„Aby měl takový screening smysl, musí běžet alespoň deset patnáct let. Pak se v počtech prohlídek na jeden zachráněný život dostáváme na slibné hodnoty,“ říká předseda České urologické společnosti Roman Zachoval.
Přestože jsou u nás čísla nemocných dlouhodobě vysoká, podle něj prevence karcinomu prostaty bohužel není součástí žádných preventivních prohlídek a programů.
Plošný screening karcinomu prostaty podle něho už zavedlo Švýcarsko, Švédsko, Německo nebo Nizozemsko.
„Naopak v USA, kde screening zrušili, významně stoupla úmrtnost a výskyt pokročilých stadií nemoci,“ dodal Zachoval. Podle expertů žije v Česku odhadem 60 tisíc mužů, kteří se s nádorem v nějaké fázi léčí nebo léčili.
Nejvíce nemocných je v Praze, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Přesné důvody, proč se počty případů s rakovinou prostaty drží vysoko, a dokonce mírně stoupají, odborníci neznají.
Strava a životní styl
Jedním z faktorů je podle nich delší doba dožití a zřejmě i životní styl a strava. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi je Česko šesté, co se počtu nemocných týče. Ve světě je na třináctém místě. V úmrtnosti si stojíme lépe – v Evropě jsme na jednadvacáté pozici a ve světě na sté. Rakovině prostaty v Česku přesto ročně podlehne přibližně 1 400 mužů.
„Jakmile se nádor prostaty vyskytuje v rodině, doporučujeme chodit na pravidelné prohlídky od 40. roku věku – pravděpodobnost onemocnění je v těchto případech totiž dvakrát vyšší. Ale i když ne, muži po padesátce by s návštěvou urologa rozhodně neměli váhat,“ varoval Zachoval.
Přibližně 70 procent nádorů tohoto typu sice roste pomalu, ale když už se ohlásí obtížemi, může být na kompletní odstranění pozdě. To se týká asi 20 procent pacientů,“ uvedl předseda České urologické společnosti.
Rakovina prostaty je jedním z nejvíce asymptomatických druhů rakovin. To znamená, že v počátečních stadiích se nemusí nijak ozývat. Tento druh nádoru obvykle postupuje pomalu a dává lékařům šanci jej zachytit včas a úplně vyléčit.