Čeští zaměstnanci jsou spokojení, zaměstnavatelé hledají větší flexibilitu

Krize způsobená pandemií koronaviru přinesla tři zajímavé trendy: Ve srovnání s ostatními zeměmi u nás jen nízký počet zaměstnanců zvažuje odchod ze zaměstnání a start vlastního podnikání, zaměstnanci v důchodovém věku se více obávají odchodu z práce kvůli nedostatku naspořených prostředků na stáří a firmy se začínají intenzívněji přiklánět k flexibilním formám zaměstnávání.
Čeští zaměstnanci jsou spokojení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejnovější statistiky ukazují, že pandemie ekonomicky zasáhla nejvíce lidi pracující ve velkých městech. Právě zde je totiž celých 20 procent zaměstnanců navázáno na turistický ruch a služby a dostává nadprůměrnou mzdu. Těmto lidem ze dne na den zmizela možnost výdělku, velké množství z nich proto začalo hledat práci v jiných segmentech.

Podle nejnovějšího průzkumu Workmonitor společnosti Randstad poměrně nízké procento Čechů (18 %) v porovnání s globálním průměrem (téměř 32 %) i okolními zeměmi našeho regionu (25-30 %) v dnešní nejisté době přemýšlí o startu vlastního podnikání.

Takto nízké procento je srozumitelnější v kontextu dalších zjištění průzkumu, a sice že celých 73 procent respondentů se cítí v zaměstnání spokojeno, neboť vnímá vstřícnost svého zaměstnavatele a má pocit seberealizace.

Tři čtvrtiny českých zaměstnanců uvedly, že se cítí být dostatečně oceňovány a 55 procent je spokojených se svým platem ve srovnání s podobnými pozicemi u jiných společností. Je to i výsledek toho, že v minulém roce se firmy snažily více pečovat o zaměstnance a více pracovaly i na interní komunikaci. Tato péče se nyní projevila ve vysoké míře spokojenosti.

Vliv má i nejistota z budoucnosti a pozvolný růst nezaměstnanosti. Nezaměstnanost přitom neporoste plošně, ale spíš sektorově. Nejvíce v oborech, které byly postižené okamžitě a silně jako letecká doprava, kultura, služby a maloobchod.

Aktuální průzkum Workmonitor přinesl ještě jedno zajímavé zjištění. Více než polovina (52,6 %) zaměstnanců se domnívá, že bude muset odložit svůj odchod do důchodu, protože nemají dostatek důchodových úspor. „I tento aspekt je zesílen aktuálně panující nejistotou z budoucnosti,“ tvrdí Alžběta Honsová ze společnosti Randstad a dodává: „V době velmi nízké nezaměstnanosti nebyl pro důchodce problém najít si brigádu a příležitost k přivýdělku. Je otázka, jak moc postpandemická krize tyto možnosti ovlivní.“

Změny lze zaznamenat nejen v chování zaměstnanců a uchazečů o práci, ale i v přístupech samotných zaměstnavatelů. Poslední dva měsíce, kdy byly firmy nuceny omezit či pozastavit svou činnost, způsobily značný příklon firem k flexibilním formám zaměstnávání. Jde jak o zesílený zájem o agenturní zaměstnance, a to i na kvalifikované pozice (tzv. bílé límečky – pozn. aut.), tak i o tzv. try & hire přístup, kde se lidé zaměstnají nejdříve prostřednictvím agentury a poté, co se osvědčí, jsou převedeni mezi kmenové zaměstnance. Zejména pro nové projekty jsou pak častěji využívání externisté.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek