Ženám je už od útlého dětství doporučováno, že by měly začít chodit ke gynekologovi s příchodem první menstruace – nejpozději však, pokud chtějí začít sexuálně žít. Od této chvíle už mají svůj pohlavní orgán pod drobnohledem.
Na preventivní prohlídky jsou zvány minimálně jednou za rok. Jakákoliv odchylka od normálu je zachycena téměř vždy včas. První antikoncepce, první ultrazvuk, první odběr krve, první prohmatání prsu… Pak už se z toho stane rutina.
To však neplatí pro muže. Ti lékařům i urologům, raději obloukem vyhýbají. Kdy by měli ale poprvé navštívit urologa naši muži?
Kdy nastal čas na urologa?
O urolozích se traduje, že každému pacientovi provádějí cystoskopii, tedy že mu zavádějí endoskop močovou trubicí do močového měchýře. Muži se toho bojí. „Chtěl bych zdůraznit, že cystoskopii provádíme pouze v situacích, kdy pro to máme nějaký konkrétní důvod. Týká se to tedy jen malého procenta našich pacientů,“ uvádí prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.
Vyšetření není součástí první návštěvy u urologa, jeho potřeba vyplyne až ze základního vyšetření. „Kde je přeci jen nutné cystoskopii provést, používáme moderní, tenké, ohebné a měkké nástroje a nikoliv kovové endoskopy jako dříve, takže vyšetření rozhodně není tak nepříjemné, jak se traduje,“ dodává MUDr. Babjuk.
Po čtyřicítce jsou muži sice v rozkvětu, a v podstatě na vrcholu své aktivity, ale pravidelné návštěvy lékařů mohou odhalit začínající potíže. Pokud jsou podchyceny včas, může být jejich mužství ve výborné kondici zachováno i do pozdějšího věku. „Vždycky říkám mužům, aby mysleli na své tělo tak, jako myslí na své auto. Stejně jako v případě výměny pneumatik, oleje a běžných servisních prohlídek. Chceme si být přece jistí, že i naše tělo funguje správně,“ říká s nadsázkou americký urolog Gill Bradley z Nemocnice Hillcrest v Clevelandu.
Technická od A do Z
Pokud si nevíte rady, kam a kdy zajít, poraďte se svým praktikem. Jistě vás odkáže na odborníky v místě vašeho bydliště. Přijít na preventivní prohlídku včas má hodnotu zlata. „Urologa by měl navštívit každý, u koho se objeví potíže či příznaky spojené s močením nebo s mužským pohlavním ústrojím. Jen namátkou zmíním například přítomnost krve v moči, která může doprovázet řadu závažných onemocnění, výrazné změny v četnosti močení či nález hmatného ložiska ve varleti,“ říká Babjuk.
Některá urologická onemocnění však v počátečních fázích žádné výrazné příznaky nemají. Týká se to hlavně rakoviny prostaty, kde se u mužů nad 50 let doporučuje preventivní urologické vyšetření. „Prevence je velmi důležitá. Spočívá v testování na přítomnost bílkoviny PSA v krvi, která upozorní při svém zvýšení na možnou přítomnost karcinomu prostaty v těle pacienta a je to první signál k tomu, že se mají z hlediska lékařů konat další kroky, které vyloučí, nebo ověří přítomnost nádoru,“ vysvětluje ředitel zdravotního úseku pražského Protonového centra MUDr. Jiří Kubeš.
„Součástí první prohlídky u urologa je pohovor s pacientem, základní vyšetření pohmatem, u mužů obvykle i vyšetření prostaty konečníkem, základní vyšetření moči a vyšetření ultrazvukem. V žádném případě tedy nejde o nic bolestivého a nemocní se toho obávat nemusí. U mužů nad 50 let navíc doporučujeme odběr krve na testování PSA, což nám umožní záchyt rakoviny prostaty ještě v počátečním stadiu, tedy v době, kdy nádor ještě nevyvolává žádné příznaky a kdy je možné jej úplně vyléčit,“ doplňuje Babjuk.
Prevence rakoviny prostaty
Rakovina prostaty je dnes nejčastějším mužským nádorovým onemocněním. Příčinu vzniku zatím neznáme, proto jí ani nemůžeme předcházet. Primární prevence tak vlastně ani není možná. Časný záchyt onemocnění ještě v době, kdy nezpůsobuje žádné příznaky a kdy je vyléčitelné, už by mělo být v zájmu pacienta i jeho blízkých.
Riziko vzniku rakoviny prostaty navíc stoupá s věkem, proto se mužům nad 50 let, kteří mají zájem o své zdraví, doporučuje, aby návštěvu urologa neodkládali. „Rozhodně se na nádorové onemocnění díky PSA dá přijít lépe než v minulosti. PSA může být falešně pozitivní, zvýšení nemusí být pouze v důsledku nádorového onemocnění, ale může být v důsledku např. zánětu prostaty. Dochází ale také k fyziologickému kolísání hladiny, např. sexuální aktivity zvyšují PSA poměrně významně. Je to spíš signál k tomu, aby se podnikly další kroky,“ říká MUDr. Kubeš.
Ročně u nás rakovinou prostaty onemocní přes 7000 mužů. Data ukazují, že úspěšnost léčby protonovou radioterapii u časných stadií, kterých je nejvíce, je až 99%. „Léčba v těchto případech nízkorizikových karcinomů trvá jenom pět dní, je rychlá, bezpečná a efektivní. Pacient netrpí nežádoucími vedlejšími účinky, jako jsou inkontinence, impotence, nebo ztráta sexuální aktivity. Léčba je ambulantní, pacient není v pracovní neschopnosti. Našim cílem je tedy nejen pacienta vyléčit, ale také zachovat kvalitu života, jakou měl před onemocněním,“ uzavírá MUDr. Kubeš.
Schůzka s urologem
1. Urolog vás požádá o poskytnutí vzorku moči, nechoďte tedy do ordinace s prázdným močovým měchýřem. Samozřejmě některé urologické problémy vám znemožní zadržet moč na delší dobu, proto když dorazíte do ordinace, informujte o tom personál, že poskytnete vzorek moči hned.
2. Návštěva urologa začíná nezbytným papírováním a zjišťováním vašeho zdravotního stavu. Připravte se tedy na dotazy, které pomohou odhalit onemocnění. Lékař se vás musí zeptat mimo jiné i na únik moči neboli inkontinenci a na váš sexuální život.
3. Buďte připraveni poskytnout informace o předchozích onemocněních či obtížích. Připravte si i seznam léků, včetně volně prodejných, vitaminů či doplňků stravy, které běžně užíváte.
4. Lékař provede vyšetření pohlavních orgánů a včetně vyšetření prostaty.
5. Po vyšetření vás urolog seznámí s dalším léčebným postupem. Obvykle zahrnuje další testy, kontrolu krevního obrazu, funkce ledvin, test PSA (prostatický specifický antigen) nebo hladiny testosteronu, nebo jiná vyšetření.
6. Může doporučit provedení dalších ambulantních zákroků, jako jsou cystoskopie (minimálně invazivní procedura, která zkoumá močový měchýř a močovou trubici), urodynamické vyšetření (hodnotí funkčnost močového měchýře u pacientů s inkontinencí) nebo biopsii.