky do vybraných vzdálených destinací se pohybuje od 15 661 korun za let do Bangkoku až po 38 194 korun za cestu na Maledivy. Další oblíbená místa, jako je Colombo, Denpasar, Miami, New York či Singapur, se pohybují v cenovém rozpětí od 18 292 do 25 595 korun.

Nejvýhodnější ceny letenek do vybraných vzdálených destinací se pohybují pod deset tisíc korun do New Yorku, okolo 13,5 tisíce do Bangkoku a Miami, přibližně 15 tisíc do Singapuru, a mezi 18 až 23 tisíci korunami pro destinace, jako jsou Colombo, Maledivy a Denpasar.

PSALI JSME:
Ceny letenek letí vzhůru, v průměru zdražily už o pětinu

Zavřít reklamu ×
  1. To, že češi cestují rok od roku více je vidět i na objemu cestovního pojištění, které si uzavírají. Dá se říct, že od covidu ta čísla každý rok trhala rekordy a to i z pohledu třeba autoasistencí nebo leteckých asistencí. Dříve to byla okrajová věc a dnes si to sjednává půlka klientů

  2. Češi mají našetřeno přes 3.3 bilionu korun. Než to nechat sežrat inflací je lepší něco utratit….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB