Český trh práce zůstává stále napjatý

Názor
Podíl nezaměstnaných osob v únoru stagnoval na 3,9 procenta, beze změny zůstal i po sezónním očištění (3,6 %). Indikátor tak skončil v souladu s naším i tržním očekáváním. Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem mírně klesl (na 282,5 tis., pozn. aut.), ve srovnání s únorem 2022 byl vyšší o devatenáct tisíc.
Předstihové ukazatele z průmyslu sice již hlásí propouštění zaměstnanců kvůli klesajícímu objemu zakázek, stále však převažuje rozhodnutí firem si zaměstnance raději držet, než je později obtížně shánět. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po sezónním očištění zůstal ve srovnání s předchozím měsícem v podstatě bez změny. Počet volných pracovních míst sice stoupl z lednových 281 tisíc na 283 tisíc, po sezónním očištění však pokračoval jejich pokles. Jejich počet byl nejnižší od poloviny roku 2018. Na jedno pracovní místo, stejně jako v lednu, připadal jeden uchazeč.

Český trh práce tak zůstává stále napjatý. Předstihové ukazatele z průmyslu sice již hlásí propouštění zaměstnanců kvůli klesajícímu objemu zakázek, stále však převažuje rozhodnutí firem si zaměstnance raději držet, než je později obtížně shánět. Vyplývá to i z únorového průzkumu Hospodářské komory, podle něhož více než čtyři pětiny zaměstnavatelů v příštích šesti měsících žádné výpovědi nechystají.

Naopak nabírat pracovníky se chystá každý sedmý podnik. Podíl nezaměstnaných tak v letošním roce zřejmě stoupne pouze nepatrně. Po loňských průměrných 3,4 procenta by měl letos podle naší prognózy dosáhnout 3,9 procenta. Vzhledem k poměrně optimistickému startu do letošního roku však může být výsledek nakonec lepší.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
O práci se bát nemusíte. Nezaměstnanost stagnuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Česko ruské IT speciality nepotřebuje

Než začala válka, byl každý třetí expert na informační technologie, který pracoval v českých firmách a pocházel ze zemí mimo Evropskou unii, Rus. Pětinu pak tvořili odborníci z Ukrajiny a Běloruska.

Propouštění České pošty dává smysl

Česká pošta letos propustí několik tisíc zaměstnanců. Budou mezi nimi doručovatelé, zaměstnanci na přepážkách i lidé ze správního aparátu. V mezinárodním srovnání dává takový krok smysl. A ekonomické opodstatnění má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB