Čeští zaměstnavatelé vedle angličtiny požadují stále častěji také němčinu

Průzkum
Stále více zaměstnavatelů vyžaduje nejen dokonalou či dobrou znalost angličtiny, ale třeba také němčiny. A nejde jen o manažery či obchodní zástupce, ale i o technické profese, které často musí komunikovat se zahraničními dodavateli. Jazyková vybavenost je také stále více žádána zákazníky na prodejnách, kde si již prodavači s češtinou zdaleka nestačí.
Čeští zaměstnavatelé vedle angličtiny požadují stále častěji také němčinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Znalost více než jednoho cizího jazyka považuje za konkurenční výhodu 94 procent oslovených zaměstnavatelů. Ukázal to průzkum mezi členy panelu stálých respondentů z řad majitelů, šéfů firem a personalistů personální agentury Předvýběr.cz.

Pokud zaměstnanec nebo uchazeč o práci zná víc než jeden cizí jazyk, je to na trhu práce z pohledu 37 procent respondentů rozhodně konkurenční výhodou a pro dalších 57 procent respondentů spíše ano.

Jen šest procent dotázaných uvedlo variantu spíš ne.

Jedničkou mezi jazyky je angličtina, kterou jako důležitý jazyk uvedlo devět z deseti respondentů. Druhým nejdůležitějším jazykem je němčina s 33 procenty. Všechny další jazyky, které dotázaní uváděli, získaly jednotky procent. Sedm procent zaměstnavatelů považuje za užitečnou kombinaci angličtiny a němčiny.

Nejčastěji zaměstnanci potřebují znalost jazyka k psaní mailů a jiné korespondenci (29 %), pro pracovní jednání (27 %) a pasivní znalost (16 %), protože většina manuálů a instrukcí například k obsluze strojů je v jiném jazyce.

Sedm procent šéfů považuje cizí řeč za užitečnou pro neformální jednání. Zbývající pětina manažerů uvedla ke znalosti jazyků jiné důvody nebo jejich kombinaci.

PSALI JSME:
Jazykové znalosti Čechů se sice lepší a roste zájem o německy mluvící uchazeče, ale…

„Vzhledem k tomu, že centrála naší společnosti je v Německu, znalost němčiny může být u našich zaměstnanců výhodou. I když je oficiálním jazykem pro komunikaci angličtina, kterou také prioritně vyžadujeme, je němčina vítaným bonusem,“ uvedla Marcela Kratochvílová Trnková z HR společnosti Kärcher.

To potvrzuje i Hana Bachárová, HR ředitelka společnosti Agromex, distributora a dovozce zemědělských strojů: „V minulosti tlak na jazyky nebyl, to se změnilo s příchodem vlastníka Danish Agro Group a také zvýšenou komunikací se zahraničními dodavateli zemědělských strojů, zejména z Německa. Dnes požadujeme angličtinu na všech vrcholových pozicích a němčina je velkou výhodou.“

Podle statistik Grafton Recruitment je znalost alespoň jednoho cizího jazyka vyžadována u čtyř z deseti pracovních nabídek. „Jazyky nejčastěji poptávají zaměstnavatelé z podnikových a zákaznických služeb, IT, obchodu a výroby. Nejde přitom jen o kancelářské pozice, ale v řadě případů i o tzv. modré límečky,“ informovala před časem Jitka Součková, marketingová manažerka personální agentury.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Kariérní postup? Jen s angličtinou si už nevystačíte

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.