Půjde tak tudíž o nejdražšího Silvestra historie. Důvodem je mimořádně vysoká inflace uplynulých let, která má stále své dozvuky zejména v segmentu služeb, ale také již oživení spotřeby domácností. To letos nestalo v souvislosti s odezněním inflace a růstem reálných mezd. Češi už letos z valné většiny nebudou omezovat počet nakoupeného silvestrovského zboží a služeb jako ještě loni.
Uvedená suma 2 850 korun zahrnuje výdaje za potraviny (průměrně 1350 Kč), alkohol (průměrně 850 Kč) či pyrotechniku (průměrně 650 Kč), nikoli ovšem za silvestrovské zájezdy a pobyty.
Celkově Češi letos vydají za Silvestra, včetně silvestrovských zájezdů a pobytů, zhruba 15,5 miliardy korun. Z hlediska obchodníků je tak Silvestr i letos druhou nejvýnosnější sváteční příležitostí, umisťuje se po suverénně vedoucích Vánocích a před Velikonocemi.
Před pandemií zůstávalo podle tehdejšího průzkumu agentury Nielsen Admosphere kolem 90 procent Čechů na Silvestra domovině, tj. v Česku. Obliba silvestrovských pobytů v zahraniční však až do pandemie narůstala. Prim z „lyžařských“ destinací hrají Rakousko a Itálie, z těch prosluněných přímořských pak Egypt a Dubaj. Populární jsou také maďarské termální lázně.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Výdaje za potraviny (průměrně 1350 Kč), alkohol (průměrně 850 Kč) či pyrotechniku (průměrně 650 Kč)
Rozumím tomu správně, že se jedná o průměrnou útratu za jeden silvestrovský večer za jednu osobu, včetně důchodců a kojenců?
Aha 🙂