České nájmy vydělávají švédským penzistům

Šlo o největší transakci s byty na českém trhu. Nadnárodní skupina Heimstaden koupila 43 tisíc bytů převážně na Ostravsku, čímž se stala největším poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. Proč na tento obchod upozorňuji právě nyní? Zajímavostí je, že Heimstaden zhodnocuje peníze skandinávských penzijních fondů.
Pokud by mohly tuzemské penzijní fondy byť jen malou část spravovaných financí investovat také do nájemního bydlení v Česku, nejen že by bezpečně zhodnotily úspory svých účastníků, ale výrazně by se díky tomu zlepšila dostupnost bydlení. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Pokud by mohly tuzemské penzijní fondy byť jen malou část spravovaných financí investovat také do nájemního bydlení v Česku, nejen že by bezpečně zhodnotily úspory svých účastníků, ale výrazně by se díky tomu zlepšila dostupnost bydlení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

České nájmy tak vydělávají mimo jiné švédským penzistům. V posledních letech navíc začalo na českém trhu působit více zahraničních penzijních fondů, které už dohromady nakoupily tisíce bytů a převedly je na nájemní bydlení. Je proto s podivem, že české penzijní fondy tuto možnost nemají. Pro konzervativní investory, není lepší investice než právě nemovitosti.

Nemovitosti jsou historicky prověřené investice pro bezpečné dlouhodobé zhodnocení prostředků, jejich zhodnocení totiž v dlouhodobém horizontu překonává inflaci. Platilo to i v minulých letech, kdy byla inflace v Česku dokonce dvouciferná.

Pojďme se na to podívat podrobněji. Vůbec nejvyšší průměrná roční míra inflace byla v roce 2022, kdy dosáhla 15,1 procenta. Jde zároveň o jeden ze dvou roků, kdy ceny nových bytů v Praze rostly méně než inflace. Ale opravdu jen nepatrně, o 0,6 procentního bodu pomaleji.

Ceny nových bytů na pražském trhu v témže roce totiž meziročně vzrostly o 14,5 procenta. Inflace překonala růst cen nových pražských bytů také v roce 2023, kdy spotřebitelské ceny rostly meziročně o 10,7 procenta, zatímco nové byty zdražily „jen“ o 0,6 procenta.

Že šlo o výjimky potvrzující pravidlo, dokázal například rok 2021. Tehdy vzrostly ceny nových bytů v Praze meziročně o 14,2 procenta, zatímco průměrná inflace ve stejném roce dosáhla 3,8 procenta. O rok dříve, v roce 2020 rostly ceny nových pražských bytů o něco méně, konkrétně o 8,3 procenta, také inflace však byla nižší (3,2 %).

Od roku 2017 do roku 2021 tak nové byty v hlavním městě zdražily o polovinu, vyjma let 2020 a 2021 však inflace nepřesáhla tříprocentní hranici. Také v loňském roce zhodnocení nových bytů inflaci nepatrně překonalo. Potvrzuje se tak, že zhodnocení nemovitostí ve střednědobém horizontu s přehledem překonává inflaci. V případě modelového pražského realitního trhu dokonce násobně.

Nemovitosti však představují nejen investici, která neztrácí hodnotu. I v těžkých dobách přináší pravidelný výnos v podobně nájemného, který u správně koupeného bytu běžně dosahuje pěti procent ročně.

Určit, zda byt není předražený a pětiprocentní roční výnos nebude jen pouhým snem, dokáže i naprostý laik. Stačí dodržovat jednoduché „Korcovo pravidlo“. To říká, že konečná prodejní cena bytu malého bytu do 50 metrů čtverečních musí představovat maximálně 20násobek ročního nájemného v dané oblasti. Jen koupě takového bytu se vyplatí.

Je proto nejvyšší čas, aby i Češi spořící si na penzi, měli možnost své úspory na stáří bezpečně zhodnocovat díky výnosům z nájemního bydlení. České penzijní fondy hospodaří s více než 600 miliardami korun, z čehož přes 70 procent tvoří dluhopisové cenné papíry, hlavně české vládní dluhopisy.

Pokud by mohly byť jen malou část spravovaných financí investovat také do nájemního bydlení v Česku, nejen že by bezpečně zhodnotily úspory svých účastníků, ale výrazně by se díky tomu zlepšila dostupnost bydlení u nás.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

  1. Er Erich

    Je to hnus,aby švedové hospodařili s haviřskýma bytama na Ostravsku,a okradali naše lidi na výsokém nájemnem.Už to máme co jsme chtěli.