Jazykové znalosti Čechů se sice lepší a roste zájem o německy mluvící uchazeče, ale…

I přesto, že se u nás výuka jazyků zlepšuje, v jejich znalostech na profesionální úrovni patří Češi spolu s Francouzi, Poláky, Rumuny a Italy mezi nejhorší v Evropské unii. Horší než Češi jsou podle údajů Eurostatu pouze Italové. Znalost alespoň jednoho cizího jazyka je podle statistik personální agentury Grafton Recruitment vyžadována u čtyř z deseti pracovních nabídek.
Znalost cizích jazyků mnohdy přebije i odbornost. Foto: Pixabay.com

„Jazyky nejčastěji poptávají zaměstnavatelé z podnikových a zákaznických služeb, IT, obchodu a výroby. Nejde přitom jen o kancelářské pozice, ale v řadě případů i o tzv. modré límečky,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.

Zatímco zájem podle manažerky roste v případě němčiny, francouzštiny a italštiny, klesá počet volných pozic vyžadujících znalost ruštiny a polštiny.

„Na jednu pozici s ruštinou je například 910 pozic s angličtinou,“ dodává Součková s tím, že je zajímavé, že k dispozici je více pracovních míst s nutnou znalostí ukrajinštiny než ruštiny.

Z údajů Grafton Recruitment vyplývá, že pro 46 procent pracovních nabídek, které si jako podmínku kladou znalost cizího jazyka, je vyžadována jeho nejvyšší úroveň, tedy C1 či C2. Na této úrovni však zvládá některý z cizích jazyků jen 36 procent uchazečů o práci.

Střední úrovní jazyka (B1/B2) se mohou pochlubit 54 procenta uchazečů. Jednoznačně nejrozšířenější je mezi uchazeči o zaměstnání anglický jazyk. Ovládají jej celkem dvě třetiny kandidátů. S obrovským odstupem následuje německý jazyk, jehož znalost prokázalo 12,5 procenta uchazečů. Francouzština je se sedmi procenty až na třetím místě.

Jak upozorňuje německá softwarová společnost SAP, přestože je obvykle hlavním komunikačním jazykem mezinárodních firem angličtina, řada společností hledá uchazeče, kteří zvládají plynule hovořit i dalšími jazyky, včetně němčiny.

PSALI JSME:
Kariérní postup? Jen s angličtinou si už nevystačíte

Podle náborářů z centra podnikových služeb SAP Services je v ČR aktuálně patrný nedostatek uchazečů s plynulou němčinou. Odborníci navíc očekávají, že tento nepoměr nabídky a poptávky po německy hovořících uchazečích se ještě prohloubí. Firma přitom německy hovořícím pracovníkům nabízí zajímavé kariérní šance. I proto v SAP Services roste mezi zaměstnanci zájem o kurzy němčiny.

I když se němčině věnují necelé dvě třetiny středoškoláků, po absolutoriu vysoké školy a při vstupu na profesní dráhu se ukazuje, že jejich znalosti nejsou na dostatečné úrovni. Dle Českého statistického úřadu znalost němčiny uvádí 35 % Čechů, avšak ve většině případů jde pouze o minimální (12 %) či základní (14 %) znalost. Na pokročilé úrovni německy hovoří pouze devět procent obyvatel.

Podle ředitelky SAP Services Ivety Chválové jde přitom do budoucna o velmi lukrativní jazyk. V centrech podnikových služeb je totiž němčina druhým nejpoužívanějším jazykem po angličtině. Zatímco tu při poskytování svých služeb používá 94 % center sdružených v oborové asociaci ABSL, tak němčinu 74 procent a češtinu 72 procent.

PSALI JSME:
Češi prohrávají se Slováky. Ve znalosti angličtiny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru