Česko má 250 tisíc volných pracovních míst vhodných pro cizince, kteří by zmírnili inflaci

Názor
V lednu tradičně rostla míra nezaměstnanosti. Z prosincové úrovně 3,5 procenta stoupla na 3,6 procenta. Důvodem není zhoršování situace na trhu práce, ale každoročně se opakující ukončování sezónních prací v exteriéru. Také ke konci ledna končí četné úvazky na dobu určitou.
V česku chybí Ukrajinci ve stavebnictví, ale jistě by se uplatnili třeba i zahraniční manuální pracovníci v průmyslu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokud ale lidé ztratili nyní zaměstnání, velmi pravděpodobně si jej zase rychle najdou, neboť situace na trhu práce zůstává napjatá. O tom svědčí fakt, že zhruba 350 tisíc pracovních míst zůstává neobsazeno. Zhruba 250 tisíc z nich by mohli obsadit cizinci, avšak těch se kvůli pandemii, nepružné legislativě a nově i hrozící válce Ukrajiny s Ruskem nedostává ještě výrazněji, než před pandemií.

Chybí například Ukrajinci ve stavebnictví, ale jistě by se uplatnili třeba i zahraniční manuální pracovníci v průmyslu. Ukrajinci se strachují o osud svých blízkých v domovině, kde hrozí invaze Ruska, pročež se zdráhají setrvávat pracovně v zahraničí.

PSALI JSME:
Skutečně je ve stavebnictví málo lidí?

Příliv cizinců z civilizačně blízkých okruhů by české ekonomice pomohl, stejně jako celé tuzemské společnosti. Kromě jiného by tento příliv mírnil inflační tlaky. Proti jsou však tradičně odbory.

Míra nezaměstnanosti zůstane nízká po celý letošní rok. Za celý rok vykáže úroveň 3,1 procenta. Bude tak nadále nejnižší nejen v zemích EU, ale dokonce v zemích organizace OECD, kde jí bude svojí níží konkurovat snad jedině nezaměstnanost japonská. To však znamená pokračující tlaky na růst výdělků, které zásadně přispívají k roztáčení inflace.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost podle asociace klesla díky zaměstnávání žen v malých a středních podnicích

Zavřít reklamu ×
  1. Přesně toto uvažování je příčina nuzných platů v ČR. Jediné řešení je cizince vyhostit a zaměstnávat pouze domácí. Zaměstnávaní cizinců nechat pouze na úrovni odborné práce jako lékaři či vědci. Pak budou platy růst a dosáhneme na Rakousku. Jinak budeme stále v (_!_)

    • Jako cizinka bych nebyla proti ale původních Čechů by tu zůstalo sotva polovička nynějšího stavů. A to jsem vás dotovala i osobně 1 daňovým plátcem!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Na kolik si loni přišli nejvyšší státní úředníci?

Jak jsou odměňovány osoby v řídících funkcích státu? O to se od roku 2016 zajímá projekt Platy úředníků, jehož cíle je informovat veřejnost o platech a odměnách vrcholných činitelů státu, neboť občan, jako plátce …

Trh práce vykazuje známky přehřívání

Trh práce zaznamenal v dubnu další zlepšení, i když oproti našemu očekávání nebyl pokles nezaměstnanosti tak výrazný. Podíl nezaměstnaných klesl z březnových 3,4 procenta na dubnových 3,3 procenta; my jsme čekali …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB