Čeští zaměstnavatelé vedle angličtiny požadují stále častěji také němčinu

Průzkum
Stále více zaměstnavatelů vyžaduje nejen dokonalou či dobrou znalost angličtiny, ale třeba také němčiny. A nejde jen o manažery či obchodní zástupce, ale i o technické profese, které často musí komunikovat se zahraničními dodavateli. Jazyková vybavenost je také stále více žádána zákazníky na prodejnách, kde si již prodavači s češtinou zdaleka nestačí.
Čeští zaměstnavatelé vedle angličtiny požadují stále častěji také němčinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Znalost více než jednoho cizího jazyka považuje za konkurenční výhodu 94 procent oslovených zaměstnavatelů. Ukázal to průzkum mezi členy panelu stálých respondentů z řad majitelů, šéfů firem a personalistů personální agentury Předvýběr.cz.

Pokud zaměstnanec nebo uchazeč o práci zná víc než jeden cizí jazyk, je to na trhu práce z pohledu 37 procent respondentů rozhodně konkurenční výhodou a pro dalších 57 procent respondentů spíše ano.

Jen šest procent dotázaných uvedlo variantu spíš ne.

Jedničkou mezi jazyky je angličtina, kterou jako důležitý jazyk uvedlo devět z deseti respondentů. Druhým nejdůležitějším jazykem je němčina s 33 procenty. Všechny další jazyky, které dotázaní uváděli, získaly jednotky procent. Sedm procent zaměstnavatelů považuje za užitečnou kombinaci angličtiny a němčiny.

Nejčastěji zaměstnanci potřebují znalost jazyka k psaní mailů a jiné korespondenci (29 %), pro pracovní jednání (27 %) a pasivní znalost (16 %), protože většina manuálů a instrukcí například k obsluze strojů je v jiném jazyce.

Sedm procent šéfů považuje cizí řeč za užitečnou pro neformální jednání. Zbývající pětina manažerů uvedla ke znalosti jazyků jiné důvody nebo jejich kombinaci.

PSALI JSME:
Jazykové znalosti Čechů se sice lepší a roste zájem o německy mluvící uchazeče, ale…

„Vzhledem k tomu, že centrála naší společnosti je v Německu, znalost němčiny může být u našich zaměstnanců výhodou. I když je oficiálním jazykem pro komunikaci angličtina, kterou také prioritně vyžadujeme, je němčina vítaným bonusem,“ uvedla Marcela Kratochvílová Trnková z HR společnosti Kärcher.

To potvrzuje i Hana Bachárová, HR ředitelka společnosti Agromex, distributora a dovozce zemědělských strojů: „V minulosti tlak na jazyky nebyl, to se změnilo s příchodem vlastníka Danish Agro Group a také zvýšenou komunikací se zahraničními dodavateli zemědělských strojů, zejména z Německa. Dnes požadujeme angličtinu na všech vrcholových pozicích a němčina je velkou výhodou.“

Podle statistik Grafton Recruitment je znalost alespoň jednoho cizího jazyka vyžadována u čtyř z deseti pracovních nabídek. „Jazyky nejčastěji poptávají zaměstnavatelé z podnikových a zákaznických služeb, IT, obchodu a výroby. Nejde přitom jen o kancelářské pozice, ale v řadě případů i o tzv. modré límečky,“ informovala před časem Jitka Součková, marketingová manažerka personální agentury.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Kariérní postup? Jen s angličtinou si už nevystačíte

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Sezónní práce snižují nezaměstnanost

Recese se na českém trhu práce evidentně nijak zásadně nepodepsala a místní trh byl dokonce schopen absorbovat desítky tisíc nově příchozích z Ukrajiny. Sice ubyla část volných pracovních míst, avšak i nadále je …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB