České předsednictví nechce v pátek diskutovat otázku zastropování cen ruského plynu

Analýza
České předsednictví EU se pokusí na pátečním jednání ministrů unijních zemí odpovědných za energetiku vyjmout otázku zastropování cen plynu dováženého do EU plynovody z Ruska. Jde o rozumný záměr.
Zastropování cen dováženého ruského plynu by velmi pravděpodobně vedlo k tomu, že jej Rusko do EU přestane dovážet zcela. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zastropování cen dováženého ruského plynu by totiž velmi pravděpodobně vedlo k tomu, že jej Rusko do EU přestane dovážet zcela. Rusko nyní dováží do EU plyn tranzitním plynovodem přes Ukrajinu a také černomořským plynovodem TurkStream.

Pokud by se EU pokusila zastropovat cenu ruského plynu, Moskva by od dodávek plynu zcela odřízla jeho současné příjemce, tedy Slovensko, Rakousko, Itálii a Maďarsko. Budapešť navíc zastropování cen ruského plynu jen těžko podpoří, neboť si naopak v srpnu na nejbližší měsíce dojednala navýšení dodávek ruského plynu nad rámec svého dlouhodobého kontraktu, který s ruským Gazpromem má.

PSALI JSME:
Stabilní dodávky ruského plynu v EU má teď jen Maďarsko

Pokud by se českému předsednictví podařilo bod zastropování cen ruského plynu z jednání stáhnout, bude zcela stěžejním tématem to, jak ulevit od drahých energií domácnostem a firmám v EU. Nutno totiž říci, že zastropování cen dováženého ruského plynu by zřejmě alespoň přechodně vedlo k dramatickému růstu ceny plynu v EU, což by ještě ztížilo snahu ulevit lidem a firmám od drahých energií.

V pátek se budou probírat dva možné způsoby, jak lidem a firmám v EU od drahých energií ulevit. Mělo by se tudíž nakonec rozhodnout, zda EU zastropuje cenu plynu k výrobě elektřiny, či naopak zastropuje zisk dalších zdrojů elektřiny, než je plyn.

První cesta, „iberská výjimka“ (od jara ji uplatňuje Španělsko a Portugalsko, na základě výjimky od Evropské komise, pozn. aut.), nevede ke snížení spotřeby plynu. Ta druhá, „bruselská“, kterou navrhuje Evropská komise a podporuje ji Německo či Francie, nesnižuje cenu elektřiny, spotřebu plynu ano.

PSALI JSME:
Goldman Sachs: Běžná česká domácnost bude v roce 2023 platit za energie 12 300 korun měsíčně

„Iberská“ cesta znamená, že pomoc s drahými energiemi si zaplatí daňoví poplatníci sami, skrze navýšený veřejný dluh. „Bruselská“ cesta znamená, že pomoc s drahými energiemi se lidem zaplatí ze zisků zejména větrných, solárních, ale i vodních a jaderných elektráren, bez navýšeného veřejného dluhu. „Bruselská“ cesta je neslučitelná s uplatňováním daně z mimořádných zisků, „iberská“ naopak je.

V pátek české předsednictví navrhne i uvolnění emisních povolenek EU z rezervy do oběhu, což pomohlo stlačit jejich cenu. Polsko volá po zastropování cen povolenek na úrovni 30 eur za kus. Zastropování požaduje také Španělsko.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hlavním zdrojem ruského plynu Evropě je poprvé v historii Turk Stream

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.