České předsednictví nechce v pátek diskutovat otázku zastropování cen ruského plynu

České předsednictví EU se pokusí na pátečním jednání ministrů unijních zemí odpovědných za energetiku vyjmout otázku zastropování cen plynu dováženého do EU plynovody z Ruska. Jde o rozumný záměr.
Zastropování cen dováženého ruského plynu by velmi pravděpodobně vedlo k tomu, že jej Rusko do EU přestane dovážet zcela. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zastropování cen dováženého ruského plynu by totiž velmi pravděpodobně vedlo k tomu, že jej Rusko do EU přestane dovážet zcela. Rusko nyní dováží do EU plyn tranzitním plynovodem přes Ukrajinu a také černomořským plynovodem TurkStream.

Pokud by se EU pokusila zastropovat cenu ruského plynu, Moskva by od dodávek plynu zcela odřízla jeho současné příjemce, tedy Slovensko, Rakousko, Itálii a Maďarsko. Budapešť navíc zastropování cen ruského plynu jen těžko podpoří, neboť si naopak v srpnu na nejbližší měsíce dojednala navýšení dodávek ruského plynu nad rámec svého dlouhodobého kontraktu, který s ruským Gazpromem má.

Pokud by se českému předsednictví podařilo bod zastropování cen ruského plynu z jednání stáhnout, bude zcela stěžejním tématem to, jak ulevit od drahých energií domácnostem a firmám v EU. Nutno totiž říci, že zastropování cen dováženého ruského plynu by zřejmě alespoň přechodně vedlo k dramatickému růstu ceny plynu v EU, což by ještě ztížilo snahu ulevit lidem a firmám od drahých energií.

V pátek se budou probírat dva možné způsoby, jak lidem a firmám v EU od drahých energií ulevit. Mělo by se tudíž nakonec rozhodnout, zda EU zastropuje cenu plynu k výrobě elektřiny, či naopak zastropuje zisk dalších zdrojů elektřiny, než je plyn.

První cesta, „iberská výjimka“ (od jara ji uplatňuje Španělsko a Portugalsko, na základě výjimky od Evropské komise, pozn. aut.), nevede ke snížení spotřeby plynu. Ta druhá, „bruselská“, kterou navrhuje Evropská komise a podporuje ji Německo či Francie, nesnižuje cenu elektřiny, spotřebu plynu ano.

„Iberská“ cesta znamená, že pomoc s drahými energiemi si zaplatí daňoví poplatníci sami, skrze navýšený veřejný dluh. „Bruselská“ cesta znamená, že pomoc s drahými energiemi se lidem zaplatí ze zisků zejména větrných, solárních, ale i vodních a jaderných elektráren, bez navýšeného veřejného dluhu. „Bruselská“ cesta je neslučitelná s uplatňováním daně z mimořádných zisků, „iberská“ naopak je.

V pátek české předsednictví navrhne i uvolnění emisních povolenek EU z rezervy do oběhu, což pomohlo stlačit jejich cenu. Polsko volá po zastropování cen povolenek na úrovni 30 eur za kus. Zastropování požaduje také Španělsko.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena