Česká vláda vyhodí oknem přes miliardu korun. Antigenní testy nejsou podle amerických vědců plošně účinné

Názor
Od dnešního dne se mohou obyvatelé České republiky nechat dobrovolně a bezplatně antigenně testovat na přítomnost koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19. Doposud se nechávali otestovat pedagogičtí pracovníci. Celkem by se mohly v ČR nechat otestovat zhruba 2,5 milionu dospělých lidí.
Antigenní testy nejsou podle amerických vědců plošně účinné. Ilustrační foto: Pixabay.com

Někteří však půjdou na test vícekrát. Celkový počet testů tak může činit zhruba tři miliony. Zdravotní pojišťovny proplatí nemocnicím a ordinacím 350 korun za test. Veřejnou kasu by tak jen toto proplácení vyšlo na více než miliardu korun.

Pokud však platí závěr editorialu listopadového vydání odborného časopisu Journal of Clinical Microbiology, česká vláda tuto více než miliardu vyhodí oknem. Autoři článku, Matthew Pettengill z filadelfské Univerzity Thomase Jeffersona a Alexander McAdam z Bostonské dětské nemocnice, totiž varují, že antigenní testy nejsou v plošném měřítku účinné.

„Snaha využít ve větším měřítku antigenních testů k zamezení šíření koronaviru je jako snaha zabránit globálnímu oteplování na základě předpovědi počasí,“ uvádějí.

Podle obou vědců jsou v zamezení šíření nákazy důležitá laciná, snadno dostupná opatření, jako je nošení roušek, dostatečná hygiena rukou, dodržování vzdálenostního odstupu při setrvání a pohybu mezi více lidmi či důsledná izolace nemocného.

PSALI JSME:
Na vlastní kůži: Jak jsem se testovala na koronavirus

Primárním cílem testování by podle nich mělo být monitorování účinku těchto dostupných opatření. Testování má samozřejmě být také součástí péče o příznakové pacienty nebo součástí úkonů předcházejících lékařskému vyšetření či přijetí do nemocnice.

Klíčovým problémem plošnějšího antigenního testování je podle autorů studie jeho poměrně vysoký podíl falešně pozitivních výsledků. Tento podíl je podle nich tak vysoký, že obyvatelstvo v závěr testů nezíská dostatečnou důvěru. To se projeví tím, že nebude na základě jejich výsledku v uspokojivé míře jednat. Pozitivně testovaní například nebudou dodržovat zásady dostatečné izolace od ostatních.

Obecně nižší spolehlivost testů – nižší například v porovnání s laboratorními PCR testy – může vést ale také k tomu, že výsledek bude falešně negativní, přičemž testovaný člověk, ačkoli ve skutečnosti pozitivní, přestane dodržovat prověřená opatření jako nošení roušky nebo dodržování sociálního odstupu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zpověď ženy s Covid-19: Nenakazila jsem někoho dalšího?

×
  1. Pokud tyto testy zachycující a následně odesilají na PCR testy nakažené jsem pro, ať si amíci trhnou nohou. Poživační darmožrouti neustále jen kritizují a špička rozvoje jim už dávno zmizela v dálce. Kdy naposledy učinily něco co posune lidstvo dál ?

  2. Stát jen vyhazuje peníze a pak se hojí na těch největších chudácích jako ekodaně při přepisu starého auta. Tímto jen znemožnují koupit člověku novější auto,když při prodeji starého musím snížit cenu o 5000 nebo 10000 kč popř. je auto rovnou neprodejné a musí do šrotu.Pak se vláda diví starému vozovému parku.Takový boháč si koupí Teslu,má dálnici zdarma,parkování po Praze zdarma,nabíjení u rychlonabíječky na 1 rok zdarma.Tyto úlevy mu platí ti nejchudší lidé.Je to hnus co se tu děje a lidé by měli začat demonstrovat proti této nestydaté podpoře bohatých lidí,kteří tuto podporu vůbec nepotřebují!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru