Muži, kteří vědí, co je test PSA, nepodceňují rakovinu prostaty

Muži o svém zdraví mluví jen neradi. K lékaři se vypraví většinou až tehdy, když své potíže nemohou dále přehlížet. Karcinom prostaty je třetí nejčastější příčinou úmrtí na zhoubný nádor u mužů v ČR a každý rok je diagnostikován přibližně 7000 českým mužům. Rakovinu prostaty je přitom poměrně snadné odhalit včas, a to díky vyšetření krve na PSA.
„Dnes můžeme úspěšně vyléčit 98-99 % mužů s karcinomem prostaty, pokud bylo onemocnění zachyceno v raném stádiu,“ říká MUDr. Jiří Kubeš. Foto: PTC

Rakovina prostaty se ve své prvotní fázi nijak neprojevuje, a tak je odhalena většinou náhodně, v rámci preventivních prohlídek. K diagnostice stačí velmi málo – odběr krve a stanovení hladiny PSA. Mnoho lidí dnes vlivem pandemie covid-19 odkládá preventivní prohlídky, což se může v pozdější době zásadně podepsat na jejich zdravotním stavu.

Riziko rakoviny prostaty stoupá také s věkem. Hlídejte si proto hladinu PSA

Díky moderní diagnostice je možné odhalit výskyt nádoru dříve, než dojde k jeho rozšíření. Onemocnění je tedy v dnešní době častěji zachyceno ve stadiu, kdy je ještě vyléčitelné.

„Pro diagnostiku rakoviny prostaty je základem stanovení hladiny prostatického specifického antigenu (PSA), což je enzym produkovaný buňkami prostaty. Pokud dojde k porušení vnitřní architektury prostatické žlázy, množství PSA, jež prostoupí do krve, narůstá. Právě proto je koncentrace prostatického specifického antigenu v krevním séru jedním z ukazatelů možné rakoviny prostaty,“ vysvětluje důležitost vyšetření PSA primář Protonového centra v Praze MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D.

Vyšší koncentrace PSA v krvi však nemusí nutně znamenat přítomnost karcinomu: Jeho hodnoty se zvyšují třeba i při zánětech prostaty, benigní hyperplázii prostaty (nezhoubné zvětšení – pozn. red.) a dalších podobných potížích. Proto je při zjišťování přítomnosti nádoru potřeba podstoupit ještě další vyšetření.

Běžně se první testy PSA provádí až v padesátém roce života. Pokud je však rakovina prostaty v rodinné anamnéze, je dobré vyšetření podstoupit již o deset let dříve. Na základě výsledku testů pak lékař doporučí další test: Za rok, dva nebo někdy dokonce až za pět let.

„Praktická lékařka mi nechala provést test na PSA, a jelikož ukazoval vyšší hodnoty, rozhodl jsem se navštívit urologa, který mě následně po vyšetření poslal v září roku 2015 na biopsii prostaty. Okamžitě po oznámení diagnózy jsem jako první vzpomínal na mého otce, který na rakovinu prostaty do roka zemřel,“ říká pan Miroslav (redakce má celé jeho jméno k dispozici, pozn. red.).

PSALI JSME:
Šance na vyléčení rakoviny prostaty je vysoká

Účinná a šetrná léčba

„O protonové terapii jsem se poprvé dozvěděl od manžela mé vnučky, který našel webové stránky Protonového centra (PTC), kde nás zaujala jejich úspěšnost právě při léčbě rakoviny prostaty. Manželka do PTC napsala e-mail s přiloženou lékařskou zprávou a žádostí o léčbu. Záhy jsme obdrželi kladnou odpověď a pozvání na kliniku,“ pokračuje ve svém příběhu pan Miroslav.

Protonové centrum je moderní klinikou, specializovanou na léčbu nádorových onemocnění ozařováním. Pracoviště disponuje nejmodernějším dostupným vybavením, určeným především k aplikaci protonové terapie neboli léčby ozařováním protonovým paprskem. Tato léčba je plně hrazena zdravotními pojišťovnami a do Protonového centra může s žádostí o konzultaci zavolat každý pacient.

Rakovinu prostaty lze léčit několika způsoby. Na rozdíl od chirurgického zákroku, tzv. radikální prostatektomie, však protonová léčba umožňuje úplně vyléčit až 99 % mužů, a zároveň jim umožňuje udržet vysokou kvalitu života. Tu mají pacienti po operaci významně sníženou, a to díky častým následkům operace v podobě inkontinence (samovolný únik moči) či impotence.

PSALI JSME:
K urologovi se mužům moc nechce. Kdy je čas na mužskou „servisní prohlídku“?

„Průběžné hodnocení výsledků pacientů po protonové léčbě vypadá velmi slibně. Dnes můžeme úspěšně vyléčit 98-99 % mužů s karcinomem prostaty, pokud bylo onemocnění zachyceno v raném stádiu. Naším úkolem není pouze vyléčit pacienta, ale také zajistit, aby kvalita jeho života byla pokud možno stejná jako před nemocí. Proto jsme se zaměřili na to, aby muži po rakovině prostaty byli sexuálně aktivní, netrpěli impotencí, a aby jejich aktivity neomezovala denní inkontinence. Podle našich výsledků se nám daří tohoto cíle dosahovat,“ říká MUDr. Jiří Kubeš.

Proč zvolit protonovou léčbu

Největším benefitem protonové léčby je schopnost protonového paprsku zacílit na konkrétní oblast a významně tak snížit ozáření okolních zdravých tkání a orgánů. Tímto se také výrazně snižuje riziko vzniku nežádoucích vedlejších účinků léčby. Pacientům protonová léčba poskytuje vysokou šanci na vyléčení a kvalitní život v průběhu léčby i po ní.

Protonová léčba karcinomu prostaty oproti operaci významně snižuje riziko vzniku impotence. Riziko vzniku inkontinence, tedy úniku moči, je při protonové léčbě rakoviny prostaty v raném stádiu minimalizováno na pouhé jedno procento.

Bezbolestnou léčbu s minimem vedlejších účinků potvrzuje i pan Miroslav: „Tři měsíce od ukončení léčby moje hodnoty PSA výrazně poklesly, a dnes se dokonce výrazně pohybují pod limitní hodnotou, která označuje možnou přítomnost zhoubného nádoru. Léčba byla ambulantní, docházel jsem na ni každý druhý den. Protože nejsem z Prahy, bydlel jsem během dvou léčebných týdnů v hotelu nedaleko Protonového centra. Během léčby ani po jejím skončení jsem neměl žádné potíže a cítím se naprosto fit.“

Přísná opatření a bezpečí pacientů

Protonové centrum přijalo veškerá nezbytná́ opatření, aby mohlo pacientům pomáhat i v době̌ pandemie. I nyní se tedy mohou na centrum obracet všichni potenciální pacienti z České́ republiky i ze zahraničí. Od prvního kontaktu s centrem je pacientům přidělen osobní koordinátor.

Ten jim vysvětlí vše potřebné, případně s nimi probere jejich dotazy, připraví podklady pro vstupní vyšetření a důkladně naplánuje termíny vyšetření a kontrol u lékařů, aby žádný pacient nikde dlouho nečekal. Dále se podílí na vyřízení všech administrativních úkonů k zahájení léčby apod.

„Snažíme se zpřístupňovat protonovou léčbu co nejširšímu spektru onkologických pacientů.  Přijali jsme mnohá opatření proti koronaviru, díky kterým se pacienti u nás mohou i nadále léčit, obracet se na nás se svými požadavky, a zároveň se cítit bezpečně,“ říká o přísných anticovidových opatřeních Mgr. Kateřina Krejbichová, DiS, vedoucí oddělení kvality PTC.

PSALI JSME:
„Každý pacient má svůj příběh. Vždy se snažíme pochopit, co prožívá,“ říká manažerka Protonového centra

Denis Drahoš

Zavřít reklamu ×
  1. Protonovou léčbu rakoviny prostaty viceméně nedoporučuje žádná z odborných společností, ani Americká, ani Evropská a ani Česká. Nejenom že není efektivnější než klasická IMRT, ale není ani efektivnější než operace, která je v mladším věku jednoznačně preferovaná. O tom, že proton výrazně dražší ani nemluvě. Dobrý bussines.
    Článek není nic jiného než reklama na Protonové centrum.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Neučili jste se? Pak vám hrozí až velmi silné deprese

Lidé se základním vzděláním mají až pětkrát vyšší šanci, že se u nich objeví střední až těžké příznaky deprese než u vysokoškoláků. To, že výskyt těchto duševních potíží přímo ovlivňuje úroveň vzdělání, ukázal …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB