Česká ekonomika se v posledních měsících roku hluboce propadne

Názor
Česká ekonomika v třetím letošním čtvrtletí podala nad očekávání dobrý výkon, což je ještě zřetelnější poté, co Český statistický úřad tento týden zveřejnil zpřesněný odhad vývoje hrubého domácího produktu (HDP). V porovnání s druhým čtvrtletím si polepšila o 6,9 procenta, zatímco předběžný odhad hovořil o růstu jen 6,2 procenta.
Oživení české ekonomiky pomohla ve třetím čtvrtletí také zvýšená zahraniční poptávka. Tuzemským vývozcům pomohl slabý kurs koruny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Analytici v souhrnu počítali s růstem spíše jen v okruhu úrovně pěti procent, jak vyplývá z šetření mezi nimi, provedeném v druhé půli října. Rovněž meziroční propad ekonomiky byl podle dnes zpřesněných údajů v měsících červenci až září ještě výrazněji mělčí, než se čekalo.

Výkon ekonomiky totiž ve třetím kvartále klesl meziročně pouze o pět procent, tedy nikoli o 5,8 procenta, jak zněl prvotní odhad. Analytici přitom před tímto prvotním odhadem, tedy v druhé půli října, předpokládali propad kolem úrovně sedmi procent.

Nyní se tedy potvrdilo, že předběžné údaje byly zatíženy značnou mírou nejistoty. Je tedy ovšem ještě zřejmější, že Česko v první vlně koronavirové pandemie obstálo nejen epidemiologicky, ale také ekonomicky.

PSALI JSME:
Po silném oživení HDP na konci roku znovu klesne

Během celého třetího čtvrtletí se podařilo udržet velmi nízkou míru nezaměstnanosti, suverénně nejnižší v zemích EU, přičemž nárůst veřejného zadlužení byl v rámci EU podprůměrný. I když tedy byly statisíce pracovních míst spolufinancovány „na dluh“, tento dluh narostl v poměrně přijatelné míře.

Lepší, než na jaře předpokládaná situace na trhu práce, vedla k rychlému obnovení ochoty domácností spotřebovávat. První vlna se totiž výrazněji nepodepsala na jejich příjmech. Tíživě dolehla spíše na firmy nebo banky, než na domácnosti. Oživení české ekonomiky pomohla ve třetím čtvrtletí také zvýšená zahraniční poptávka. Tuzemským vývozcům pomohl slabý kurs koruny.

Utlumené ovšem kvůli nejistotě zůstaly soukromé investice. Tato situace zásadně přispěla k rekordním měsíčním přebytkům zahraničního obchodu, neboť objem exportů vysoce převýšil objem dovozu, který byl utlumený právě z důvodu slabší poptávky tuzemských firem po importu investičních statků.

PSALI JSME:
Aut se letos vyvezlo o 130 miliard korun méně. Covidu navzdory ale meziročně stoupá export elektroniky nebo potravin

K oživení ekonomické aktivity tedy celkově došlo poměrně rychle po uvolnění restriktivních omezení souvisejících s jarní první vlnou pandemie, a to jak v oblasti výroby, tak spotřeby. Bohužel, druhá vlna pandemie na Česko doléhá opět tíživěji, a to nejen z hlediska epidemiologického, ale také ekonomického.

Po vzepětí třetího čtvrtletí tedy bude následovat ekonomický pokles posledních tří měsíců letošního roku, meziročně o zhruba deset procent. Česká ekonomika tak letos klesne výrazněji, než se – z dnešního pohledu optimisticky – předpokládalo ve třetím čtvrtletí. Pokles nebude činit šest procent, ale zhruba osm procent.

Tento pokles bude tlumit ta skutečnost, že na rozdíl od úderu první vlny při té druhé dále celkem normálně funguje průmyslová výroba v ČR. Během první vlny byly například automobilky výrobně odstaveny, a to i z důvodu chabé zahraniční poptávky, nejen z důvodů zdravotních. Nyní tato zahraniční poptávka zůstává poměrně silná, a to i ve čtvrtém kvartále. Stále tedy je „pro koho vyrábět“.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika se ve třetím čtvrtletí rychle vzpamatovala z kovidového šoku

×
  1. Pokud nezačnou lidé brát konečně výpalaty místo almužny tak ekonomika bude stále v problémech.Pokud nejsou peníze tak se koupí pouze to nutné a tím to končí.To znamená,že auto musí sloužit dál i když po novém roce bude mít úctyhodných 27 let.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v únoru mírně zklamal

Zahraniční obchod ČR se zbožím v únoru mírně zklamal. Podle údajů Českého statistického úřadu přebytek dosáhl hodnoty 22,5 miliardy korun, avšak trh předpokládal přebytek 26,2 miliardy. Navzdory mírného zklamání jde …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru