Vliv na meziroční pokles měla především vyšší srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků a zařízení, současně pokračoval dlouhodobý pokles ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, ale také ve výrobě strojů a zařízení.
Naopak pozitivně meziroční výsledky ovlivnil chemický a potravinářský průmysl a výroba a rozvod elektřiny a plynu. Vzrostla také hodnota nových zakázek, meziročně o 4,1 procenta, meziměsíčně o 6,1 procenta. Zájem přicházel především ze zahraničí, kde se nové zakázky meziročně zvýšily o 4,8 procenta, tuzemské pak vzrostly o 2,8 procenta. Šlo zejména o zakázky ve výrobě motorových vozidel.
Meziroční pokles se v červnu nevyhnul ani zahraničnímu obchodu se zbožím, kde se meziročně snížil vývoz i dovoz. Vývoz meziročně klesl o 4,2 procenta na 386,2 miliardy korun, dovoz pak na 356,9 mld. Kč, tedy o 7,3 procenta. Svoji roli zde však mohl sehrát i počet pracovních dní, letošní červen měl o dva pracovní dny méně než ten loňský.
Meziměsíčně se pak vývoz zvýšil po sezónním očištění o 3,4 procenta a dovoz o 0,9 procenta. Podle předběžných údajů tak skončila červnová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 29,3 mld. Kč, což je meziročně o 11,2 miliardy korun více.
Stavební produkci se v červnu také příliš nedařilo. Podle ČSÚ v červnu meziročně klesla o 10,2 procenta, meziměsíčně pak byla nižší o 0,8 procenta. Pokles zaznamenalo pozemní i inženýrské stavitelství. Klesla také orientační hodnota vydaných stavebních povolení, a to o 5,6 procenta na 41,2 miliardy korun.
Překvapivě však po více než dvou letech meziročně mírně vzrostl počet zahájených bytů v rodinných domech. Celkově pak bylo zahájeno o 9,3 procenta bytů více než v loňském roce, konkrétně 2 704 byty. Jejich nárůst způsobily především bytové domy.
Stejný počet bytů pak byl také dokončen a šlo tak o 10,5 procenta bytů více v porovnání s loňským rokem. Uvidíme, zda se tento trend v českém stavebnictví udrží. Poptávka po vlastním bydlení je dlouhodobě v Česku vysoká a stále výrazně nenasycená.
Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)