O práci se bát nemusíte. Nezaměstnanost stagnuje

Analýza
Úřad práce ČR ve středu zveřejnil data o nezaměstnanosti, ze kterých vyplynulo, že podíl nezaměstnaných osob v ČR v únoru stagnoval. Stejně jako v lednu činil 3,9 procenta. To je o čtyři desetiny procentního bodu více než před rokem, ale naopak je to o čtyři desetiny procentního bodu méně než v roce 2021.
Úřad práce zveřejnil data o nezaměstnanosti, z nichž vyplynulo, že podíl nezaměstnaných osob v Česku letos v únoru stagnoval. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ukazuje se, že i přes recesi a válku na Ukrajině je trh práce odolný. Chová se tak, jako by zde nebyly žádné problémy. Varování některých ekonomů, že počet nezaměstnaných vzroste o sto tisíc, se nenaplnila.

Důvod toho, proč se trh chová v rozporu s učebnicovými závěry, je prostý. Aktuálně se noví zaměstnanci hledají tak špatně, že jsou podniky ochotny i řadu měsíců nepropouštět, protože předpokládají, že je pro ně levnější zaměstnance „dotovat“, než aby později hledaly někoho nového.

Bude těžké se inflace zbavit

Proti loňskému roku je situace na trhu zdravější, protože se počet volných míst přiblížil k počtu nezaměstnaných. Vloni bylo o 100 tisíc více volných míst než uchazečů o zaměstnání. Podle dnešních dat je to pouhých 600. To je ale stále nezdravý poměr, protože normální stav je, když je několikrát více nezaměstnaných než volných míst.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost beze změny

Pak si mohou zaměstnavatelé vybírat ty nejlepší kandidáty a nevytváří se takový tlak na růst mezd. To je dnes velmi aktuální téma, protože růst mezd přispívá k vyšší inflaci. Ve stávajících podmínkách bude velmi těžké se inflace zbavit.

Data opět ukazují, že ekonomika nehledá vzdělané zaměstnance, ale lidi, kteří jsou bez kvalifikace. Úřad práce totiž tvrdí, že u přibližně 71,5 procenta z nahlášených volných pracovních míst zaměstnavatelé poptávají uchazeče se základním či nižším vzděláním.

Myslím, že to se bude postupně měnit. Už totiž vidíme první záblesky změny struktury ekonomiky. Z Asie se zpět do Evropy začne stahovat mnoho výrob, protože to představuje strategické nebezpečí. Dále se energeticky náročná výroba přesune do jiných částí Evropy.

Nejhorší situace je v příhraničí

Stále platí, že zde máme velké regionální rozdíly. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze. Zde je přibližně čtvrtina volných míst v celé ekonomice. Z pohledu krajů sledujeme všude meziroční růst nezaměstnanosti.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost roste jen mírně. Ekonomika je proti válce odolná

Výjimkou je Moravskoslezský kraj, kde nezaměstnanost meziročně stagnuje na 5,2 procenta, což je druhá nejvyšší nezaměstnanost. Horší situace je jen na Ústecku, kde nezaměstnanost činí dokonce 5,8 procenta. Stále tak platí, že nejhorší je situace v příhraničí. Sudety si stále vybírají na české ekonomice svou daň.

Za rok na podobných hodnotách

V dalších měsících půjdou na trhu práce proti sobě dva trendy. Některé podniky budou sice se zpožděním ještě reagovat na růst nákladů a propustí část zaměstnanců, proti půjde ale fakt, že vzniknou sezónní práce. Jsem toho názoru, že počet nezaměstnaných sice poroste, ale nepůjde o nárůst zásadní.

Velké množství lidí se vysoké nezaměstnanosti bojí, protože tu a tam čtou zprávy, jak někde někoho propouští. Z makroekonomického pohledu to ale není ukazatel, proto se vysoké nezaměstnanosti nemusíme bát. Nezdá se, že by ekonomika klesla tak, aby byl z nezaměstnanosti problém. Za rok čekám podíl nezaměstnaných na podobných hodnotách jako dnes.

Autor hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti se bude meziročně zvyšovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB