České muže drtí rakovina prostaty. Urologové volají po plošném screeningu

Každý rok je rakovina prostaty zjištěna u osmi tisíc mužů. Dvacet procent z nich přichází pozdě, už v pokročilém stádiu a ročně jich na 1400 onemocnění podlehne. Urologové proto volají po plošném screeningu.
Každý rok je rakovina prostaty zjištěna u osmi tisíc mužů. Urologové volají po plošném screeningu. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Aby měl takový screening smysl, musí běžet alespoň deset patnáct let. Pak se v počtech prohlídek na jeden zachráněný život dostáváme na slibné hodnoty,“ říká předseda České urologické společnosti Roman Zachoval.

Přestože jsou u nás čísla nemocných dlouhodobě vysoká, podle něj prevence karcinomu prostaty bohužel není součástí žádných preventivních prohlídek a programů.

Plošný screening karcinomu prostaty podle něho už zavedlo Švýcarsko, Švédsko, Německo nebo Nizozemsko.

„Naopak v USA, kde screening zrušili, významně stoupla úmrtnost a výskyt pokročilých stadií nemoci,“ dodal Zachoval. Podle expertů žije v Česku odhadem 60 tisíc mužů, kteří se s nádorem v nějaké fázi léčí nebo léčili.

Nejvíce nemocných je v Praze, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Přesné důvody, proč se počty případů s rakovinou prostaty drží vysoko, a dokonce mírně stoupají, odborníci neznají.

Strava a životní styl

Jedním z faktorů je podle nich delší doba dožití a zřejmě i životní styl a strava. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi je Česko šesté, co se počtu nemocných týče. Ve světě je na třináctém místě. V úmrtnosti si stojíme lépe – v Evropě jsme na jednadvacáté pozici a ve světě na sté. Rakovině prostaty v Česku přesto ročně podlehne přibližně 1 400 mužů.

PSALI JSME:
Muži, kteří vědí, co je test PSA, nepodceňují rakovinu prostaty

„Jakmile se nádor prostaty vyskytuje v rodině, doporučujeme chodit na pravidelné prohlídky od 40. roku věku – pravděpodobnost onemocnění je v těchto případech totiž dvakrát vyšší. Ale i když ne, muži po padesátce by s návštěvou urologa rozhodně neměli váhat,“ varoval Zachoval.

Přibližně 70 procent nádorů tohoto typu sice roste pomalu, ale když už se ohlásí obtížemi, může být na kompletní odstranění pozdě. To se týká asi 20 procent pacientů,“ uvedl předseda České urologické společnosti.

Rakovina prostaty je jedním z nejvíce asymptomatických druhů rakovin. To znamená, že v počátečních stadiích se nemusí nijak ozývat. Tento druh nádoru obvykle postupuje pomalu a dává lékařům šanci jej zachytit včas a úplně vyléčit.

PSALI JSME:
K urologovi se mužům moc nechce. Kdy je čas na mužskou „servisní prohlídku“?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Memento třicátníků. Roztroušená skleróza

V minulosti byla úspěšnost léčby roztroušené sklerózy přibližně jen 30%. U většiny pacientů tak onemocnění vedlo různým tempem k invaliditě a předčasnému úmrtí. Dnes už je situace zcela jiná. Zásadní posun přinesly …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru